اعمال خاموشی در تابستان محتمل است

0
۳۳۳ بازدید

گروه امورزیربنایی – معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از احتمال بروز خاموشی در تابستان خبر داد و گفت: در صورتی می‌توانیم وعده دهیم خاموشی صورت نمی‌گیرد که مردم ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند

هوشنگ فلاحتیان درنشستی خبری با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک مصرف برق در سال جاری با ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات افزایش نسبت به سال گذشته به ۵۱ هزار مگاوات برسد، گفت: در صورتی که مردم در مصرف برق ۱۰ درصد صرفه‌جویی نداشته باشند با توجه به مشکل عدم بارندگی مناسب و عدم دسترسی برخی نیروگاه‌ها به آب مورد نیاز با توجه به میزان تولید برق بروز خاموشی طبیعی است. البته تلاش می‌کنیم تجربه سالی بدون خاموشی را داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که از سال گذشته تاکنون ۲۸۳۱ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور ۷۳ هزار و ۱۰۹ مگاوات است.

فلاحتیان با اشاره به عملکرد وزارت نیرو گفت: انتظار می‌رود ظرف سه سال آینده کلیه‌ی نیروگاه‌های گازی موجود در کشور که قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی را دارند، سیکل ترکیبی شوند و راندمان آنها از میزان کنونی ۳۲ درصد به حداقل ۴۷ درصد برسد. لذا راندمان ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تعداد روستاهای بدون برق گفت: در حال حاضر ۵۰۰ روستای بالای ۱۰ خانوار بدون برق در کشور وجود دارند که در صددیم بخش زیادی از آنها را در سال جاری تامین برق کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12909