اضافه شدن ۹۱۳ مگاوات تولید برق کشور تا ۱۴۰۳

0
۷۳ بازدید

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر گفت: در حال حاضر راندمان متوسط کل نیروگاه‌های کشور ۳۲ درصد است اما در این نیروگاه ما در بخش سیکل ترکیبی ۵۸.۵ درصد راندمان و در واحدهای گازی ۴۰ درصد راندمان خواهیم داشت و به این ترتیب ۴۹۰ هزار متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، فریدالدین معصومی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به پروژه احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در لامرد اظهار داشت: یکی از اهداف اجرایی این پروژه، تامین برق پایدار برای آلومینیوم ۳۵۰ هزار تنی شمش آلومینیوم جنوب است.

وی افزود: اگر یک ساعت برق آلومینیوم قطع شود، ۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد خواهد شد و این کارخانه ۵۵ میلیارد تومان نیز عدم ‌النفع خواهد داشت.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر تصریح کرد: در فاز اول نیروگاه لامرد ۳ خط انتقال قدرت به طول ۱۱ و ۳۵ کیلومتر و ۷۰۰ متر و ۲ پست ۶۰۰ مگاولت آمپر داشتیم. در بخش دوم نیروگاه که یکشنبه کلنگ‌زنی می‌شود و ۱۲ درصد نیز پیشرفت دارد، احداث نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی در دستور کار خواهد بود که با حضور مسئولین وزارت دفاع، وزارت نیرو و تامین اجتماعی نیروهای مسلح آغاز به کار خواهد کرد.

معصومی یادآور شد: واحد اول گازی نیروگاه با ۳۵۰ مگاوات ظرفیت و تامین مالی ۳۵۰۰ میلیارد تومانی در تاریخ ۱/۴/۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد. واحد دوم در تاریخ ۱/۱۱/۱۴۰۲ و تامین مالی ۴۵۰۰ میلیارد تومان و بخش سوم به تاریخ ۱/۹/۱۴۰۳ و سرمایه‌گذاری ۷۰۰۰ میلیارد تومانی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر راندمان متوسط کل نیروگاه‌های کشور ۳۲ درصد است اما در این نیروگاه ما در بخش سیکل ترکیبی ۵۸.۵ درصد راندمان و در واحدهای گازی ۴۰ درصد راندمان خواهیم داشت و به این ترتیب ۴۹۰ هزار متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر با بیان اینکه کلاس F نیروگاه ظرف ۱۸ ماه به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در این پروژه در حال حاضر ۳۰ نفر مشغول به کار هستند. زمان احداث ۱۵۰ تا ۳۰۰ نفر  و در زمان بهره‌برداری از سیکل ترکیبی برای ۸۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد شد.

معصومی درباره تاثیر تحریم‌ها برای تامین مالی و تجهیزات پروژه گفت: قطعا تحریم‌ها به لحاظ نقل و انتقال پول موجب آزار ما شده به همین دلیل تلاش کردیم از تجهیزات موجود در کشور استفاده کنیم.

وی در خصوص پروژه احداث نیروگاه تجدیدپذیر توضیح داد: ما احداث ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را قبل از ابلاغیه جدید وزارت نیرو در مورد عدم خرید تضمینی برق تولیدی در دستور کار قرار داده بودیم اما با اجرای این مصوبه فعلا کار را متوقف کردیم. مذاکراتی با ساتبا و وزارت نیرو داشتیم و در صورتی که مشکل خرید تضمینی حل شود، پروژه را اجرا خواهیم کرد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر درباره احتمال تداوم خاموشی‌ها نیز بیان کرد: مشکلات مربوط به خاموشی طی سالهای گذشته به وجود آمده و در مدت کوتاه حل نخواهد شد، حداقل ما به ۴ سال زمان نیاز داریم تا بتوانیم ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق را جبران کنیم. ضمن اینکه با افزایش مصرف برق نیز مواجه هستیم.

معصومی یادآور شد: مشکل قطعی برق با واردات حل نمی‌شود و برای کشوری که قرار بوده هاب برق منطقه باشد، واردات شایسته نیست بنابراین فعلا مشکلات قطعی برق ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که هم زمستان و هم تابستان سال آینده با کمبود برق و خاموشی مواجه باشیم.

علی مسعودی نیز در این نشست با بیان اینکه عملیات اجرایی نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد به خاطر نیاز زودهنگام به تامین برق پایدار در بخش اول آغاز به کار کرد اظهار داشت: دو پست ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت از طریق دو ترانسفورماتور که بزرگترین ترانسفورماتورهای کشور بوده و نمونه داخلی ندارند به هم متصل شده و از طریق دو خط دو مداره به شبکه سراسری متصل خواهند شد.

وی با بیان اینکه ما تمامی پارامترهای فنی جهت تامین پایدار برق آلومینیوم را تضمین کرده‌ایم خاطرنشان کرد: برای این پروژه ۹۱۰ میلیارد تومان هزینه تا قرارداد اتصال به شبکه و گواهی ظرفیت داشته‌ایم.

مدیرعامل نیروگاه لامرد گفت: توربین‌ کلاس اف ۳۱۵ مگاواتی ساخت ایتالیا است و با اجرای این پروژه ۳۴۵ تا ۴۹۰ هزار متر مکعب در مصرف سوخت صرفه جویی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:‌ با احداث این نیروگاه علاوه بر تامین برق کارخانه آلومینیوم برق سایر صنایع نیز تامین خواهد شد.

وی یادآور شد: نصب و راه‌اندازی پروژه تماما توسط پیمانکاران ایرانی خواهد بود و چنانچه ترانس به تعمیر روزانه و سالانه برود ترانس دوم به طور کامل در مدار بوده و برق کارخانه را تامین می‌کند و از این بابت مشکلی نداریم.

مسعودی خاطرنشان کرد: نیاز آلومینیوم به برق ۵۲۰ مگاوات است و چنانچه ۸۲۰ مگاوات تولید عملی از این نیروگاه داشته باشیم مازاد آن به شبکه تزریق خواهد شد.

وی درباره تدابیر لازم در احداث نیروگاه با توجه به فرونشست زمین در منطقه نیز گفت: در زیر هر ترانس شمع‌کوبی شده و تمامی پیش بینی‌های لازم برای احتمال وقوع فرونشست در زمین دیده شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=164649

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here