کد خبر: 102037
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

استفاده از پول‌های کثیف؛ خط قرمز شورای نگهبان

استفاده از پول‌های کثیف؛ خط قرمز شورای نگهبان

خبرگزاری ایکنا نوشت: هفتمین اجلاس رسمی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸/۳۰ صبح روز، سه‌شنبه ۲ مهرماه، با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید از سوی «مهدی غلام‌نژاد»، از قاریان برجسته کشور آغاز و سپس دستور جلسه از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی، عضو هیئت‌رئیسه، قرائت شد.

در ادامه آیت‌الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در سخنانی تصریح کرد: امسال سال بسیار فوق‌العاده‌ای است که با سال‌های قبل قابل قیاس نیست.

وی با اشاره به در پیش‌ بودن راهپیمایی عظیم اربعین گفت: سال به سال بر رونق و شکوه این راهپیمایی افزوده می‌شود و از سایر کشورها هم در آن شرکت می‌کنند. این حرکت عظمت انقلاب اسلامی و انسجام و وحدت دو ملت ایران و عراق را نشان می‌دهد و دشمن هم در مقابل آن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، زیرا حرکتی کاملا ً مردمی است. امنیت این مراسم همواره محفوظ بوده و جا دارد از مسئولان ایرانی و عراقی تشکر کنیم.

آیت‌الله جنتی با اشاره به پیام‌های اربعین گفت: دوست و دشمن باید بر روی ویژگی‌های اربعین و قیام امام حسین(ع) تأمل کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام حسین(ع)، برای مقابله با ظلم و امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و بزرگ‌ترین منکر خود حکومت بنی‌امیه بود و ایشان «هیهات مناالذله» را به مردم دنیا یاد داد.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها باید بفهمند نمی‌توانند در مقابل اسلام، امام حسین(ع)، عاشورا و اربعین بایستند و بی‌خود خودشان را به زحمت نیندازند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد همگان پیام‌های اربعین را دریافت کنند.

آیت‌الله جنتی در ادامه به مسئله مقاومت اشاره کرد و گفت: پیام اربعین، مقاومت است و امام حسین(ع) هم از بذل جان و مال خود مضایقه نکرد و در اثر تسلیم نشدن شهید شد و اسیر داد. الان هم در هفته دفاع مقدس قرار داریم که این دفاع مقدس هم پیام عاشورایی داشت و رزمندگان با عشق به امام حسین(ع) ایستادند و جانفشانی کردند و اسلام را بعد از ۱۴۰۰ سال زنده و فرهنگ شهادت را احیا کردند.

وی بیان کرد: در آن دوران ایران در مقابل دشمن سرتا پا امکانات و ثروت در جنگ ایستاده بود. این در حالی بود که یکسال بیشتر از انقلاب نگذشته بود و نیروهای ما سابقه جنگیدن نداشتند اما به میدان رفتند و جنگیدند. البته ما دنبال جنگ و درگیری نبودیم و دشمن ما هم مسلمان بود و نمی‌خواستیم فردی از ما یا آنها از دست برود.

آیت‌الله جنتی یادآور شد: در حوادث انقلاب می توان درس خداشناسی را آموخت. در آن روز به ندرت بخشی از کشورها به ما خصومتی نشان نمی‌دادند و آنها هم که این کار را نمی‌کردند، کمک چندانی هم به ما نکردند تا جایی که دشمن تصور می‌کرد این انقلاب را نابود می‌کند، اما خدا نخواست تا این اتفاق بیفتد و کشور ما به دست اشرار بعثی بیفتد.

رئیس مجلس خبرگان با اشاره به دفاع هشت ساله مردم گفت: این دفاع مهمترین درس برای دنیا و خود ما بود و نشان داد مقاومت می‌تواند موفق شود.

وی با بیان اینکه مسئله مقاومت از ابتدای تاریخ وجود داشته، گفت: در تمام دوران انبیا، آنها از نظر مالی، امکانات و قدرت ضعیف بودند و دشمنان آنها ثروت، قدرت و پشتیبان داشتند. اما در تمام مراحل همه انبیا ایستادند و با مقاومت خود پیروز شدند و ذلت را نپذیرفتند و این سیره همه انبیا از حضرت ابراهیم(ع)، حضرت موسی(ع) و پیامبر اکرم(ص) بوده و تنها مربوط به اسلام نیست یک حرکت انبیایی است که ثمر هم داده است.

