افخم:مسیر مذاکرات متناسب با خواست ما نباشد، تصمیمات جدیدی می گیریم

0
۳۴۰ بازدید

سخنگوی وزارت امور خارجه در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ در شهر ژنو سوئیس گفت: هر وقت احساس کنیم مسیر مذاکرات متناسب با خواست ما نیست، تصمیمات جدیدی را اتخاذ خواهیم کرد.

مرضیه افخم روز چهار شنبه در نشست خبری با خبرنگاران درباره تهدیدات اخیر کنگره آمریکا درباره تحریم ها اظهار داشت: مذاکرات ایران و ۱+۵ در حال انجام است و در دوره تمدید هم توافق شده تا ابتدا به توافق سیاسی برسند و پس از آن وارد مباحث فنی شوند.

افخم خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه نسبت به هر دوره از مذاکرات و روند آن ارزیابی هایی خواهد داشت و هر وقت احساس کنیم که متناسب با خواست ما نیست و مسیر، مسیری نیست که به توافق جامع، عادلانه و عاقلانه و متناسب با خواست ما دست یابد، تصمیمات جدیدی را اتخاذ می کنیم.

وی با بیان این که استفاده از ابزار فرسوده کنگره برای تحریم ها اشتباه است، افزود: ناکارآمدی این گونه اقدامات برای جهان اثبات شده و ملت ایران می تواند با توجه به برنامه های خود چشم اندازش را تعیین کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما مبنای کار خود را بر اساس اقتصاد مقاومتی و پیگیری اهداف سیاسی و اقتصادی در گسترش همکاری با همسایگان خود قرار داده ایم و امیدواریم یک واقع بینی در سیاست های مسوولان دولت آمریکا حاکم شود و تکرار اشتباهات گذشته نه برای آمریکا و نه مجموع سیاست های این کشور در دنیا فایده ای نخواهد داشت.

**جمهوری اسلامی ایران از خطوط قرمزش دست بر نمی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما از ابتدای مذاکرات اعلام کرده ایم که با یک اراده سیاسی به دنبال رسیدن به توافق جامع، عادلانه و پایدار هستیم و بر همین اساس مذاکرات در دوره تمدید ادامه دارد.

افخم خاطر نشان کرد: سعی داریم در این دوره، اختلاف نظرها برطرف شود. در عین حال ایران از دیدگاه ها و خطوط قرمزش دست برنمی دارد. اگر طرف مقابل با اراده سیاسی و حسن نیت، روند را ادامه دهد و بر اساس واقعیت های موجود و نه سوء محاسبه حرکت کند، امکان توافق وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره برنامه های وزیر امورخارجه در سفر به ژنو نیز گفت: مذاکرات ایران و آمریکا درباره بررسی اخبار مذاکرات و مشورت ها به تیم های مذاکره کننده است. ظریف تا هنگامی که در ژنو حضور دارد با اعضای ۱+۵ دیدار می کند و پس از این دیدارها، اخبار آن اطلاع رسانی می شود.

وی همچنین درباره برنامه ظریف برای سفر به کشورهای اروپایی نیز گفت: وزیرامورخارجه سفرهایی خواهند داشت که در زمان مناسب اطلاع رسانی می شود.

** نقش روسیه در رسیدن به توافق عادلانه و عاقلانه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که نقش روسیه در مذاکرات هسته ای با توجه به سفر معاون وزیرامورخارجه آن کشور چگونه خواهد بود ؟ اظهارداشت: روسیه به عنوان یک کشور بزرگ و همسایه است که در موضوعات منطقه ای و جهان روابط خوبی با آن داریم و همچنین این کشور نقش فعالی در عرصه مذاکرات هسته ای داشته است.

افخم ادامه داد: مذاکرات ایران و روسیه عرصه های بسیاری را دربرمی گیرد و در عرصه هسته ای نیز مشورت های مستمر و منظم در سطوح مختلف برقرار است.

وی اضافه کرد: اخیرا آقای ریابکوف هم به تهران آمد و مشورت ها و تبادل نظرها صورت گرفت. فکر می کنیم روسیه از وزن موثری برخوردار است که می تواند نقش فعال تری برای رسیدن به توافق عادلانه و عاقلانه ایفا کند لذا این مشورت ها مهم بوده و در مجموع گفت و گوها نیز موثر است.

** سیر نزولی قیمت نفت سیاسی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره رایزنی های وزارت امور خارجه و دولت در حوزه نفت و انرژی، گفت: سیر شتابان نزول قیمت نفت برای همه سیاسی بودن آن را روشن کرده است. گفتگوهای خوبی در کشورهای اوپک آغاز شده که مشورت ها در حال تقویت است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: نفت نباید به عنوان حربه سیاسی استفاده شود.

وی با بیان اینکه شاهد سهم ۳۳ درصدی نفت در بودجه هستیم، اظهار داشت: در مسیر کاهش وابستگی به نفت قرار داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: کشورهای مختلف به این نتیجه رسیده اند که نباید از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده شود. اگر نفت به این شکل مورد استفاده قرار گیرد، کشورهای مختلف که درآمدهایشان به درآمدهای نفتی بسیار وابسته است و حتی کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده متضرر می شوند.

افخم ادامه داد: مشورت های نفتی لازم است و این مشورت ها با کشورهای نفتی و حوزه اوپک در حال تقویت است تا راه هایی را برای متوقف کردن سیر نزولی قیمت نفت پیدا کنند. گفت وگوهای مفیدی در تهران انجام شد و به نظر می آید در میان کشورهای تولیدکننده نفت هم این رایزنی ها تشدید خواهد شد. آثار تصمیم سیاسی در حوزه اقتصادی و نفت امری مشخص است و باید جلوی آن را گرفت.

وی همچنین درباره موانع داخلی رسیدن به توافق جامع، اظهار کرد: تیم مذاکره کننده ما بر اساس راهبردها و رهنمودهایی که از سوی مسوولان عالی کشور دریافت کرده است حرکت می کند و سعی دارد موانع را در مذاکرات و تصمیم گیری ها کاهش دهد. در عین حال دیدگاه های مختلفی مطرح است که دیدگاه های جدی است. اما منافع کشور بر اساس چارچوب های کلی تنظیم شده دنبال می شود.

** ارسال دعوتنامه به مسوولان ایرانی برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که حضور جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ چگونه خواهد بود؟ گفت: دعوت نامه هایی برای مسولان کشورمان ارسال شده که آن را دریافت کرده ایم و در حال برنامه ریزی هستیم تا در زمان خود نسبت به سطوح شرکت کننده اطلاع رسانی خواهیم کرد.

** امور اداری سفیر جدید عربستان در تهران در حال انجام است

افخم همچنین درباره سفیر جدید عربستان در ایران گفت: سفیر جدید معرفی شده و امور اداری آن در حال انجام است. معمولا در این شرایط که کشوری سفیر ندارد مسوولیت ها به کس دیگری محول شده و انجام فعالیت می دهند.

**دعوت عربستان از ظریف

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره دعوت عربستان از وزیر امور خارجه کشورمان نیز گفت: موضوع دعوت مقامات سعودی از آقای ظریف همچنان در دستور کار است و به دنبال آن هستیم تا دیدار وزیران در تهران یا ریاض صورت گیرد.

افخم خاطر نشان کرد: در عین حال تماس ها میان دو کشور درباره مسایل منطقه ای به ویژه موضوعات مربوط به تروریسم و مقابله با آن در حال انجام است و در زمان مناسبی که چارچوب های کار و دیدارها مشخص شود این سفرها می تواند انجام شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9082