اصلاح ساختار بودجه نیازمند تحول در حوزه نفت و گاز است

0
۲۰۹ بازدید

رئیس مجلس گفت: نفت و گاز در تمامی شئونات ما از جمله در سبک زندگی در بخش‌های مختلف اقتصاد، صنعت، کشاورزی، آب، خاک و آلودگی هوا آثار عمیقی دارد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه ۳۱ شهریور) در نهمین جلسه شورای هماهنگی رؤسای کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس، با اشاره به اهمیت جایگاه نفت و گاز برای توسعه همه‌جانبه کشور، گفت: در مجموعه حکمرانی کشور، تکلیف ما با موضوع نفت و گاز هنوز روشن نیست. حداکثر نگاه ما به نفت و گاز در عمل فقط به‌عنوان یک منبع درآمد است. ما حتی در جزئی‌ترین و ساده‌ترین مسائل مربوط به نفت و گاز که رابطه مالی بین نفت و دولت است، حداقل‌ها را نداریم.

وی با طرح این موضوع که “باید جایگاه نفت و گاز در حکمرانی را به‌درستی درک و مشخص کنیم”، افزود: نفت و گاز در تمامی شئونات ما از جمله در سبک زندگی در بخش‌های مختلف اقتصاد، صنعت، کشاورزی، آب، خاک و آلودگی هوا آثار عمیقی دارد.

رئیس مجلس همچنین با ابراز اینکه “نفت و گاز در تعریف ما از نقش دولت حکایت دارد”، تصریح کرد: امروز بحث اصلاح ساختار بودجه که مطرح می‌شود، ریشه در ۱۲ تحولی است که ساختار نفت و گاز نیاز دارد.

قالیباف در ادامه راجع به آلودگی نفت در کشور گفت: این در حالی است که در این خصوص هیچ تعیین تکلیفی را در اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی، امنیت ملی، تولید فرهنگ، بخش کشاورزی و بهداشت و درمان نداشته‌ایم.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون در کشور حداقل ۲۳ درصد افراد جامعه از این انرژی استفاده می‌کنند، آن را یک بی‌عدالتی بزرگ خواند. رئیس مجلس همچنین گریزی به موضوع بخشش هزینه مصرف برق برای افراد کم‌مصرف، گفت: ما باید از کسانی که ۲۳ برابر دیگران انرژی مصرف می‌کنند، نیز هزینه آن را هم بگیریم.

قالیباف با تأکید به اینکه تحقق سیاست‌ها و پیاده‌سازی آن‌ها وظیفه مجلس شورای اسلامی است، گفت: اگر این موضوع را در مجلس به‌عنوان اولویت اول مشخص و روشن نکنیم، تمام بخش‌ها و تصمیمات تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با یادآوری اینکه ۱۹ و نیم درصد ذخایر نفتی و گازی جهان متعلق به ایران است و در مجموع کشور ما در نفت و گاز رتبه اول جهان را دارد، گفت: باید به رابطه انرژی‌های فسیلی و نو و این‌که نفت در افق آینده ۲۰۳۵ جای خود را با گاز عوض خواهد کرد، توجه شود.

رئیس مجلس همچنین گفت: باید این موضوع در سیاست‌گذاری‌هایی که در زمینه نفت و گاز صورت می‌گیرد، مورد توجه قرار گیرد. رئیس مجلس از مرکز پژوهش‌های مجلس نیز خواست درباره مسئله آلودگی نفت در کشور کار دقیق کارشناسی و تحقیقی انجام دهد و در این زمینه تعیین تکلیف شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=112315