کد خبر: 2459
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
گروه : هفت جهان

افزایش وحشتناک آمار بیماران کلیوی

افزایش وحشتناک آمار بیماران کلیوی

مدیرکل دفتر تعالی بیمارستانی وزارت بهداشت گفت: با توجه به شیوع بیماریهای دیابت و فشارخون و سایرعوامل مربوطه، به طور قطع افزایش تعداد بیماران کلیوی تا سال ۱۴۰۰ وحشتناک خواهد بود.

گزارش مهر، دکتر سیداحمدتارا در جشن گلریزان انجمن بیماران کلیوی که در برج میلاد تهران برگزار شد، افزود: طبق آمارهای موجوددرحال حاضر حدود ۲۸ هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارندکه پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۰ شمسی تعداد بیماران دیالیزی و پیوندکلیه حداقل به ۹۰ هزار نفر افزایش یابد.
وی بابیان اینکه در دنیا بین ۸ تا ۱۵ درصد بودجه های سلامت صرف بیماران کلیوی می شود، تصریح کرد: امسال به خاطر توجه ویژه و عملیاتی دولت و شخص وزیر بهداشت و سایر دست اندرکاران مربوطه ۹۵۰ میلیارد تومان بودجه برای بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص داده شده است.
فوق تخصص بیماریهای کلیه در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات سالهای متمادی کشور در این زمینه مربوط به کمبود بخش و دستگاههای دیالیز است. به همین خاطر در حال حاضر سالانه نیازمند افزایش ۱۵۰۰ دستگاه دیالیز به مراکز درمانی کشور هستیم و این افزایش باید تا چندسال به طور مداوم صورت گیرد. چرا که تعدادقابل توجهی از بیماران، در سالهای آتی به جمع بیماران نیازمند دیالیز خواهند پیوست. بنابراین هم بایدبه فکر بیماران کنونی و هم به فکر بیمارن آینده باشیم.
وی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت در کشور ابراز امیدواری کرد در آینده نه چندان دور شاهد تحولات جدی در خدمات رسانی به بیماران در مراکز درمانی دولتی ودانشگاهی خواهیم بود.
تارا با اشاره به نقش و جایگاه انجمن بیماران کلیوی در حمایت ازاین بیماران در سراسر کشور گفت: بدون شک این انجمن بدون کمکهای مردم و نیکوکاران نمی توانسته به موفقیتهای کنونی اش دست یابد و به طور قطع برای ادامه این مسیر و ارایه خدمات بهتر و بیشتر نیازمند یاری خیرین خواهدبود