افزایش صادرات ایران پس از اجرای تجارت ترجیحی با ترکیه

0
۳۸۶ بازدید

گروه بازار:

تازه‌ترین آمار رسمی از تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در پنج ماه نخست اجرای موافقتنامه ترجیحی، تراز تجاری ایران با ترکیه در مورد کالاهای ترجیحی دو برابر افزایش یافته است.
به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، برخلاف جوسازی‌های صورت گرفته در مورد موافقتنامه ترجیحات تجاری بین کشورمان و ترکیه، بررسی عملکرد پنج ماهه اجرای موافقتنامه مذکور، بهبود تراز تجاری ایران با ترکیه را در اقلام مشمول موافقتنامه به میزان ۴۴ میلیون دلار به دنبال داشته است. ضمن اینکه با اجرایی شدن این موافقتنامه میزان واردات در خصوص اقلامی مانند پوشاک که بسیار مورد اعتراض قرار گرفته بود، محدود بوده است. به عنوان مثال برای ۲۸ کد شش رقمی پوشاک مشمول این موافقتنامه، افزایشی در حدود ۵۰۰ هزار دلار نسبت به پنج ماه قبل از اجرا صورت گرفته که نشان می‌دهد حجم عظیم واردات پوشاک ترک به کشور همچنان از مبادی غیر رسمی صورت می‌پذیرد و بحث واردات بی‌رویه در مورد اقلام ترجیح داده شده عملاً بی‌پشتوانه مطرح می‌شوند.
مجموع صادرات ایران به ترکیه طی دی ۹۳ تا اردیبهشت ۹۴ در اقلام کالایی ترجیح گرفته شده از ترکیه برابر ۸۴.۱۱ میلیون دلار بوده است. صادرات ایران در همین اقلام برای ۵ ماهه قبل اجرا یعنی مرداد ۹۳ تا آذر ۹۳ معادل ۳۵.۵۶ میلیون دلار بوده است. همچنین صادرات کشورمان در این اقلام طی ۵ماهه مشابه قبل یعنی دی ۹۲ تا اردیبهشت‌ ۹۳ به میزان ۴۱.۴۵ میلیون دلار بوده است.
بر این اساس صادرات کشورمان در پنج ماهه بعد از اجرای موافقتنامه به میزان ۴۸.۵۵ میلیون دلار یعنی بیش از دو برابر نسبت به پنج ماهه قبل از اجرا افزایش یافته است. همچنین صادرات ایران به ترکیه نسبت به پنج ماه مشابه سال قبل نیز به میزان ۴۲.۶۵ میلیون دلار افزایش یافته است که این رقم نیز بیش از صد در صد رشد نشان می‌دهد.
آمارها نشان می‌دهد مجموع واردات ایران از ترکیه طی دی‌ماه ۱۳۹۳ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ (پنج ماهه اجرای موافقتنامه) در اقلام کالایی ترجیح داده شده به ترکیه برابر ۱۷۶.۸۱ میلیون دلار بوده است. واردات ایران در همین اقلام برای پنج ماهه قبل از اجرا یعنی مردادماه ۱۳۹۳ تا آذرماه ۱۳۹۳ معادل ۱۷۲.۱۰ میلیون دلار بوده است. همچنین واردات کشورمان در این اقلام طی پنج ماهه مشابه سال قبل یعنی دی‌ماه ۱۳۹۲ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ به میزان ۱۴۷.۲۳ میلیون دلار بوده است.
بر این اساس واردات کشورمان در ۵ ماهه بعد از اجرای موافقتنامه به میزان ۴.۷۱ میلیون دلار نسبت به ۵ ماهه قبل از اجرا افزایش یافته است. همچنین نسبت به ۵ ماه مشابه قبل نیز به میزان ۲۹.۵۸ میلیون دلار افزایش نشان داده است. نکته قابل توجه این است که پس از اجرای توافقنامه میزان واردات ایران از ترکیه چندان افزایش نیافته و در واقع تجارت ترجیحی ایران و ترکیه بیشتر به نفع ایران و فرصتی برای افزایش صادرات محصولات ایرانی به ترکیه بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14370