افزایش تنش بین آمریکا و اروپا

0
۲۰۰ بازدید

سازمان تجارت جهانی در موضوع شکایت از اتحادیه اروپا به خاطر کمک‌ دولت آمریکا به بوئینگ به نفع اتحادیه اروپا حکم داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، سه هفته مانده به برگزاری انتخابات آمریکا سازمان تجارت جهانی در مناقشه تخصیص یارانه دولتی از سوی دولت آمریکا به شرکت هواپیماسازی بوئینگ به نفع اروپایی‌ها رای داد و اعلام کرد: آنها می‌توانند بر ۴ میلیارد دلار واردات کالا از آمریکا تعرفه اعمال کنند.

این اقدام به شدت گرفتن تنش تجاری بین اروپا و آمریکا منجر خواهد شد. در سایه تنش‌های قبلی بین دو طرف اقیانوس اطلس، واشنگتن بر واردات برخی کالاها از اروپا تعرفه گمرکی اعمال کرد. اتحادیه اروپا و آمریکا حدود ۱۶ سال است که بر سر تخصیص کمک‌های دولتی به دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ در آمریکا و ایرباس فرانسه با یکدیگر اختلاف داشته و همدیگر را به نقض قوانین تجارت جهانی متهم می‌کنند.

البته پیشتر آمریکا هم توانسته بود، در شکایت علیه اروپا در سازمان تجارت جهانی تخصیص یارانه دولتی به ایرباس پیروز شده و برای اعمال تعرفه بر واردات از اروپا مجوز بگیرد. البته مذاکره کنندگان دو طرف می‌گویند، این مسئله ممکن است باعث شود، اروپا و آمریکا به حل مناقشه خود پس از ۱۶ سال بیفتند.

هم اروپا و هم آمریکا از تمایل خود برای حل این مناقشه درباره موضوع تخصیص کمک‌های دولتی به شرکت‌های هواپیماسازی خبر داده، اما طرف مقابل را به عدم حضور جدی در مذاکرات متهم می‌کنند. سازمان تجارت جهانی سال گذشته حکم داده بود که آمریکا می‌تواند به خاطر نقض قوانین تجارت بین‌الملل توسط اروپا در تخصیص یارانه به ایرباس بر ۷ و نیم میلیارد دلار واردات کالا از این اتحادیه تعرفه اعمال کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=115750