اشتغالزایی دوبرابری صنایع کوچک در برابر میزان سرمایه گذاری

0
۳۹۴ بازدید

گروه تولید

مهناز اسماعیلی

Mahnaz.esmaeeli@jahaneghtesad.com

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین از ایجاد اشتغال صنعتی ۴۲ درصدی توسط صنایع کوچک در مقابل سرمایه‌گذاری ۲۴ درصدی در این حوزه خبر داد و گفت: اهمیت این صنایع در دنیا به حدی است که در اروپا فقط یک درصد صنایع جز صنایع بزرگ محسوب می شود.

عبدالقهار ناصحی در حاشیه بازدید خبرنگاران از شهر‌ک‌های صنعتی قزوین به مناسبت روز حمایت از صنایع کوچک (۲۱ مرداد) با بیان این‌که صنایع کوچک حائز اهمیت و نیازمند رسیدگی زیاد است، اظهار کرد: با همین استدلال شورای فرهنگی کشور پذیرفت که یک روز را به نام صنایع کوچک اختصاص دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین متوسط تعداد واحد‌های صنعتی کوچک در سطح دنیا به بیش از ۹۰ درصد کل واحد‌های صنعتی می‌رسد و در اروپا نیز از مجموع ۱۶ میلیون واحد تولیدی تنها یک درصد آن صنایع بزرگ است.

ناصحی با بیان این‌که در ایران ۹۲ درصد صنایع، کوچک هستند، گفت: به این ترتیب ۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در کشور وجود دارد که ۴۲ درصد اشتغال صنعتی کشور یعنی حدود ۹۹۰ هزار نفر را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین با تاکید بر اهمیت ایجاد شبکه‌های پیوسته صنایع کوچک گفت: مقیاس تولید صنایع کوچک پایین است و اگر این صنایع به صورت انفرادی کار کنند در تهیه مواد اولیه به مشکل خورده و در زمان فروش نیز نمی‌توانند با شرکت‌های بزرگ رقابت کنند.

لزوم ایجاد شبکه‌هایی از صنایع کوچک در کشور

ناصحی ادامه داد: لازم است شبکه‌هایی از صنایع کوچک در کشور ایجاد شود که این موضوع در دنیا نیز سابقه‌ خوبی دارد.

وی با دعوت از مردم برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید اظهار کرد: زمین در شهرک‌های صنعتی فراهم است تا مردم بتوانند تعاونی‌ها و شرکت‌ها را در داخل شهرک‌های صنعتی از طریق دریافت زمین با اقساط درازمدت ایجاد کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین با اشاره به آمار و ارقام صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی موجود در کشور ادامه داد: در حال حاضر ۹۴۱ شهرک صنعتی مصوب داریم که ۷۵۴ مورد از آنها به بهره‌برداری رسیده که در این شهرک‌ها تاکنون ۶۴ هزار و ۷۴۶ واگذاری زمین صورت گرفته است.

به گفته ناصحی بیش از ۳۴ هزار واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی به بهره‌برداری رسیده که حدود ۷۰۰ هزار نفر اشتغال را تحت مدیریت خود دارد.

         

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14448