کد خبر: 1049
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۳

استفاده از عنوان و نشان بانک مرکزی ممنوع است

استفاده از عنوان و نشان بانک مرکزی ممنوع است

 گروه بازارپول : نهادهای فعال در بازار پول کشور مجاز نیستند در برنامه‌های تبلیغاتی‌خود از آرم، نشان، عنوان بانک مرکزی وعباراتی نظیر«تحت نظارت بانک مرکزی»، «دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی» و…که حاکی از اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است ، استفاده نمایند .
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مرجع و مأخذ اصلی اعلام اسامی نهادهای دارای مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی این بانک، به نشانی WWW.CBI.IR  است و هیچ‌یک از نهادهای فعال در بازار پول کشور اعم از بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، شرکت‌های تعاونی‌ اعتبار، لیزینگ‌ها، صندوق‌های قرض‌الحسنه، صرافی‌ها و … مجاز نیستند از آرم، نشان، عنوان بانک مرکزی وعباراتی نظیر «تحت نظارت بانک مرکزی»،«دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی» و… که حاکی از اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است، در برنامه‌های تبلیغاتی خود (سربرگ‌های مکاتباتی، تابلوهای ادارات مرکزی و شعب، بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات رسانه‌‌ای و …) استفاده نمایند.
این گزارش می افزاید: تمامی فعالان بازار پول که تاکنون از این عبارات و عناوین استفاده می‌نمودند موظفند؛ حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ نسبت به اصلاح رویه فعلی خود اقدام نمایند.
 این اطلاعیه به منزله ابلاغ کتبی به تمامی نهادهای فعال در بازار پول کشور بوده و عدم اطلاع از مفاد آن، رافع مسئولیت اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل نخواهد بود.
 بدیهی است در صورت عدم اقدام به موقع، وفق قوانین و مقررات جاری با نهادهای متخلف برخورد خواهد شد.
فعالیت گسترده موسسات اعتباری غیرمجاز
فعالیت گسترده موسسات غیر مجاز و فاقد مجوز بانک مرکزی در حالی با درج عنوان تحت نظارت بانک مرکزی در سطح کشور ادامه دارد که بانک مرکزی همواره اعلام کرده که فعالیت موسساتی مجاز است که اسامی آنها در سایت بانک مرکزی درج شده باشد.
سال گذشته بانک مرکزی در اقدامی نام شش موسسه اعتباری و دوبانک را از سایت خود حذف کرد و پس از مدتی فقط دو موسسه موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزی شدند و اکنون فقط سه موسسه اعتباری توسعه،کوثر و عسکریه مجاز هستند و سایر موسسات هنوز موفق به اخذ مجوز از بانک مرکزی نشده‌اند.
به علاوه از سال ۹۱ بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، تعدادی از موسسات را ادغام کرده بود، اما فعالیت موسسات ادغام شده و یا فاقد مجوز با تبلیغات گسترده برای جذب سپرده های مردمی در سطح کشور همچنان ادامه دارد.
پیش از این حمید تهرانفر،معاون نظارتی بانک مرکزی،حجت را بر مردم تمام و اعلام کرد که اسامی موسسات مجازی که قاعده‌ای بر کار آنها استوار است در سایت بانک مرکزی وجود دارد و مردم باید بدانند که اگر موسسه غیر مجازی را انتخاب کرده و وجوه خود را در این موسسات سپرده‌گذاری کنند، مسوولیت با خودشان است و دولت، بانک مرکزی و هیچ یک از مقامات کشوری در این زمینه هیچ کمکی نخواهند کرد.
وی همچنین با تاکید بر این که مردم نباید فریب بخورند و باید به سایت بانک مرکزی مراجعه کنند، ادامه داد:ما تضمین نمی کنیم و نیرو نداریم که در همه جای کشور حضور داشته باشیم و هر کسی بر سر در مغازه اش زد با مجوز بانک مرکزی برخورد کنیم.
به گزارش ایسنا ، این اظهار معاون نظارتی بانک مرکزی در حالی انجام شده که بانک ها و موسسات فاقد مجوز در خلاء نظارت بانک مرکزی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و به نظر از عدم نظارت بانک مرکزی سوءاستفاده می کنند.