اشتغال ۲/۶میلیون نفر در گرو ۸۷ هزار طرح نیمه تمام صنعتی

0
۳۸۲ بازدید

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

تا پیش از این به دلیل تحریم هایی که از سوی غرب اعمال می شد مشکل اکثر طرح های نیمه تمام عدم نقدینگی و کمبود تسهیلات بانکی بود که توافق هسته ای سوغاتی شیرینی را نه تنها برای بخش صنعت کشور بلکه برای سایر بخش ها به ارمغان آورد.

در این راستا رؤیا رفیعی، مدیرکل دفتر امور طرح ها و تامین مالی وزارت صنعت ، معدن و تجارتدر گفتگویی با ایلنا درخصوص میزان تخصیص اعتبارات به طرح های نیمه تمام و وضعیت طرح های صنعتی پس از تحریم ها پاسخ داد.

براساس امارهای منتشره بیش از ۸۷ هزار طرح نیمه تمام از ۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور وجود دارد که در صورت بهرهبرداری از این طرح ها اشتغال بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فراهم خواهد شد.

در این میان طرح هایی با پیشرفت بین ۰ تا ۲۰ درصد با آماری بالغ بر ۶۸هزار طرح در صدر جدول طرح های نیمه تمام قراردارند.

رفیعی دراین باره با اعلام اینکه اصولا طرح های نیمه تمام که تکمیل و اجرای آنها احتمال بیشتری دارند حدود ۲۱ هزار طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۲۰درصد هستند.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام در سال جاری تخصیص داده می شود؟ گفت: برای امسال تقاضای سهم بیشتری برای بخش صنعت و معدن داشته ایم که این سهم از ۳۱درصد سال ۹۳ به ۴۰درصد درسال جاری خواهد رسید ، البته بخشی از آن به طرح های نیمه تمام جهت تسهیلات سرمایه ثابت اختصاص خواهد یافت.

همچنین در حوزه منابع ریالی صندوق توسعه ملی از محل بند ب ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ، مقرر شده است “صندوق توسعه ملی ده درصد(۱۰درصد) از منابع ورودی خود در هر سال را جهت پرداخت تسهیلات به بخش های خصوصی و تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیر دولتی به طرح های دارای توجیه فنی،زیست محیطی و مالی و اهلیت متقاضی به صورت پرداخت و بازپرداخت ریالی در بخش صنعت،معدن،گردشگری و صادرات کالاهای صنعتی و معدنی به استثنای بخش ساخت مسکن در بانک های دولتی و خصوصی داخل سپرده گذاری کند“.

در حوزه منابع ارزی صندوق توسعه ملی نیز سال گذشته قرارداد عاملیت با ۱۱ بانک با رقم نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار منعقد شد و امسال نیز تا کنون سه بانک با رقم ۵.۷ میلیارد دلار قرارداد عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی منعقد کرده اند.

همچنین منابع دیگر نیز (فاینانس، منابع داخلی بانک ها ، وجوه اداره شده و . . .) نیز در دسترس فعالان بخش است که از مجموع کل این منابع بخشی به تسهیلات سرمایه ثابت طرحهای نیمه تمام اختصاص خواهد یافت.

وی در پاسخ به اینکه کدام طرح های نیمه تمام بخش صنعت و معدن امسال بودجه خواهند گرفت؟ نیز گفت: طرح هایی که از طریق صندوق توسعه ملی تامین مالی می شوند غیر دولتی و غیر بودجه ای بوده و عملا ردیف و یا تخصیص بودجه مشمول آنها نخواهد بود.

اگر منظور تسهیلات اعطایی باشد باید گفت با توجه به اینکه به استناد ضوابط و مقرارات جاری صندوق توسعه ملی مسئولیت پذیرش ، ارزیابی، بررسی ، تصویب (قبول یا رد) توجیه طرح ها و فعالیت ها و بررسی اهلیت متقاضی و نیز نظارت بر اجرای طرح ها بر عهده بانک های عامل است و متقاضیان مستقیما به بانک های عامل مراجعه و درخواست خود را مطرح می کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14243