اعضای سازمان همکاری اسلامی حدود۱۴میلیارددلارکالای ایرانی جذب کردند

0
۴۸۳ بازدید

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در دوره ۹ ماه نخست امسال با جذب ۲۹ میلیون و ۱۶۷ هزار تن کالای صادراتی کشور ما به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار بالاترین سهم مبادله تجاری را با ایران در بین سازمان های بین المللی داشتند.

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در دوره ۹ ماه نخست امسال با جذب ۲۹ میلیون و ۱۶۷ هزار تن کالای صادراتی کشور ما به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار بالاترین سهم مبادله تجاری را با ایران در بین سازمان های بین المللی داشتند.

تحلیل خبرنگار ایرنا از جدول داده های آماری سازمان توسعه تجارت ایران نشان می دهد میزان جذب کالاهای صادراتی ایران در ۹ ماهه امسال از نظر وزن و ارزش در مقایسه با مدت مشابه پارسال (فروردین تا پایان آذر) به ترتیب چهار و سه درصد کاهش یافت.
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (PGCC) نیز در این مدت با واردات ۹ میلیون و ۲۸۳ هزار تن کالای صادراتی ایران به ارزش چهار میلیارد و ۳۲۸ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار گرفتند که در همسنجی با دوره ۹ ماهه پارسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۵ و ۳۴ درصد رشد داشت.
کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو (ECO) در مدت مورد بررسی، هفت میلیون و ۱۲۳ هزار تن کالای صادراتی ایران را به ارزش چهار میلیارد و ۱۸۸ میلیون دلار خریداری کردند که در مقایسه با ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۳ از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۲۲ و ۲۴ درصد کاهش را ثبت کرد.
بر پایه این آمار، کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) در این مدت ۹۷۹ هزار تن کالای صادراتی کشورمان را به ارزش یک میلیارد و ۳۶۱ میلیون دلار وارد کردند که از نظر وزن و ارزش به ترتیب چهار و ۳۸ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد نشان داد.
کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) نیز در ۹ ماه منتهی به آذر امسال دو میلیون و ۸۳۸ هزار تن کالای صادراتی ایران را به ارزش یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار جذب کردند که از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۳ و ۳۲ درصد کاهش را در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ثبت کرد.
آخرین گروه مورد بررسی، کشورهای عضو سازمان همکاری جنوب شرق آسیا ( ASEAN) است که در زمان مورد بررسی ۷۲۰ هزار تن کالای صادراتی ایران را به ارزش ۴۹۰ میلیون دلار وارد کردند که در همسنجی با ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۳ از نظر وزن هشت درصد رشد داشت اما از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد کاهش را ثبت کرد.
ارزش صادرات غیرنفتی ایران (کالا و میعانات گازی) در ۹ ماه (فروردین تا پایان آذر) ۳۲ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد کاهش داشت.
چین، عراق، امارات، هند و افغانستان پنج مقصد اصلی کالاهای صادراتی ایران بودند که ۶۴ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را در دوره این گزارش جذب کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=26628