اعطای وام های بازسازی مسکن با ۱۰ درصد سود به حاشیه نشینان

0
۴۰۷ بازدید

با کمک ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت که قرار است مابه‌التفاوت نرخ سود وام بافت‌های ناکارآمد را پر کند، وام‌های بازسازی واحدهای مسکونی با ۱۰ درصد سود به حاشیه‌نشینان پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در لایحه بودجه ۱۳۹۵ تحت عنوان ساماندهی حاشیه شهرها مبلغ ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد تا برمبنای آن دولت برای ساماندهی به وضعیت زیستگاه‌های اطراف شهر و بافت فرسوده شهر، امکانی را که تا سقف یک‌هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها بود، به اضافه رقمی که از بودجه عمومی پرداخت خواهد شد، در نظر بگیرد.

پیش از این نیز طی تفاهم‌نامه‌ای که بین مدیرعاملان شرکت عمران و بهسازی شهری و سازمان ملی زمین و مسکن امضا شد، سنددار کردن و پرداخت تسهیلات به ساکنان مناطق ناکارآمد شهری در دستور کار گرفته بود.

محمدسعید ایزدی، مدیرعامل عمران و بهسازی شهری با بیان این‌که بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، اظهار کرد: ۱۷ درصد ساکنان مناطق بافت‌های فرسوده به شکل رسمی سکونت دارند، ۳۸ درصد قول‌نامه‌ای و بنچاقی، ۳۰ درصد در اراضی دولتی ساکن هستند و ۱۵ درصد آنها وضعیت نامعلومی دارند.

پژمان، مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن نیز گفت: ناپایداری بناها در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مخاطرات جدی را متوجه ساکنین این محدوده‌ها می‌کند، لذا دولت در نظر دارد شرایط زندگی آبرومندانه برای ۲۰ میلیون نفر از شهروندان را فراهم کند.

نوسازی بافت‌های فرسوده که به گفته‌ی آخوندی وزیر راه و شهرسازی و تاکید نوبخت سخنگوی دولت در دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، مهم‌ترین اقدام دولت برای خروج از رکود مسکن عنوان می‌شود قرار است طی برنامه ششم توسعه، شهر به شهر و استان به استان پی‌گیری شود.

با وجودی که به گفته مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری بالغ بر ۸۰ درصد نیازمندان مسکن در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، ظاهرا بیشتر سیاستهای تامین مسکن طی سالهای گذشته به سمت بافتهای میانی و بالای جامعه متمرکز شده و ساکنان مناطق هدف نیازمند مسکن فراموش شده‌اند که به نظر می‌رسد بانک‌ها در این فراموشی بی تاثیر نبوده‌اند.

پیش از این مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری در این‌باره به ایسنا گفته بود: عمده مشکل فراروی نوسازی بافتهای فرسوده ناشی از این مساله است که بانکها توان پرداخت تسهیلات بافتهای فرسوده از طریق منابع داخلی شان را ندارند و تمایلی هم به این مساله نشان نمی‌دهند.

وی مشکل دیگر را عدم اعتماد بانک‌ها نسبت به پرداخت مابه التفاوت سود تسهیلات دانست که خوشبختانه با این بسته تشویقی، مشکل رفع شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26443