اصلاح مسیر غلط با سوال و نامه برای تغییر مدیران امکان ندارد؛فرافکنی عقل‌های منفرد و دائم‌الشک‌ها با سوال و استیضاح

4
۱,۲۷۸ بازدید

وضعیت عمومی #کشور در روزهای اخیر #شرایط_خاصی را دارد و اداره امور جاری در ردستگاه‌های دولتی و #نهادها ی کشور و #قوای_مقننه_و_قضائیه حساسیت و ظرافت خاصی را طلب می‌کند. #ایران #بحران #ترامپ #ارز #روحانی #استیضاح

گروه توسعه:

وضعیت عمومی کشور در روزهای اخیر  شرایط خاصی را دارد و اداره امور جاری در ردستگاه‌های دولتی و نهادهای کشور و قوای مقننه و قضائیه حساسیت و ظرافت خاصی را طلب می‌کند.

تهدید به تحریم‌های بیشتر توسط رییس جمهور آمریکا و تلاش او برای سرگرم کردن مسئولن ایرانی به رد و بدل کردن پیام‌های توییتری و سخنرانی‌های عمومی در شرایطی که کار مذاکره‌کنندگان و سرداران عرصه دیپلماسی و نظام حقوق بین‌الملیی ایرانی در شرایط نسبی خوبی است و حکم دادگاه دیوان بین‌المللی لاهه برای توقف اقدامات آمریکا علیه ایران و توافقنامه برجام دست‌آورد بزرگی به شمار می‌آید، شیوه مکارانه‌ای است که برای فرصت سازی به نفع آممریکا در دستور کار ترامپ قرار گرفته است.

بنا براین مناسب است که مسئولان داخلی در نهادهای مختلف و سه قوه نیز با هوشیاری و شناخت کافی نسبت به اوضاع و مخاطرات داخلی و بین‌المللی درباره آثار و عواقب رفتارها و عملکرد خودشان بازنگری کنند. در شرایطی که بر حسب توصیه مقام معظم رهبری، قوای سه‌گانه با تشکیل جلسات منظم و گسترش تعداد مسئولان شرکت کننده در جلسات مربوط به تصمیم گیری‌های مشترک سه قوه در تلاش هستند تا با قدرت بیشتری هماهنگی‌های لازم برای مقاومت در بدنه اقتصاد برای مقابله با آثار احتمالی تحریم‌ها ایجاد کنند، برخی از نمایندگان و نیز مسئولان برخی از نهاد‌ها راه حل‌های جداگانه و  عقل‌های منفرد خود را به کار انداخته‌اند تا شاید از این رهگذر راهی برای بهبود شرایط اقتصادی و بین‌المللی بیابند. در حالی که اغلب کارشناسان این تک روی‌ها  بی‌توجهی به عقل جمعی در اداره امور مهم کشور را زمینه‌ساز بروز شرایط دشوار و پیچیده کنونی تلقی‌ می‌کنند.

انتظار از رؤسای قوا در این شرایط آن است که بر فعالان قوا تحت مدیریت خود اعمال مدیریت بیشتری داشته ‌باشند و اگر فرضا در مجلس شورای اسلامی نمایندگانی دلواپس اوضاع خطیر کشور هستند که برخی از آنان در زمینه‌سازی اوضاع کنونی در زمانی که در دولت‌ها نهم و دهم مسئولیت داشتند مقصر شناخته می‌شوند، تشخیص دهند که با فشار بر روحانی می‌توان اعتراض مردم و اصناف و تشکل‌های اقتصادی به سیاست ارزی کشور را پاسخ داد، بر عهده رییس مجلس و هیأت رییسه آن است که سایر نمایندگانی را که نیت تخریب و تضعیف روحانی بر آنان صدق نمی‌کند را از همراهی و حمایت از دلواپسان بازبدارند و تلاش دلواپسان را به فضایی برای روشنگر و افشای نیت‌های ناخالص سوال کنندگان تبدیل کنند.

