اطلاعیه ۶ بندی بانک مرکزی در حمایت از تولید

0
۳۹۰ بازدید

بانک مرکزی اعلام کرد: در چشم‌انداز سال ۹۴ تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی در اولویت قرار دارد.

به گزارش جهان اقتصاد اداره اعتبارات بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: با عنایت به بررسی‌های میدانی به عمل آمده از مشکلات متقاضیان در استان‌های اصفهان و لرستان، واحدهای تولیدی که به رغم برخورداری از توان و ظرفیت سودآوری بالا در برهه‌ای از زمان طی سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ (بنابه دلایلی خارج از حیطه اختیار و اراده) نتوانستند به تعهدات خود در قبال شبکه بانکی کشور عمل کنند، مقرر شد اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی حائز شرایط زیر توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری در اولویت قرار گیرد:

واحدهای تولیدی که به استناد صورت‌های مالی حسابرسی شده طی سه سال گذشته، به دلیل کاهش فروش ناشی از عوامل خارج از حیطه اختیار و اراده مدیریت، با کاهش سودآوری مواجه شده‌اند، لیکن ظرف دو سال قبل از آن و علی‌رغم دریافت تسهیلات یا استفاده از خدمات بانکی، در هیچ ‌یک از بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیربانکی، بدهی غیرجاری (اعم از ریالی و یا ارزی) نداشته‌اند.

واحدهای تولیدی که تسهیلات دریافتی قبلی را در محل موضوع قرارداد تسهیلات اعطایی مصرف کرده‌اند.

واحدهای تولیدی که تعدیل نیرو نداشته یا در صورت تعدیل نیرو، دریافت تسهیلات جدید این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا شرایط بازگشت به کار نیروهای تعدیل شده را فراهم کنند.

واحدهای تولیدی که به دلیل عدم وصول مطالبات خود از دستگاههای اجرایی دولتی، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت نتوانسته‌اند تعهدات خود را در قبال شبکه بانکی کشور ایفاء کنند.

واحدهای تولیدی که استمرار عملیات تولیدی آن‌ها بنا به دلایلی خارج از حیطه اختیار مدیران و بر اساس شرایط کلان اقتصادی نظیر نوسانات ناگهانی شدید نرخ برابری اسعار با مانع مواجه شده‌ است.

واحدهای تولیدی که دارای توان صادراتی بوده و استمرار عملیات تولیدی آن‌ها می‌تواند باعث افزایش صادرات غیرنفتی کشور شود. همچنین با عنایت به بسته حمایت از تولید و تکالیف دولت به بانک مرکزی بابت خروج از رکود و همچنین تأکیدات رئیس جمهور به سیستم بانکی، طی نامه‌ رئیس کل بانک مرکزی به مدیران عامل سیستم بانکی، اولویت در اعطای تسهیلات به بنگاههای تولیدی که دارای ظرفیت بلا استفاده بوده و در صورت استمهال و یا تزریق منابع جدید می توانند به ظرفیت مطلوب دست یابند و همچنین طرحهای نیمه تمام و خصوصاً سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از سوی بانک مرکزی به سیستم بانکی مورد تأکید قرار گرفته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12717