کد خبر: 100894
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

اعتراض به ترویج بدگمانی علیه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی

اعتراض به ترویج بدگمانی علیه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی

نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در مورد اتهامات اخیری که در مورد دریافت ارز و وارد نکردن دارو و تجهیزات پزشکی به کل صنعت دارو زده شده، به شدت موضع گرفتند و سرچشمه فساد را در ارز ۴۲۰۰ تومانی و هم‌چنین روابط رانتی دانستند که بخش خصوصی از ابتدا با آن مخالف بوده و از آلوده بودن به آن مبراست. نمایندگان بخش خصوصی و تشکل‌ها اعلام کردند که به زودی آمار و اطلاعات دقیقی از مصارف ارزی این صنعت اعلام می‌کنند .

چهارمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در حالی برگزار شد که جملگی اعضا و مدعوین آن از تشکل‌ها و اتحادیه‌های حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به اتهاماتی که این روزها از سوی وزارت بهداشت و برخی نهادها و افراد علیه این صنعت مطرح شده، معترض بودند. برخی از فعالان عضو این کمیسیون، خواهان واکنش سریع اتاق بازرگانی و کمیسیون اقتصاد سلامت به این مساله بودند و برخی بی‌اعتنایی به این اتهام‌زنی را توصیه کردند.

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در ابتدای این جلسه با اشاره به سخنان وزیر بهداشت در مورد فساد کشف شده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی که در آن اتهاماتی علیه تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی مطرح شده است، گفت: نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به تدارک و تامین دارو و تجهیزات پزشکی آسیب وارد خواهد کرد. کسی مخالف برخورد با متخلفان نیست، اما کلی‌گویی و آلوده تصویر کردن کل صنعت دارو و تجهیزات پزشکی صحیح نیست.

محمود نجفی‌عرب افزود: دولت خودش سفره ارز۴۲۰۰ تومانی را پهن کرد و اکنون به دنبال آن است که ببیند چه کسانی به این سفره دست برده‌اند. تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی از ابتدا اشتباه بود و روی هزینه‌کرد آن همچنان یک علامت سوال بزرگ وجود دارد.

او در ادامه، گزارشی از سفر اخیر هیات تجاری اتاق تهران به بلاروس ارائه کرد و گفت: هیاتی متشکل از نماینگان بیش از۲۰ شرکت به سرپرستی رییس اتاق تهران برای توسعه ارتباطات تجاری راهی بلاروس شدند. داروهای ایرانی هم سهم کوچکی در بازار بلاروس دارند. در سال ۲۰۱۸ صادرات کشور به بلاروس به حدود ۱۳ میلیون دلار رسید. دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات بهداشتی و آرایشی از ظرفیت بالایی برای صادرات به این کشور برخوردار است. مزیت صادرات به بلاروس این است که هر کالایی که در این کشور به ثبت برسد، ‌می‌تواند وارد سایر کشور‌های مشترک‌المنافع شود.

** به‌جای افتخار کردن، اتهام می‌زنند

در ادامه این نشست، مرتضی آذرنوش با اشاره به اتهامات مطرح شده علیه فعالان صنعت دارو و تجهیزات پزشکی با اشاره به درخواست برخی از فعالان این صنعت مبنی بر تهیه و انتشار نامه‌ای جهت اعتراض به جوی که علیه این صنعت شکل گرفته است، گفت: ما فعلاً با این اقدام مخالفیم چون نوع برخورد ما با این مساله بسیار مهم است. ما باید از کل صنعت دارو و تجهیزات پزشکی دفاع کنیم.

آذرنوش با اشاره به اتهاماتی که به یکی از شرکت‌های بزرگ داروسازی وارد شده است، گفت: این شرکت باید باعث افتخار کشور باشد؛ چرا که داروهایی تولید ‌می‌کند که به خارج از کشور نیز صادر ‌می‌شود. اما جریان بیماری این افتخارات را نمی‌بیند و اتهامات بی‌اساسی را علیه صنعت دارو مطرح ‌می‌کند.