آیت‌الله جنتی ابراز کرد: اگر دفاع مقدس نبود ما به این زودی قدرت نظامی پیدا نمی‌کردیم. جنگ به ما اسلحه‌سازی و موشک‌سازی را یاد داد. اگر دفاع مقدس نبود یک موشک هم ساخته نمی‌شد و سپاه پرقدرت ما نمی‌توانست پهپاد جاسوس مافوق پیشرفته آمریکایی ساقط کند.

رئیس مجلس خبرگان تصریح کرد: دفاع مقدس به اسلام، انقلاب و نظام قدرت داد و لذا این هفته را گرامی می‌داریم.

آیت‌الله جنتی در ادامه به مسئله رونق تولید پرداخت و گفت: لازمه این امر هم مقاومت است. یک عده غارتگر و پولخوار هستند که نمی‌خواهند تولید انجام شود و به دنبال این هستند که مردم و فقیر و تنگدست باشند و در اثر فقر علیه نظام شورش کنند و آن را تضعیف سازند و خود مردم به نفع آمریکا عمل کنند. اما رونق تولید این نقشه دشمن را خنثی می‌کند.

وی افزود: مشکل این است که بانک‌ها و کسانی که ثروت‌های فراوان نامشروع دارند نمی‌گذارند تولید در کشور پا بگیرد. چه پول‌های زیادی در کشور هست که هدر می‌رود و به تولید وارد نمی‌شود. سال گذشته ۱۸ میلیارد دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به جیب دلال‌ها رفت. و اروپایی‌ها نیز وعده سر خرمن به ما می‌دهند و کمکی به ما نمی‌کنند و الان هم برخی دنبال گدایی از فرانسه هستند. با این وضعیت طبیعی است که تولید رونق پیدا نکند.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به وجود نقدینگی دو هزار میلیارد تومانی در کشور گفت: این نقدینگی، سرگردان است و همه اینها را می‌توان به سمت تولید هدایت کرد و پالایشگاه ساخت، صنایع نفتی را تقویت کرد و مسکن ساخت. لازمه این کار وجود سیاست‌های هدایتی است که تا حدود زیادی جای آن خالی است و باید در این راستا به فکر باشیم.

آیت‌الله جنتی تأکید کرد: باید کاری کرد که مردم مطالبه‌گر باشند و بی‌تفاوت ناامید نشوند که در این صورت دیگران ناچارند عمل کنند. البته من هم به مدیران فعلی امیدی ندارم و باید برای روزی کار کنیم که اینها با مدیران جوان، تحصیلکرده و انقلابی جایگزین شوند تا از این خفت و گرفتاری رها شویم.

وی ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا و توقیف نفتکش انگلیسی را از جمله موفقیت‌های بسیار خوب در عرصه مقاومت دانست و گفت: اینها مسائل کمی نیستند. آمریکا که مغرور بود و دیوانه‌ای به نام ترامپ دائم ما را تهدید می‌کرد الان در حال عقب‌نشینی است و حتی بابت اینکه هواپیمای حامل ۳۵ نفر را نزدیم از ما تشکر می‌کند. او اگر احساس قدرت می‌کرد جواب آن حرکت ما را می‌داد و انتقام‌گیری می‌کرد. اما اینکه اقدامی نکرد و عقب نشست نشانه جواب دادن مقاومت است.

رئیس مجلس خبرگان با اشاره به جنگ ۵ ساله در یمن گفت: در آنجا هم مردم خسارت می‌بینند و کشتار می‌شوند اما ایستاده‌اند و حمله به تأسیسات نفتی آرامکو گواه همین جواب دادن مقاومت است. در حالی که حکومت لعنتی آل سعود هر کاری خواسته علیه آنها کرده است ولی یمنی‌ها ایستادند و ۵۰۰ میلیارد دلار به این تأسیسات خسارت وارد کردند به نحوی که عربستان مجبور شد بخشی از نفت مورد نیاز خود را وارد کند.

