کد خبر: 95494
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

اصلاح تعرفه، سرمایه‌گذاری در حوزه آب و برق را اقتصادی می‌کند

اصلاح تعرفه، سرمایه‌گذاری در حوزه آب و برق را اقتصادی می‌کند

وزیر نیرو تاکید کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت همکاری نزدیک دولت و بخش‌خصوصی در شرایط تحریم، گفت: باید به مفروضاتی که دشمن در تحریم اعمال کرده، توجه کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در مراسم صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در شرایط تحریم، حضور و الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا کار بزرگی است، گفت: این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است؛ این در حالی است که با توجه به شرایطی که به واسطه تحریم‌ها در زمان فعلی بر کشور حاکم است، ضرورت وجود دارد تا همکاری‌های نزدیک بین دولت و بخش خصوصی صورت گیرد و باید به مفروضاتی که دشمنان برای ما طراحی کرده و در این تحریم‌ها اعمال داشته‌ و دارد، توجه کنیم.

وزیر نیرو افزود: تا زمانی که مفروضات دشمن باقی باشد، بر تصمیمات خود هستند و آنچه آنها را منصرف می‌کند، این است که ببینند پایه‌های مفروضات آنها در حال فروپاشیدن است؛ البته این در حالی است که در مباحث اقتصادی، نقاط ضعف بسیاری وجود دارد که این نقاط ضعف، پایه‌های این مفروضات است.

وی با اشاره به موضوع الگوی مصرف که در بیانیه اخیر رهبری نیز به آن اشاره شده، تصریح کرد: تا زمانی که الگوی مصرف ما بیمار باشد، خیلی‌ها می‌توانند از این زاویه ما را تحت تأثیر قرار دهند و اصلاح آن همانطور که این موضوع یک شبه به وجود نیامده، یک شبه هم امکانپذیر نیست و مستلزم پرداخت همه‌جانبه است.

به گفته اردکانیان، بخش غیردولتی ما و تمام ظرفیتهای کشور باید در این زمینه به کار گرفته شود، ضمن اینکه در یک بررسی اجمالی در خصوص جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که حدود دو سال پیش برگزار شد، موضوع برنامه اجرایی بنگاه‌ها و خیر جمعی به عنوان برنامه به بحث گذاشته شده که البته سوابق آن را دریافت نکرده‌ام و فکر می‌کنم سرفصل ما در مقیاس وسیع با بخش غیردولتی، موضوع مشارکت در اصلاح شیوه‌های مصرف یا دور شدن از بدمصرفی است که گریبانگیر کشور است.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو از این زاویه، برنامه مدیریت توامان عرضه و تقاضا را با یک سرفصل طرح و به مجلس و رئیس جمهور تقدیم کرده و به همین منظور مرکز امور اجتماعی آب و انرژی در وزارت نیرو تأسیس شده است تا شاخه‌های غیرمهندسی علم، مجال بیشتری برای حضور در عرصه تصمیم‌سازی پیدا کنند.

به گفته اردکانیان، در این رابطه دست همکاری به سوی بخش غیردولتی را در این زمینه دراز می‌کنیم و امیدوار هستم کار مدونی پایه‌ریزی شود که از جمله عواید آن می‌توان، به اصلاح تعرفه و واقعی کردن قیمت آب و برق اشاره کرد که در نهایت نفع آن از طریق اقتصادی شدن سرمایه گذاری در آب و برق به بخش غیردولتی می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: در زمینه بحث اجرای طرح‌های مکانیزه تبصره ۱۹ نقطه روشنی وجود دارد که امیدواریم وزارت نیرو که گام‌های اولیه‌ای در این زمینه برداشته، بتواند با کمک در این زمینه توفیقاتی داشته باشد؛ ضمن اینکه در عرصه انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر هم نیازمند کار عمومی هستیم؛ البته موضوع بازار آب و فعالیت‌های این چنینی هم پیشرفت‌های خوبی داشته است.

اردکانیان با بیان اینکه بحث پایدار کردن صنعت برق و حل مشکل مطالباتی که وجود دارد، در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این موضوعی است که تحرک خوبی را از ناحیه سندیکا داشته است و امیدواریم با کمک هم و شرکت‌های مادرتخصصی کارهای خوبی در این زمینه انجام شود؛ در این میان، بحث حضور ما در بازارهای منطقه و پیش‌نیازهای این حضور در کشورهای همسایه که در مدار بازسازی قرار دارند، مستلزم این است که با برنامه و آمادگی و به دور از هرگونه حرکت غیرجمعی و غیرهدفمند در این بازارها حضور فعال داشته باشیم.

وی ادامه داد: کشور ما هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته تا بتواند در قالب حضور در این بازارها و ایجاد اشتغال پایدار در داخل کشور تجلی یابد. در این میان، موضوع الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا که مقدمات آن در حال فراهم شدن است یک فوریت لایحه دولت در مجلس به تصویب رسیده و امیدواریم قبل از تصویب بودجه این لایحه به تصویب برسد.

