استیضاح آخوندی؛ غرض شخصی یا سیاسی کاری؟

0
۳۹۶ بازدید

 طرح استیضاح وزیر راه با جواب رد به مطالبات شخصی یک نماینده شروع شد!

گروه امورزیربنایی- موج سوال و استیضاحی که دراین روزها درحوالی بهارستان به راه افتاده است سرانجام دامن عباس آخوندی را هم گرفت.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، نکته جالب توجهی که در موضوع طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی به چشم می خورد عدم اعلام شفاف موارد استیضاح و از آن جالب تر نبود امضای هیچ یک از اعضای کمیسیون عمران -که اصلی ترین کمیسیون مجلس در حوزه مرتبط با راه وشهرسازی است- پای درخواست استیضاح کنندگان است!

این موضوع اذهان کارشناسان را به سمت سیاسی بودن این طرح سوق داده است اما در همین رابطه یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی پرده از ماجرایی برداشته است که حتی شائبه سیاسی بودن این موضوع را هم زیرسوال می برد.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه هیچ نماینده ای از کمیسیون عمران طرح سوال از وزیر راه و شهرسازی را امضا نکردند، گفت: طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی دقیقا پس از جواب رد آخوندی به مطالبات شخصی یک نماینده کلید خورد.

وی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه یکشنبه هفته آینده وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران برای پاسخگویی به سوالات مطرح شده حضور می یابد،‌ گفت: استیضاح غلط است و اعتقادی به استیضاح وزیر راه و شهرسازی نداریم.

وی با بیان اینکه طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی از زمان عزل مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان شروع شد، گفت: یک وزیر نباید به دلیل عدم تحقق مطالبات شخصی نمایندگان پروسه استیضاح را طی کند و موضوع استیضاح آخوندی هم بعد از عزل محمودزاده از اداره راه و شهرسازی اصفهان کلید خورد.

لاهوتی با بیان اینکه طرح سوال از وزیر راه وشهرسازی رای نمی آورد، گفت: همه نمایندگان می دانند که طرح ها و پروژه‌های عمرانی به دلیل عدم اعتبارات و منابع خوابیده است و نه سوء مدیریت.

وی افزود:‌ وزیر راه و شهرسازی درطول دو سال گذشته توانست با مدیریت درست، بخش خصوصی را وارد پروژه‌های عمرانی نیمه تمام کند.

این عضو کمیسیون عمران درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه موضوع واگذاری چندین قرارداد به شرکت ابن‌سینا چگونه است؟ تاکید کرد: هر واگذاری یک فرایند و پروسه قانونی را طی می کند. حتی اگر فرایند قانونی واگذاری ها به این شرکت هم طی نشده باشد نباید موضوع استیضاح را پیش کشید.

وی افزود: اگر پروژه های عمرانی به شرکت های بخش خصوصی واگذار نشود که علمیاتی نخواهد شد و راه نجات طرح های عمرانی واگذاری به بخش خصوصی است چراکه دولت منابعی برای اجرا ندارد. درباره این شرکت هم می توان عملکرد وزارت راه و شهرسازی را می توان بررسی کرد و با طرح سوال می توان این موضوع را پیگیری کرد و نیازی به استیضاح نیست.        

از سوی دیگر هم معاون پارلمانی وزیرراه و شهرسازی با بیان این که بحث استیضاح وزیر باید درکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح شده و سرانجام نسبت به وصول آن تصمیم‌گیری شود، از حضور وزیرراه و شهرسازی در یکی از جلسات آینده این کمیسیون خبر داد.

سیدحسین میرشفیع در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در زمینه استیضاح وزراء آیین‌نامه جدیدی دارد که البته هنوز برخی از زوایای آن برای ما روشن نیست. برمبنای این آیین‌نامه ابتدا باید بحث مربوط به استیضاح در کمیسیون عمران مطرح شده وسپس در رابطه با آن رای‌گیری شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13371