افزایش نرخ به دارویی ها رسید؛

0
۲۴۷ بازدید

کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو افزیش نرخ ۵۰ تا ۱۰۰ قلم دارو مصرفی و خاص را به طور هفتگی تصویب می کند.

تازه ترین اطلاعات دریافتی از سازمان غذا و دارو نشان می دهد شرکت های دارویی به تدریج در حال درج قیمت های جدیدی بر بسته بندی اقلام دارویی خود هستند. محمد رضا طائف نیا، مدیر حسابرسی داخلی شرکت هلدینگ دارویی تأمین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن تأیید این اخبار، گفت: در حال حاضر افزایش نرخ دارو در هر هفته و به تدریج بررسی و اعلام می شود که متوسط این تغییر قیمت بین یک تا ۴۰ درصد در نوسان است. به گفته وی قیمت های اعلام شده برای همه اقلام دارویی به یک نسبت نبوده و بسته به نوع دارو تعریف می شود.وی افزود: در بخش سوسپانسیون و انواع شربت افزایش نرخ ها از یک تا ۳ درصد رخ داده، اما؛ در عین حال برای شیشه دارو افزایش قیمت تا ۱۵ درصد نیز رخ داده است.

طائف نیا با بیان اینکه افزایش نرخ دارو برای صنعت داروسازی در بازار سرمایه رشد قیمت سهام در کوتاه مدت را در پی خواهد داشت، عنوان کرد: تداوم سودآوری صنعت دارو در بلند مدت به شرط بر چیده شدن تحریم ها و از سر گیری واردات مواد اولیه دارویی به کشور با قیمت مناسب است. عمده شرکت های دارو سازی کشور تنها تولید کننده محصول نهایی و یا در حوزه بسته بندی دارو فعالیت دارند و این در حالی است که تحمل سایه سنگین تحریم ها به افزایش قیمت تمام شده تولید و به تبع آن رشد زیان انباشته در صورت های مالی آنها انجامیده است.وی عنوان کرد: از آنجایی که بخش سلامت در طرح تحول دولت مورد توجه قرار گرفته، بخش اعظمی از افزایش نرخ دارو بر گردن دولت سنگینی خواهد کرد و بر کسری بودجه آن در این بخش به طور غیر مستقیم خواهد افزود؛ چراکه در این طرح قرار است تنها ۸ درصد از قیمت دارو را مردم و مابقی را دولت بپردازد.

در عین حال صمدیان، کارشناس خبره مالی در صنعت دارو، با بیان اینکه فرایند قیمت گذاری دارو به صورت هفتگی و از طریق کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو بررسی و اعلام می شود، عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۳ هزار قلم دارو در کشور تولید می شود که از این تعداد در هر هفته ۵۰ تا ۱۰۰ قلم دارو متناسب با نیاز تولید و مصرف قیمت گذاری و افزایش می یابد.وی با بیان اینکه افزایش قیمت اقلام دارویی بسته به نوع و ترکیب آنها تغییر خواهند کرد، افزود: در حال حاضر بیشترین افزایش نرخ های صورت گرفته برای آنتی بیوتک ها با میانگین افزایش ۱۵ تا ۱۷ درصدی بوده و این در حالی است که در سایر اقلام دارویی بین ۵ تا ۳۰ درصد افزایش نرخ نیز ملاحظه می شود.

صمدی تأثیر با اهمیت افزایش نرخ دارو بر صنعت داروسازی بورس را یادآور شد و گفت: شرکت های داوریی نرخ ارز را به قیمت ارز مبادلاتی در بودجه برآوردی اعلام کرده اند و این در حالی است که هزینه دستمزد و سربار در بودجه های مالی این شرکت ها بسیار بالا پیش بینی شده است. در مقابل اما افزایش نرخ برای فروش، در صورت های مالی شرکت ها دیده نشده و بنابراین هر گونه تغییر سود به طور مستقیم بر سود عملیاتی این شرکت ها خواهد نشست. به باور وی با توجه به سرمایه پایین شرکت های دارویی، افزایش نرخ دارو به صورت اهرم بر سودآوری شرکت های دارویی تأثیر گذار خواهد بود و می تواند بار سنگین هزینه های تحمیلی از بابت تحریم های ظالمانه در سال گذشته را پوشش دهد.گفتنی است، با توجه به اعمال افزایش نرخ برای شرکت های دارویی در نیمه دوم سال انتظار می رود تعدیل سود در بودجه های مالی این شرکت ها با تغییراتی مواجه باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=6126