افتتاح هر واحد صنعتی و معدنی در کشور یک پیروزی بزرگ است

0
۴۸۸ بازدید

رحمانی با اشاره به سفر اخیر خود به کشور چین و حضور در نمایشگاه واردات شانگهای گفت: بیش از ۴۷ میلیارد دلار ظرفیت واردات کشور چین فقط در صنعت مس است و ما میتوانیم از این ظرفیت صادراتی برای کشورمان به بهترین نحو بهره برداری کنیم.

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع مدیران و کارکنان مجتمع مس سرچشمه گفت: موفقیت های این مجتمع در حوزه صنایع مس، در سایه همت همه مدیران این مجموعه و شرکت ملی مس و همچنین مدیران و مسئولان در سطح شهرستان و استان کرمان است.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی افزود: در این صنعت روند خوبی آغاز شده است و افتتاح های انجام گرفته امروز به نوعی فتح الفتوح است.

وی ادامه داد: دشمن تصور باطلی داشت مبنی بر اینکه بسیاری از واحدهای بزرگ صنعتی ما در پایان سال ۹۷ تعطیل می شوند ولی امروز ما به برکت همه مدیران و کارکنان بخش های مختلف صنعت، فقط در صنعت مس با ۱۵ درصد رشد تولید در ۶ ماهه نخست امسال مواجه شده ایم.

وزیر صمت تاکید کرد: تحقق این اتفاقات در حوزه صنعت، یک پیروزی بزرگ است که با عنایات خاص خداوند بوده و حتماً با انسجام و وحدت می توانیم نتایج بسیار بهتری نیز به دست آوریم.

رحمانی با اشاره به سفر اخیر خود به کشور چین و حضور در نمایشگاه واردات شانگهای گفت: بیش از ۴۷ میلیارد دلار ظرفیت واردات کشور چین فقط در صنعت مس است و ما میتوانیم از این ظرفیت صادراتی برای کشورمان به بهترین نحو بهره برداری کنیم.

وی ادامه داد: با احتساب اکتشافات جدید که انجام شده است به ذخایر قابل توجهی دسترسی پیدا کردیم که فقط در مس سونگون و سرچشمه این حجم حدود ۲ برابر نسبت به قبل بوده و در سیستان و بلوچستان و سایر نقاط نیز به ذخایر خوبی رسیدیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فقط همین مسئله می‌تواند تحول خوبی در شرایط اشتغال و درآمد مردم استان کرمان و حتی کشور ایجاد بکند.

رحمانی خاطرنشان کرد: این وابسته به همت و تلاش ما در این حوزه است که بتوانیم با افزایش تولیدات خود در بخش معدن نه تنها فرصت های جدیدی را برای توسعه اقتصادی کشور ایجاد کنیم بلکه حتی کشور را از اقتصاد نفتی نجات دهیم.

**افزایش ۱۵ درصدی تولید مس در شش ماهه نخست امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در مراسم افتتاح همزمان ۱۱ طرح صنعتی و معدنی استان کرمان در شهرستان رفسنجان و مجتمع مس سرچشمه گفت: در مجموع این طرح ها با سرمایه گذاری بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده و زمینه اشتغال بیش از ۱۷۰۰ نفر را فراهم نموده اند.

رحمانی در گزارش ویدئو کنفرانسی خود به رئیس جمهور در خصوص طرح های مورد افتتاح در استان کرمان افزود: علاوه بر طرح های تولید ۸۰۰ هزار تنی فولاد بافت و آغاز طرح گندله سازی این شرکت با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن و همچنین طرح تولید آهن اسفنجی به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در جهان فولاد، همچنین افتتاح کارخانه اکسیژن و طرح تولید بریکت سرد در جهان فولاد، افتتاح ۴ پست برق توسط شرکت گل گهر در سیرجان، شاهد بهره برداری نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی گوهران در مجتمع گل گهر بودیم که با سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی این واحد راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: طرح تولید اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه یکی از مهم‌ترین طرح‌های زیست محیطی کشور در این حوزه است که خوشبختانه امروز شاهد بهره‌برداری آن هستیم و این رویکرد در خصوص سایر مجتمع های تولید مس در نقاط مختلف کشور تداوم خواهد داشت.

وی اضافه کرد: مس به عنوان یک عنصر استراتژیک در جهان، روز به روز اهمیت اش در حال فزونی است.

وزیر صمت تصریح کرد: کشور ما هم اکنون رتبه ۸ ذخایر مس را در جهان داراست و هم اکنون بالغ بر ۳۴٫۵ میلیون تن ذخایر قطعی ما شناسایی شده است و این رقم به واسطه اکتشافات جدید معدنی در کشور به دست آمده است.

رحمانی گفت: ذخایر شناسایی شده تا سال های قبل از این، بالغ بر ۲۲ میلیون تن بود که با اکتشافات انجام گرفته در دوره اخیر، این میزان افزایش چشمگیری یافته است.

وی افزود: با توجه به اقدامات در دستور کار و برنامه‌ریزی انجام گرفته، پیش بینی می شود به زودی بتوانیم به رتبه ۷ ذخایر مس در جهان دست یابیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۱۵ درصد افزایش تولید داشتیم که ۱۸ درصد بیشتر از برنامه پیش‌بینی شده برای این صنعت بوده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار رکورد تولید مس کاتدی در تاریخ این صنعت توسط شرکت ملی مس با تولید حدود ۲۶۰ هزار تن برای سال جاری و ۳۰۰ هزار تن برای سال ۹۹، حاصل خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر طرح های مورد افتتاح امروز در حوزه صنعت مس، بیش از ۲٫۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید و واحد در دست احداث فقط در شرکت مس داریم.

وزیر صمت گفت: از محل این سرمایه‌گذاری ها کارخانجات جدیدی در این حوزه در کرمان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و یزد راه اندازی خواهد شد که شامل طرح های بزرگی بوده همچون طرح مس خاتون آباد کرمان که طی چند ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

رحمانی ادامه داد: طرح جامع پالایشگاه آب در مس سونگون، ذوب این واحد و سایر طرح های مرتبط بزودی به بهره برداری می رسند.

وی اضافه کرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس جزو ابر پروژه‌ هایی در دست اجراست که بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری روی آن انجام شده توسط ۳ شرکت گل گهر، چادرملو و مس سرچشمه که انشاالله تا پایان امسال تا سیرجان به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پروژه آبرسانی تا نیمه سال بعد به سرچشمه و تا پایان سال بعد نیز به چادرملو خواهد رسید و مجموعاً ۸۴۰ کیلومتر لوله گذاری انجام خواهد شد و حتما در تاریخ کشور ما یک پروژه ماندگار خواهد بود.

رحمانی با اشاره به اجرای طرح اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه افزود: با توجه به تغییر روش از تولید ریور به فلش و افزایش میزان برخی عناصر، ضرورت داشت که در راستای برنامه های حفظ محیط زیست و اهداف زیست محیطی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات مقتضی انجام گیرد که خوشبختانه این طرح در این مجتمع در حال اجراست و حتماً در سایر مجتمع‌های تولید مس کشور نیز به اجرا در خواهد آمد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103137