اعمال روش‌های مدیریت مصرف بیش از سه هزار مگاوات ضروری است

0
۱۵۱ بازدید

اردکانیان گفت: وزارت نیرو با هدف تأمین برق پایدار، در طی یک سال گذشته به احداث واحدهای جدید نیروگاهی و شبکه های مورد نیاز اقدام و برای اجرای برنامه های مدیریت مصرف با همکاری مشترکان برنامه ریزی لازم را به عمل آورده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا،  «رضا اردکانیان» در این نامه  ضمن تشریح آخرین وضعیت صنعت برق، به تراز منفی تولید و مصرف برق اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: برای پیشگیری از بروز خاموشی در سال جاری، سه هزار و  ۲۰۰ مگاوات بیشتر از سال گذشته نیازمند اجرای برنامه های مدیریت بار خواهیم بود .

وی ادامه داد:  افزایش قابل ملاحظه و زودهنگام دمای هوا سبب افزایش بی سابقه مصرف برق به میزان ۲۲ درصد در فروردین ماه امسال در مقایسه با سال گذشته شده و این در شرایطی است که کم بارشی نیز موجب کاهش ۳۴ درصدی حجم آب مخازن نیروگاه های برق آبی و متناسب با آن، کاهش ظرفیت تولید برق این نیروگاهها و ایجاد عدم توازن تولید و مصرف برق در کشور شده است.

اردکانیان خاطرنشان کرد:  وزارت نیرو با هدف تأمین برق پایدار، در طی یک سال گذشته به احداث واحدهای جدید نیروگاهی و شبکه های مورد نیاز اقدام و برای اجرای برنامه های مدیریت مصرف با همکاری مشترکان برنامه ریزی لازم را به عمل آورده است.

وزیر نیرو افزود: اما با عنایت به کاهش تولید نیروگاه های برق آبی، برای جلوگیری از بروز خاموشی نیاز به اعمال برنامه های مدیریت مصرف به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ مگاوات بیشتر از سال گذشته خواهـد بود.

وی در این نامه با اشاره به پاداش های در نظر گرفته شده برای مشترکانی که در هر استان با  برنامه های مدیریت بار همکاری کنند، اختیار نحوه اختصاص این پاداش ها را به استانداران واگذار کرده است.

در این نامه ها که برای هر استان جداگانه ارسال شده سقف مصرف هر استان در ماه های اردیبهشت، خرداد و سه ماه تابستان تعیین  و راهکارهای مدیریت مصرف در بخش های مختلف نیز به استان های مذکور به صورت جداگانه، ارائه شده است.

پیشتر «محمدحسن متولی زاده» مدیرعامل توانیر گرمای زودرس و کمبود آب نیروگاه‌های برق آبی را از مهمترین چالش های امسال  عنوان کرده بود.

وی ادامه داد: این امرسبب شده تا اجرای زود هنگام برنامه های صنعت برق را ناگزیر سازد.

متولی زاده گفت: براین اساس  ۴۰ برنامه از سوی توانیر تنظیم شده که با امضای معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو ابلاغ می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=139849

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here