**همه به ما بدبین شده‌اند

رامین فلاح که از اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران حضور یافته بود، تاکید داشت که سکوت جایز نیست. او با به کار بردن این عبارت که «سر بی‌گناه تا پای دار می‌رود اما بالای دار نمی‌رود، گفت: دارایی‌های ما نیروی انسانی، مشتریان و کمپانی‌های همکار هستند که اکنون همه آنها به ما بدبین شده‌اند. بنابراین باید بلافاصله در مقابل اتهاماتی که مطرح شده، اقدام مناسب و درخوری صورت گیرد.

حمیدرضا محمدی از فدراسیون اقتصاد سلامت هم پیشنهاد دعوت از وزیر بهداشت و درمان به جلسه شورای گفت‌وگو و طرح دغدغه‌های فعالان صنعت دارو و تجهیزات پزشکی در این نشست را مطرح کرد که مورد اقبال سایر حاضران قرار گرفت.

ابوالفتح صانعی از اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز گفت که فضای ایجاد شده نه به نفع دولت، نه به نفع شرکت‌ها و نه به نفع مردم است. او افزود: در برابر جوسازی‌ها علیه صنعت دارو و تجهیزات پزشکی ما هم باید استراتژی داشته باشیم و با رسانه‌ها همکاری کنیم. ما ‌می‌دانیم که منسوبان به چه کسانی این فساد مالی را که وزیر بهداشت به آن اشاره ‌می‌کند، ایجاد کرده‌اند.

**شرکت‌های دارویی به محاکم قضایی شکایت کنند

پیشنهاد اعضای این کمیسیون از جمله ناصر ریاحی، نایب‌رییس اتاق تهران و عضو این کمیسیون آن بود که در برابر اتهات مطرح شده، اطلاعات دقیقی از میزان واردات و ارز مصرفی استخراج شود و در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. از این رو، محمود نجفی‌عرب به کارشناس کمیسیون ماموریت داد که میزان داروی تولید شده در کشور و میزان واردات دارو و ارز مصرفی در این حوزه را استخراج کند تا با مطبوعات در میان گذاشته شود. او همچنین خطاب به شرکت‌هایی که نامشان در کلیپ‌های منتشر شده آمده است، توصیه کرد که به محاکم قضایی شکایت کنند.

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در ادامه گفت: برخی از شرکت‌ها نظیر عبیدی، داروپخش و سیناژن که در این کلیپ‌ها نام آنها به عنوان دریافت‌کننده ارز مطرح ‌می‌شود، اساساً واردکننده نیستند، بلکه تولیدکننده دارو هستند. جالب اینکه تولیدکنندگان داروهای ‌هایتک تمام اقلام مورد نیاز خود را با ارز نیمایی وارد ‌می‌کنند و هرچه تکنولوژی تولید دارو پیشرفته‌تر شده، تخصیص ارز نیز کمتر شده است. در حالی که واردات دارو به شکل محصول نهایی ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرد و خارجی‌ها ‌می‌آیند آن را در داخل خریداری ‌می‌کنند.

او با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران از همان روز نخست پیدایش ارز ۴۲۰۰ تومانی بیانیه‌ای برای بیان تبعات این تصمیم صادر کرد، ادامه داد: اکنون مشاهده ‌می‌شود فضای کسب و کار کشور با این اتهامات آلوده شده و ذهینت جامعه نیز به انحراف کشیده ‌می‌شود. اکنون که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مطرح شده و در دستور کار قرار گرفته باید الزامات آن مدنظر قرار گیرد و دوباره تصمیم عجولانه گرفته نشود.

در نهایت مقرر شد که کمیته‌ای ذیل کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، ارز مصرفی حوزه دارو را احصا کند تا در مورد آن به مردم و جامعه اطلاع‌رسانی صورت گیرد. همچنین از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حضور در شورای گفت‌وگو دعوت به‌عمل آید که هر دو مورد به عنوان مصوبات کمیسیون مورد توافق قرار گرفت.