اردکانیان با بیان اینکه بازار روسیه یک بازار ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیونی برای ایران به شمار می‌رود، گفت: اشتغال و تسهیلاتی که از این رهگذر فراهم می‌شود می‌تواند در شرایط فعلی مفید باشد؛ ضمن اینکه در شرایط تحریم حضور ما و الحاق ما به اوراسیا کار بزرگی است و این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است که قرار است اواخر خرداد ماه سال آینده اجلاسی در این زمینه در ایران برگزار شود و در این اجلاس بحث همکاری با منطقه قفقاز شمالی هم در دستور کار قرار دارد.

**دفترویژه راهبردی آب تشکیل شد

رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در این نشست از ایجاد دفتر ویژه راهبردی آب در اتاق بازرگانی خبر داد و گفت: نتایج گزارش این دفتر که با همکاری وزارت نیرو تهیه شده، به رهبری ارسال شده است.

غلامحسین شافعی گفت: بر اساس بند الف تبصره یک قانون بهبود فضای کسب و کار، اتاق بازرگانی ایران وظایف جدیدی در ارتباط با سند آب و کشاورزی برعهده گرفته که ظرف مدت سه سال، دفتر ویژه راهبردی آب در اتاق را ایجاد کند؛ البته این دفتر زودتر از موعد مقرر در اتاق ایجاد شده و در رابطه با این موضوع، کارهای زیادی انجام شده است که مورد توجه وزارت نیرو واقع گردید.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اقدامات انجام شده، منجر به تشکیل کارگروه مشترک بین اتاق بازرگانی ایران و وزارت نیرو شده که این دفتر، مطالعات عمیقی در مورد آب و بحران‌های پیش‌رو انجام داده است.

وی تصریح کرد: نتایج این بررسی‌ها به دفتر رهبری ارائه شده که حتی در ارتباط با برخی طرح‌ها از جمله فدک نیز، از اجرای طرح جلوگیری شده است؛ این در حالی است که تشکیل کارگروه خصوصی‌سازی آب، با موافقت وزارت نیرو در این دفتر ایجاد شده و امیدواریم کارگروه خصوصی‌سازی آب نیز به نتایج خوبی برسد.

به گفته شافعی، هدفمندی موضوع انرژی در اتاق همواره مورد بحث بوده و موضوع هدفمندی انرژی چالشی بزرگی در اقتصاد کشور است و باید به آن توجه شود تا در آینده با مشکلات روبه‌رو  نشویم؛ این در حالی است که توجه به اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در وزارت نیرو خواسته دوستان ما در تشکل‌های اتاق است و برای راه‌اندازی بازار انرژی و بازار آب نیازمندیم تا در آینده به آن توجه شود.

وی گفت: در نهایت گسترش رابطه بخش خصوصی با وزارت نیرو لازم است و در خصوصی‌سازی در مسئله انرژی و آب می‌طلبد که تمرکز بیشتری در وزارت نیرو انجام شود و بخش خصوصی هم آماده هر نوع همکاری در این رابطه است؛ بخش خصوصی در مورد خصوصی‌سازی در مسئله انرژی و آب آماده هر نوع همکاری است.

در ادامه مشکلات و پیشنهادهایی که از سوی بخش خصوصی مطرح بود توسط نمایندگان تشکل‌های تخصصی مطرح شد.

علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران ظرفیت‌های بی‌نظیر ایران در بخش انرژی‌های پاک و تجدید پذیر به ویژه در بخش نیروگاه‌های خورشیدی را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر بتوانیم ترتیب پرداخت سهم این واحدها از آنچه به طور مستقیم توسط مردم داده می‌شود، را سامان دهیم و فرآیند سرمایه‌گذاری در این بخش را آسان‌تر کنیم، به طور حتم اقبال برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و حتی خارجی بیشتر می‌شود.

وی همچنین با توجه به مجوز اخیر بانک مرکزی پیشنهاد داد: در حوزه انرژی می‌توانیم پول مجازی تعریف کنیم، بدین ترتیب علاوه بر حل چالش‌های موجود در مسیر جذب سرمایه‌ها، محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها نیز برطرف می‌شود.

اسماعیل مسگرپور، رئیس فدراسیون صنعت آب ایران از وزیر نیرو خواست که سطح روابط بین این وزارتخانه و بخش خصوصی بالاتر برود. وی همچنین درخواست کرد: در مورد واگذاری طرح‌های نیمه‌تمامی که در این حوزه وجود دارد، مشوق‌های ویژه‌ای منظور شود تا بخش خصوصی انگیزه پیدا کند و سرمایه خود را در مسیر تکمیل این پروژه‌ها به کار گیرد.

وی همچنین از اهمیت واقعی شدن بهای آب سخن گفت و تأکید کرد: این مهم می‌تواند توسط بخش خصوصی انجام شود به شرط اینکه این حوزه نیز مانند حوزه برق به بخش خصوصی سپرده و تبدیل به صنعت شود.