افخم: مذاکرات هفته آتی برگزار می‌شود

0
۳۶۶ بازدید

سخنگوی وزارت خارجه از برگزاری دور بعدی مذاکرات هسته‌ای تا قبل از پایان هفته آینده خبر داد.

ه گزارش ایسنا مرضیه افخم در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: تا قبل از پایان هفته آینده مذاکرات دوجانبه و چند جانبه بین ایران و اعضای ۱+۵ در وین برگزار می‌شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره این‌که آیا اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان مبنی بر اینکه ایران و گروه ۱+۵ در مواضع اصولی اتفاق نظر دارند، با اظهارات پیشین وی مبنی بر کند بودن روند مذاکرات هسته‌ای در نیویورک پارادوکس و تناقضی وجود دارد، گفت: ما پارادوکس و تناقضی در این مورد نمی‌بینیم.
وی ادامه داد: دو طرف تلاش دارند از طریق مذاکره راه‌حلی را برای این بحران ساختگی پیدا کنند. این بخش مشترک مذاکرات است. در عین حال پیشرفت‌ها کند است اما تفاهمی وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکرات ادامه یابد.
افخم اضافه کرد: درک بهتری درباره موضوعات اختلافی نسبت به گذشته در حال پدید آمدن است و از این بخش‌ها در عین حال که بخش‌های دیگر مهمی در حال گفت‌وگو است می‌توان به عنوان بخش‌های اشتراکی یاد کرد. بحث تناقض و پارادوکس نیست. اگر دیدگاه‌ها به هم نزدیک باشد دیگر مذاکره با این مفهوم معنایی ندارد.
افخم در ادامه در پاسخ به سوالی درباره گزارش اخیر احمد شهید درباره ایران، گفت: ما این گزارش را یکجانبه و به دور از واقعیات می‌بینیم و معتقد هستیم که این گزارش بدون رعایت مقررات و وظایف مربوط به گزارشگران شورای حقوق بشر انجام گرفته است و فاقد وجاهت حقوقی لازم است و به نظر می‌رسد در تدوین این گزارش اراده فراتر و خارج از سازوکارهای حقوق بشر و سازمان ملل دخیل بوده است.
وی ادامه داد: ما به عملکرد غیرمنصفانه و غیرعلمی گزارشگر به علت عدم رعایت اصول و موازین بین‌المللی تردید داریم. گزارشگر ویژه با پایه گذاری روش‌های نادرست و غیرواقعی و غیرقانونی از جمله تحت عنوان حقیقت‌یابی، سفر به کشورهای اروپایی و انجام مصاحبه‌های جهت‌دار و پیش‌داوری نسبت به ادعاهای خود در موضع یک مدعی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌ است و از شرح وظایف گزارشگر و مأمورین سازمان ملل تخلف جدی شده است.
مرضیه افخم در پاسخ به سوالی درباره کمپین حمایت از توافق هسته‌ای اخیر تعدادی از فیلمسازان مطرح کشورمان و واکنش‌های منفی به آن از سوی برخی، اظهار کرد: پوستری از سوی هنرمندان کشور در حمایت از روند مذاکرات هسته‌ای منتشر شده است. برخی از هنرمندان پیش از این نیز در حمایت از مذاکرات اعلام آمادگی کرده بودند و ما از این ایده کلی در چارچوب دیپلماسی عمومی استقبال کردیم.
وی ادامه داد: همان طور که مشاهده کردید وزارت امور خارجه اطلاعیه‌ای در این زمینه صادر و مراتب قدردانی خود را اعلام کرد.
افخم تأکید کرد با توجه به اینکه این فیلمسازان از چهره‌های شناخته شده در خارج از کشور هستند اقدام آنها با هدف تأثیرگذاری بر مخاطبان خارجی مورد حمایت است. ما پاسخ‌هایی در این رابطه دریافت کرده‌ایم و معتقدیم اقدام موثری در بیرون از کشور بوده است. هرچند که در داخل برخی از این اقدام برداشت دیگری داشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با تردیدهایی که نسبت به موضع وزارت امور خارجه در رابطه با بحث هسته‌ای مطرح می‌شود، اظهار کرد: مواضع تیم هسته‌ای کاملا روشن و مشخص است و بر اساس خطوط قرمز تعیین شده حرکت می‌کند. حرکت و فعالیت هنرمندان و اقشار مختلف در حمایت از مذاکرات و توافق هسته‌ای در جای خود حرکتی مثبت است و آن را قابل قدردانی می‌دانیم.
وی در پاسخ به این‌که این پوستر از طرف وزارت امور خارجه طراحی شده است؟ گفت: گروه‌هایی در حوزه دیپلماسی عمومی فعالیت دارند که در حوزه هنرمندان نیز ما از این گروه‌ها و افراد و فعالیت در زمینه حمایت از مذاکرات هسته‌ای استقابل کردیم.
افخم درباره نقش ترکیه در تحولات عراق و حمایت از تروریست‌ها، گفت: در این رابطه آقای ظریف با همتای ترک خود که همزمان با مصوبه مجلس ترکیه برای ورود به حملات نظامی علیه تروریست بود گفت‌وگو کردند و نگرانی خود را نسبت به هر اقدامی که شرایط منطقه را پیچیده‌تر کند بیان کردند و ما اعلام کردیم که ترک‌ها باید با تحولات منطقه مسئولانه برخورد کنند. نگرانی‌های ما نسبت به برخی اقدامات در شرایط کنونی وجود دارد و ما امیدواریم کشورها هوشمندانه و واقع‌بینانه برخورد کنند تا تروریست به سمت اهداف مقطعی و کوتاه مدت و منافع موردی کشورها هدایت نشود.
وی درباره مذاکرات هسته‌ای و ادامه آن طی روزهای آینده، اظهار کرد: گفت‌وگوها و هماهنگی‌ها در حال انجام است تا مذاکرات به زودی از سر گرفته شود و فکر می‌کنم تا قبل از پایان هفته آینده مذاکرات دوجانبه و چندجانبه‌ای را در وین پایتخت اتریش داشته باشیم.
افخم از بیان زمان دقیق این مذاکرات خودداری کرد و گفت: به محض اطلاع دقیق و به محض مشخص شدن زمان مذاکرات آن را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با سفر هیأتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و مذاکره در رابطه با مسائل باقیمانده گفت: مذاکرات میان ایران و آژانس از روز سه شنبه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و هنوز اطلاع قطعی از نتیجه مذاکرات در دست نیست و باید اجازه دهیم تا کار به اتمام برسد.
وی ادامه داد: ایران بر اساس توافق با آژانس نسبت به همکاری و پایبندی به تفاهمش با آژانس که تاکنون چند گام از آن طراحی و انجام شده است پایبند می‌باشد و نسبت به تداوم این روند و همکاری شفاف تأکید داریم.

افخم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت امور خارجه چه اقدام عملی را در مقابله با داعش و محکومیت اقدامات آن انجام داده است، گفت: ما همواره اعلام کرده‌ایم باید نسبت به حاکمیت ملی و احترام به موازین بین‌المللی در هر عملیاتی علیه تروریسم با دقت برخورد شود و اگر کشورها درخواستی از ایران برای کمک داشته باشند ما آن را بررسی و در زمینه‌های مختلف کمک خواهیم کرد؛ این سیاست کلی ایران است و متناسب با روند تحولات به ارائه کمک و مشاوره می‌پردازیم.
وی در رابطه با درخواست سوریه از ایران برای کمک به خارج کردن تروریست‌ها از کوبانی، گفت: تا الان از طرف سوریه درخواست کمک صورت نگرفته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5780