در باره سوال از رییس جمهور، نامه نگاری برای تغییر اشخاص در دولت به جای تغییر مقررات و قوانین فسادزا و ناکارآمد و نیز در باره طرح هم‌زمان استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شرایطی که مجلس به طور هم‎زمان در باره تغییر در ساختار وزارت‌خانه‌های کلیدی دولت در حال بررسی و تصمیم‌گیری است، نکات مبهمی وجود دارد که رسانه‌ها در باره آن بررسی‌هایی انجام داده‌اند که با هم بر مهم‌ترین آن‌ها نگاه می‌کنیم:

استیضاح بدون طرح در کمیسیون

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: مردم باید ۲۹۰ نفر را رها کنند چشم‌شان به چندین نفر هیئت رئیسه باشد که آنها هم موثر نیستند و از رئیس مجلس بخواهند مطالباتشان را پیگیری کند زیرا ما فاقد قدرت و اعتبار هستیم.

سلمان خدادادی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه در طول ۱۰ دوره گذشته مجلس چنین روش اعلام وصول استیضاح بی‌سابقه است. خاطرنشان کرد: حدود یک ماه قبل در یکی از کمیسیون‌ها استیضاح وزیری مطرح شده است اما هنوز گزارشی داده نشده و یا ۴۰ روز قبل استیضاح وزیری به کمیسیون ارجاع شد و این زمان می‌گذرد اما هیئت رئیسه استیضاح وزیر کار را اعلام وصول کرده است.

وی ادامه داد: استیضاح آقای ربیعی هشت روز قبل به کمیسیون ارجاع شد کمیسیون در این زمینه تعلل نکرد اما چون بحث لایحه دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه‌ها مطرح بود اعضای کمیسیون به این نتیجه رسیدند که ابتدا تکلیف این لایحه مشخص شود سپس به بحث استیضاح وزیر بپردازند.

خدادادی گفت: ای ملت، ای مردم، بدانید در چنین مجلسی با چنین هیئت رئیسه‌ای که در آن عدالتی نمی‌بینیم می‌خواهیم مطالبات شما را پیگیری کنیم. آیا چنین چیزی مقدور است؟

خدادادی ادامه داد: مردم باید ۲۹۰ نفر را رها کنند چشم‌شان به چندین نفر هیئت رئیسه باشد که آنها هم موثر نیستند و از رئیس مجلس بخواهند مطالباتشان را پیگیری کند زیرا ما فاقد قدرت و اعتبار هستیم.

 برخورد کاسب‌کارانه با دولت ویژگی زشت پارلمان

یک فعال سیاسی اصلاح طلب هم در اینن باره گفته است: من معتقدم که در کشور باید کارهای بنیادی صورت بگیرد و این را باید مسئولان و نمایندگان مجلس بدانند که مشکلات اقتصادی ما زمینه سیاسی و بین‌المللی دارد و با جابجایی یک وزیر اتفاق خاصی نمی‌افتد.

عبدالله ناصری درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توجه داشته باشید که مشکلات اقتصادی دولت و کشور خیلی فراتر از این است که با سوال از رئیس‌جمهور و استیضاح و جابجایی چند وزیر حل شود. من معتقدم که در کشور باید کارهای بنیادی صورت بگیرد و این را باید مسئولان و نمایندگان مجلس بدانند که مشکلات اقتصادی ما زمینه سیاسی و بین المللی دارد و با جابجایی یک وزیر اتفاق خاصی نمی‌افتد.

وی تاکید کرد: متاسفانه ما در ادوار مختلف مجلس ویژگی رویکرد کاسب کارانه و برخورد منفعت‌طلبانه با وزرا و کابینه و حتی استانداران یک رویه شده است البته که این ویژگی و رویکرد در مجلس ششم به صفر رسیده بود. این یکی از ویژگی ‌های خیلی زشت پارلمان کشور است.

ناصری گفت: برای حل این موضوع در اولین گام باید نظارت شورای نگهبان به گونه‌ای باشد که زمینه حضور افراد سالم و پاکدست و کاردان فراهم شود.

