افتتاح رسمی آزادراه تهران-شمال در نیمه اسفند

0
۷۲۹ بازدید

معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره برداری آزمایشی از قطعه اول تهران- شمال گفت: با بهره‌برداری از قطعه اول آزادراه تهران- شمال، مسافت تهران تا چالوس یک ساعت و نیم کاهش می‌یابد.

با دستور رییس جمهوری بهره برداری آزمایشی کلید خورد

گروه امورزیربنایی-رییس جمهوری روز سه شنبه دستور افتتاح آزاد راه تهران – شمال را صادر کرد و حالا خودروها پیش از افتتاح، در ورودی آن صف کشیده‌اند.

به گزارش جهان اقتصاد، آزاد راه تهران – شمال که حالا وارد بیست و سومین سال احداث شده است، سرانجام روز چهارشنبه به صورت آزمایشی افتتاح شد تا مسیر تهران _ چالوس را کاهش دهد.

بر این اساس، قرار است هر روز از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به مدت ۲ ساعت از فاز یک آزادراه در اتوبان همت تا شهرستانک بهره برداری شود.

بهره‌برداری آزمایشی از خط یک این آزادراه آغاز و این پروژه اوایل اسفند، بهره‌برداری رسمی خواهد شد.

**کاهش ۱.۵ ساعته مسیر تهران- شمال

معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره برداری آزمایشی از قطعه اول تهران- شمال گفت: با بهره‌برداری از قطعه اول آزادراه تهران- شمال، مسافت تهران تا چالوس یک ساعت و نیم کاهش می‌یابد.

خیرالله خادمی ادامه داد: به دستور رییس‌جمهوری این بخش به بهره برداری آزمایشی رسید تا با بررسی مراحل و آمادگی این قطعه، افتتاح رسمی در نیمه اسفندماه انجام شود.

مدیرعامل شرکت توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: آزادراه تهران- شمال پروژه‌ای ملی است و با توجه به اقدامات انجام شده در این پروژه می‌تواند نقطه عطفی در راه سازی کشور باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به زمان کوتاه برای بهره برداری آزمایشی، کل مسیر برف روبی و ایمن سازی شده و پلیس نیز آمادگی عبور خودروها را تایید کرده است.

به گفته خادمی، دریافت عوارض در این آزادراه، الکترونیکی خواهد بود اما در این دو روز که بهره برداری ازمایشی انجام می شود، عوارضی دریافت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه عوارض هنوز تعیین نشده، ادامه داد: بهره برداری از قطعه اول، زمان تردد بین تهران تا چالوس، ۱.۵ ساعت کاهش پیدا می کند.

معاون وزیر راه تاکید کرد: ارزش روز قطعه اول آزادراه تهران- شمال ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

**تامین کامل روشنایی و تهویه قطعه اول ازادراه تهران- شمال

برای اولین بار است که از سازه‌های به کار گرفته در این آزادراه برای احداث شبکه راهی کشورمان استفاده می‌کنیم.

منوچهر خواجه دلویی در حاشیه افتتاح آزمایشی قطعه یک آزادراه تهران- شمال در جمع خبرنگارن با بیان اینکه هیچ مشکلی برای تردد مردم از آزادراه وجود ندارد، گفت: هم روشنایی و هم تهویه در تونل تامین شده است و هیچ مانعی برای تردد مردم در آزادراه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: برای اولین بار است که از سازه‌های به کار گرفته در این آزادراه برای احداث شبکه راهی کشورمان استفاده می‌کنیم.

وی افزود: از آنجایی که این آزادراه در مجاورت رودخانه کن قرار دارد، از سازه‌های یکپارچه استفاده کرده‌ایم که از این بستر هم نگهداری می‌کند.

خواجه دلویی تاکید کرد: از سازه‌های رانشی هم در این آزادراه استفاده شده که بسیاری از این تجهیزات برای اولین بار در زیرساخت‌های کشور به کار گرفته می‌شود.

**اعلام سرعت مجاز در آزادراه تهران- شمال

همچنین «نورالله خادم»  رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در این مراسم، با اشاره به اینکه پلیس تهران بزرگ دو ایستگاه موقت تعبیه کرده است، گفت: با افتتاح رسمی این پروژه یک پاسگاه پلیس نیز در مسیر ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: سرعت عبور خودروها در این محور ۸۰ کیلومتر و در تونل ها ۷۰ کیلومتر در ساعت است.

خادم خاطرنشان کرد که کوهستانی بودن و رعایت ایمنی، دلیل پایین بودن سرعت است.

گفتنی است، آزادراه تهران-شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر شامل چهار قطعه است که مراحل مطالعاتی آن از سال ۱۳۵۳ آغاز شده و حدود ۲۰ سال از اجرای عملیات ساخت آن می‌گذرد، قطعه اول از تقاطع غیر همسطح بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع می‌شود و در امتداد دره کن پس از عبور از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده و سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۷۰ متر این رشته کوه را قطع کرده و در دامنه های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد.

از آن پس، مسیر به موازات جاده قدیم کرج- چالوس امتداد می یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز بطول ۶۴۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می شود، سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج – چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس- تنکابن متصل می‌شود.

کوتاه شدن ۶۵ کیلومتری مسیر، کاهش زمان سفر، ایجاد راه ارتباطی سریع و ایمن برای چهار فصل سال، افزایش ظرفیت عبور نسبت به راه فعلی، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا ناشی از بهبود وضعیت ترافیک، توسعه صنعت گردشگری و صنایع کشاورزی و تبدیلی و اشتغالزایی از مهم ترین مزیت های بهره برداری از این آزاد راه است.

آزادراه تهران – شمال دارای ۲ خط (در فرازهای تند ۳ خط) در هر باند است و حداکثر شیب طولی مسیر ۶ درصد، حداقل شعاع قوس ها۴۰۰ متر و میانگین سرعت سیر ۸۰ کیلومتر در ساعت است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104849