استفاده از خانواده شهدا و ایثارگران در بازار کار اولویت وزارت رفاه

0
۳۸۹ بازدید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امضای تفاهم نامه همکاری این وزارتخانه با بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران به ویژه در حوزه اشتغال، تسهیل فرایند استفاده از ظرفیت های فعال بازار کار، تامین یارانه دستمزد و یارانه های مشوق بیمه ای با اولویت خانواده شهدا و ایثارگران در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه از ظرفیت قانونی در حوزه اشتغال و درمان برای خدمات دهی به ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا استفاده خواهد شد.

شریعتمداری تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال جامعه ایثارگران می توان از ظرفیت ایجاد تشکل های تعاونی برای تولید اجناس و کالاهای داخلی بهره برد و زمینه عرضه محصولات آنان را فراهم کرد. همچنین سعید اوحدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم اظهار داشت: ‌۲۰ هزار شهید خدمت، توسط جامعه کارمندی و در دولت طی ۴۰ سال گذشته تقدیم انقلاب شده است.

به گفته وی موضوعات اشتغال، مسکن و درمان جامعه ایثارگری در اولویت قرار دارد و در این زمینه سه کارگروه در بنیاد شهید تشکیل شده تا برای این مسائل راه‌حل‌هایی ارائه کنند. اوحدی گفت: در تفاهم‌نامه امروز، زمینه اشتغال پایدار و تسهیلات کارآفرینی و خوداشتغالی، آموزش مهارت و کارآفرینی برای ایثارگران و فارغ‌التحصیلان ایثارگر و درمان جامعه ایثارگری در نظر گرفته شده است. به گفته وی، مراکز درمانی و بیمارستان‌های تأمین اجتماعی می‌توانند طرف قرارداد بیمه دی که عهده‌دار بیمه تکمیلی ایثارگران است قرار گیرد و خدمات درمانی بهتری به ایثارگران و خانواده‌های آنها ارائه کند.

استفاده ایثارگران از تسهیلات قانونی اشتغال و مهارت‌آموزی

در این مراسم، عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: در قوانین کشور، به ایثارگران و خانواده‌های آنان توجه ویژه ای شده و در سال‌های اخیر ابزارها و شرایط مناسبی برای حمایت از اشتغال ایثارگران به وجود آمده است.

وی افزود: برای ایجاد کسب و کارهای جدید و تأمین سرمایه در گردش، استخدام نیروهای ایثارگر و جانباز در بنگاه‌هایی که از تسهیلات اشتغالزایی استفاده کرده‌اند در اولویت قرار دارد. منصوری تصریح کرد: در بخش تعاون نیز بندهای تشویقی برای شرکت‌های تعاونی در نظر گرفته شده است که ایثارگران و جانبازان با اولویت به کار گرفته شوند.

به گفته وی، جامعه هدف این تفاهم‌نامه ایثارگران و خانواده‌های آنها هستند که می‌توانند از تسهیلات قانونی اشتغال و مهارت‌آموزی استفاده کنند. همچنین پاکدل نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم نیز اظهار امیدواری کرد که با امضای این تفاهمنامه، زمینه اشتغال ایثارگران و خانواده‌های آنان و کمک از خدمات درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوش سازمان تأمین اجتماعی فراهم شود. گفتنی است، از جمله اهداف این تفاهم نامه که در قالب ۱۰ ماده‌ و ۴۱ بند به امضا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران رسید می توان به «کمک به تأمین اشتغال ایثارگران جویای کار با استفاده از ظرفیت‌های موجود در دو دستگاه»، «کمک به اشتغال پایدار شاغلین کسب‌وکارهای خرد، کوچک و متوسط و کارآفرینان تحت پوشش بنیاد در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های موجود» و «تلاش برای ساماندهی و توسعه طرح‌های خوداشتغالی و کارآفرینی مربوط به ایثارگران و ارتقاء نقش این عزیزان در جهش تولید و رشد اقتصادی کشور از طریق توانمندسازی، آموزش‌های مهارتی و تجمیع سرمایه‌ها» اشاره کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=110188