روحانی خویشتن‌داری می‌کند

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم درباره سوال از رئیس جمهور گفته است: اتفاقا این فرصت خوبی است و آقای روحانی می‌تواند مسائل و موضوعات را شفاف بیان کند و اتفاقا این یک فرصت بسیار خوب است که رئیس‌جمهور بیاید و مسائل و مطالب خود را با مردم در میان بگذارد و موضوعات را شفاف مطرح کند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید برخی از موضوعات روشن شود، بیان کرد: فکر می‌کنم آقای روحانی خویشتن‌داری می‌کند. آقای رئیس‌جمهور باید بگوید که آیا ساماندهی همه اقتصاد کشور با دولت است؟ آیا همه دیپلماسی سیاسی کشور با دولت است؟ این مسائل جای سوال دارد که باید پاسخ داده شود. وی تصریح کرد: بعضا برخی از دوستان که مسئولیتی در موضوعات دیپلماسی ندارند، اظهارنظرهایی را بیان و خط و نشان‌هایی می‌کشند که فکر می‌کنم سیاست نظام بر این موضوعات نباشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در حال حاضر این ایراد به رئیس‌جمهور گرفته می‌شود که چرا در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای مسائل را با مردم درمیان نمی‌گذارد، گفت: معتقدم باتوجه به فضایی که در جامعه وجود دارد، رئیس‌جمهور، رئیس بانک مرکزی، وزرا و یا سایر مسئولان هرچه کمتر سخن بگویند التهابات کمتر می‌شود.

وی تاکید کرد: فضا به گونه‌ای است که نمی‌شود سریع تصمیم گرفت، مشکلاتی وجود دارد که باید حداقل در میان مدت برای آن‌ها راه حل ارائه داد.

ادعای دخالت وزیر بهداشت در استیضاح

یک مقام تشکل‌های کارگری هم ادعا کرده است که وزیر بهداشت برای استیضاح علی ربیعی لابی کرده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر لرستان با طرح این ادعا گفت: مجلس با این استیضاح در حقیقت خود را باید برای استیضاح آماده کند.

ناصر شهبازی (دبیر اجرایی خانه کارگر لرستان) در واکنش به استیضاح وزیر کار گفته است: موضع‌گیری‌های اخیر مجلس خلاف حقوق ملت بوده‌ است. مجلس این دوره همراه با مردم و کارگران نبوده است و دایما فرصت‌های خود را می‌سوزاند. نگاه‌ نمایندگان لیبرالیستی است.

وی ادامه داد: اعتقادات ما بر این است که مجلس باید به کارگران نگاه کند. کارگران یک قشر کم جمعیت در کشور نیستند. بالای ۹۰درصد مردم این کشور کارگرند. این نمایندگان اگر نمایندگان کارگران نیستند، پس نماینده چه گروهی از مردم هستند؟

این فعال کارگری، اقدام مجلس برای استیضاح وزیر را در واقع استیضاح مجلس بیان کرد و افزود: اگر مجلس جلوی استیضاح وزیر کار را نگیرد؛ خودش را به پای میز استیضاح کشیده‌ است.

وی درگیری‌های جناحی را دلیل اصلی استیضاح دوباره وزیر کار دانسته و بیان کرد: بند «ز» و افزایش نابرابر حقوق کارگران نسبت به تورم سالانه و قوانین مربوط به مناطق آزاد تجاری همگی در مجلس‌ها تصویب شده‌اند. پس چنین مجالسی نمی‌توانند داعیه‌دار حمایت از کارگر باشند.

ربیعی: استیضاح پس از ۵ ماه را عجیب می‌دانم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: خود را پاسخگوی مردم و نمایندگان می‌دانم به عمومی نمایندگان دلسوز و پاک احترام می‌‌گذارم علت اصلی استیضاح را نمی‌دانم ولی استیضاح پس از تنها ۵ ماه از استیضاح قبلی را عجیب می‌دانم.

علی ربیعی با اشاره به طرح استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر خود نوشت: در ۷ ماه دوبار از مجلس رای گرفتم. دوباره استیضاح می‌شوم در حالی که حق دفاع در کمیسیون را نداشتم و مستقیم به صحن آورده شدم.

ربیعی ادامه داد: خود را پاسخگوی مردم و نمایندگان می‌دانم به عمومی نمایندگان دلسوز و پاک احترام می‌‌گذارم علت اصلی استیضاح را نمی‌دانم ولی استیضاح پس از تنها ۵ ماه از استیضاح قبلی را عجیب می‌دانم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=86028

Comments are closed.