اشتغال ۹۵ هزار نفری در معادن به رغم ظرفیت یک میلیونی

0
۳۳۹ بازدید

گروه تولید: در حالی ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع ذخایر معدنی در جهان شناخته می شود که چندان از این ظرفیت و فرصت بهره نمی برد، چراکه درحال حاضر کمتر از ۹۵ هزار نفر در معادن کشور مشغول به کار هستند.

ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان و اولین کشور خاورمیانه از نظر داشتن ذخایر معدنی است و به دلیل داشتن معادن غنی در جهان از جایگاه بالایی برخوردار است اما نتوانسته از تمام پتانسیل‌های موجود استفاده کند.

بر اساس آخرین آمارگیری در این بخش، تعداد ۵۴۴۵ معدن در حال بهره‌برداری در کشور وجود دارد که در این میان معادن شن و ماسه، سنگ‌های تزئینی و سنگ لاشه به ترتیب با ۱۴۳۷، ۸۵۹ و ۷۷۱ معدن بیش‌ترین تعداد را دارند.

بررسی هایی که از سوی مرکز آمار ایران صورت گرفته نشان می دهد که درحال حاضر ۹۴ هزار و ۶۴۰ نفر در معادن کشور مشغول به کار هستند. در شرایطی که بسیاری معتقدند ایران می تواند به یکی از قطب های معدنی جهان تبدیل شود و حتی تا یک میلیون نفر در معادن کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار باشند.

در بین معادن مختلف، معادن سنگ آهن، سنگ‌های تزئینی و شن و ماسه به ترتیب با ۱۸ هزار و ۵۱۰، ۱۲ هزار و ۹۵۶ و ۱۲ هزار و ۳۸۶ نفر بیش‌ترین تعداد شاغلان را دارند.

براساس آمارها از ۹۴ هزار و ۶۴۰ معدن کار ۲۲ هزار و ۸۰۸ نفر کارگر ساده، ۲۶ هزار و ۲۵۸ نفر کارگر ماهر، ۳۹۰۴ نفر تکنسین، ۵۱۴۶ نفر مهندس، بیش از ۱۵ هزار نفر در بخش حمل و نقل و حدود ۲۱ هزار نفر در بخش اداری مشغول کار هستند.

علاوه براین ها گزارش مرکز آمار نشان می دهد که استان های کرمان، یزد و اصفهان بیشترین نرخ اشتغال در بخش معدن کشور را به خود اختصاص داده اند؛ به صورتی که ۱۹ هزار و ۴۵۰ نفر در کرمان، ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر در یزد و ۶۶۶۹ نفر در اصفهان در بخش معدن مشغول به کار هستند.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12764