وی اضافه کرد: مقاومت در مقابل قدرت‌هایی که آنها را بمباران این افتخار را به ثمر رسانده است. در فلسطین نیز حماس در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده و با وجود تحمل خسارت، مقاومت می‌کند و ذلت نمی‌پذیرد. انقلاب اسلامی هم اثر خود را در فلسطین گذاشته است. بالاخره فردا از آن ماست و اسلام رو به قدرت و کفر رو به ضعف است. منتهی ما باید حوصله داشته باشیم و ضعف و ناامیدی پیدا نکنیم.

آیت‌الله جنتی با اشاره به سیاست فشار حداکثری آمریکا گفـت: آنها به خیال خود فکر می‌کنند ایران ذلیل می‌شود اما ایران با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری ایستاده است. البته در داخل هم یک عده انسان غافل و نادان هم دم از مذاکره می‌زنند. مذاکره در این شرایط به معنی تسلیم است. در مذاکره که ما برنده نیستیم و باید هر چه می‌گویند گوش کرده و عمل کنیم و آنها هم قدم به قدم جلو می‌آیند و دست ما را می‌بندند و تسلیم می‌کنند. به همین خاطر هم رهبر معظم انقلاب فرمودند ما تسلیم فشار حداکثری نمی‌شویم.

رئیس مجلس خبرگان با بیان اینکه تحریم‌ها در عین خسارت، برای ما فرصت بود، گفت: این تحریم‌ها باعث شد که دست گدایی به سوی دشمن دراز نکنیم و خودمان تولید کنیم و خود را حفظ نماییم و اینها آثار پربرکتی بود که در اثر مقاومت حاصل شد.

وی با اشاره به ملاقات و دیدار اعضای جنبش انصارالله، حماس و موکب‌داران عراقی با رهبر معظم انقلاب، گفت: این در اثر قدرتی است که انقلاب و اسلام ایجاد کرده و باید قدر این قدرت را بدانیم.

آیت‌الله جنتی سپس به مسئله انتخابات و خط قرمزهای شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: نباید در انتخابات بی‌تفاوت باشیم چون سرنوشت کشور را تعیین می‌کند. اگر انتخاب خوبی داشته باشیم اوضاع کشور بهتر می‌شود و اگر انتخاب بدی کنیم وضع همین چیزی می‌شود که الان می‌بینیم.

وی تصریح کرد: خط قرمز شورای نگهبان استفاده از پول‌های کثیف برای کسب قدرت است و این به معنی حاکمیت ثروت یا همان ثروت برای قدرت و قدرت برای ثروت است. ما تا آنجایی که خدا کمک کند این مسئله را رعایت می‌کنیم.

دبیر شورای نگهبان اظهار کرد: البته کسی از ما توقع نداشته باشد فرد واجد شرایط رد شود چون دشمن ماست و فرد دیگری چون دوست ماست بدون داشتن شرایط تأیید شود. ما تحت تأثیر جریان‌های سیاسی نیستیم. راه حضور در انتخابات برای کسانی که اسلام، ولایت فقیه، نظام و قانون اساسی را قبول دارند باز است اما برای دارندگان ثروت و پول‌های کثیف بسته است.

این اجلاس طبق روال به مدت دو روز در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی برپا می‌شود و بعد از نطق رئیس و نطق‌های میان‌‌دستور تعدادی از اعضا، بررسی طرح‌های کمیسیون آیین‌نامه از جمله طرح‌ اصلاح آیین‌نامه انتخابات خبرگان و نیز انتخاب کمیته پنج نفره براى تنظیم و پیشنهاد محورهاى بیانیه پایانى در دستور کار قرار دارد.

در اجلاس امسال حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، به ترتیب در روزهای اول و دوم اجلاس با موضوع «تبیین خطوط کلى قوه قضائیه و استمرار مبارزه با مفاسد اقتصادى» و «بررسی مسئله نفوذ در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی» سخنرانی می‌کنند.

همچنین اعضای خبرگان رهبری صبح روز پنج‌شنبه، ۴ مهرماه، در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) حضور می‌یابند و سپس با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدار می‌کنند.