استاندارد ها و شفافیت بالا بورس کالا را جهانی کرد؛ توفیق های سلطانی نژاد بورس کالا را جهانی کرد

0
۱,۰۲۴ بازدید

مرتضی ابراهیمی-رییس سازمان بورس و اوراق بهادار صبح روز پنج شنبه در مراسم امضا تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و بورس کالای پاکستان، از عضویت بورس کالای ایران در فدراسیون بورس های جهانی WFE خبر داد.

به گزارش “روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران” صبح دیروز طی نشستی رسمی در سازمان بورس و اوراق بهادار که با حضور اعجاز علی شاه رییس بورس کالای پاکستان، محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد، تفاهمنامه همکاری میان بورس کالای ایران و بورس کالای پاکستان منعقد شد.

فطانت رییس سازمان بورس در این نشست گفت: بورس کالای ایران که برای عضویت در فدراسیون بورس های جهانی درخواست داده بود، به تازگی با دریافت نامه ای از سوی این نهاد، عضو WFE شد و امیدوارم این اتفاق خوشایند برای بازار سرمایه ایران به زودی برای سایر بورس های کشور نیز رخ دهد.

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این باره گفت: ما به خاطر شرایط تحریم از عضویت در نهادهای بین المللی محروم بودیم اما با ورود به دوران پساتحریم فرصتی ایجاد شد تا بتوانیم به عضویت فدراسیون بورس های جهانی دربیاییم.

وی با بیان اینکه فدراسیون بورس های جهانی، معتبرترین تشکل و نهادی است که بورس ها می توانند عضو آن شوند، به مزایای این عضویت اشاره کرد و اظهار داشت:

تطبیق بورس کالای ایران با استانداردهای بین المللی، ارتباط هرچه بهتر و بیشتر با بورس های کالایی دنیا، حضور در کارگاه های تخصصی فدراسیون و تبادل تجربیات و دانش و همچنین معرفی و به اشتراک گذاشتن بازارهای جدید مالی در بین اعضا و در نهایت، توسعه فعالیت های اقتصادی مانند پوشش ریسک های کشوری از طریق بورس ها از جمله مزایای عضویت بورس کالا در WFE به شمار می رود.

عضویت در WFE از اثرات اجرای برجام

مدیرعامل بورس کالای ایران در باره عضویت بورس کالای ایران در فدراسیون جهانی بورس ها گفت: ما به خاطر شرایط تحریم از عضویت در نهادهای بین المللی محروم بودیم اما پس از امضای برجام و با ورود به دوران پساتحریم، فرصتی ایجاد شد تا بتوانیم به عضویت فدراسیون بورس های جهانی دربیاییم.

وی با بیان اینکه فدراسیون بورس های جهانی، معتبرترین تشکل و نهادی است که بورس ها می توانند عضو آن شوند، به مزایای این عضویت اشاره کرد و اظهار داشت: تطبیق بورس کالای ایران با استانداردهای بین المللی، ارتباط هرچه بهتر و بیشتر با بورس های کالایی دنیا، حضور در کارگاه های تخصصی فدراسیون و تبادل تجربیات و دانش و همچنین معرفی و به اشتراک گذاشتن بازارهای جدید مالی در بین اعضا و در نهایت، توسعه فعالیت های اقتصادی مانند پوشش ریسک های کشوری از طریق بورس ها از جمله مزایای عضویت بورس کالا در WFE به شمار می رود.

با توجه به اهمیت این مسئله با یکی از کارشناسان ارشد اقتصادی گفتگو کرده ایم

دکتر حسین محمودی اصل، کارشناس ارشد اقتصادی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به عضو یت بورس کالای ایران در فدراسیون بورس های جهانی گفت: حضور در سازمانها ،نهادها و فدراسیونها ی مختلف اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی برای هر کشوری یک امتیاز محسوب می شود و درجه پذیرش، مقبولیت و تاثیرگذاری آن کشور را بهبود می بخشد. در حوزه اقتصادی عضویت در نهادها و سازمانها بسیار مهم بوده و درجه اعتبار و میزان تعاملات و تبادلات را افزایش می دهد . پس از شکل گیری تحریم های ظالمه، روند عضویت در سازمانهای و نهادهای بین المللی با مشکل مواجه شد اما پس از برجام ،چشم انداز مناسبی جهت عضویت و حضور در سازمانها و مجامع بین المللی در پیش روی اقتصاد کشورمان قرار گرفت . در اولین گام با عضویت بورس کالای ایران در فدراسیون جهانی بورس (WFE) موافقت شد و دعوتنامه حضور در نشست آتی این فدراسیون دریافت شد . این فدراسیون وظیفه سازماندهی و ارتباط بین بازارهای بورس و سهام در کشورهای مختلف را بر عهده دارد و ارتباط بهتر با بورس های کالایی دنیا، تطبیق بورس کالای ایران با استانداردهای بین المللی، معرفی بازارهای جدید مالی به اعضا و امکان تبادل دانش و تجربیات از مزیت های عضویت در این نهاد بین المللی است. در سند احراز شرایط عضویت فدراسیون جهانی بورس ها آمده است: ” اعضاء فدراسیون جهانی بورس ها، بازارهای سرمایه عمومی که از اجزای کلیدی اقتصاد ملی به شمار می روند را هدایت می کنند. صنعت بورس به منظور ایفای نقش کلان اقتصادی خود، ملزم به رعایت استانداردهای بالای تعیین شده با توجه به نیازهای تجاری بازار است و باید به بهترین روش ها و استانداردهای تعیین شده توسط مقامات صلاحیت دار داخلی و جهانی در صنعت خدمات مالی، توجه ویژه داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی افزوود: بورس کالا به جهت وجود شفافیت ،تبادل فیزیکی کالا ،تعیین قیمت رقابتی و جهانی و وابستگی کمتر به ابزارهای مالی ،وضعیت بهتری را برای عضویت در فدراسیون بورس جهانی و همچنین همکاری با بورسهای کشورهای منطقه واروپایی را خواهد داشت و بایست از فرصت وظرفیت بورس کالا در جهت حضور در بازارهای جهانی استفاده کرد .

وی افزود: با توسعه بورس کالا و ایجاد شعب و استقرارتابلوی معاملات بورس کالای ایران در سایر کشورها می توان روند شفافیت و حضور در بازارهای جهانی را بر اساس استانداردهای بین المللی تسریع بخشید .در این راستا استفاده از ابزارهای مالی ،تسریع در روند گشایش LC  ، افزایش تعاملات بانکی ، کاهش صادرات مواد اولیه و افزایش صادرات کالاهای ساخته شده ،حضور در بازارصادرات تولیدات کشاورزی با در نظرگرفتن مزیت نسبی تولید و … ضرورت دارد .

محمودی اصل بیان داشت: توسعه روابط بورس کالای ایران و بورس های کشورهای منطقه با تعاملات با بورس کالای پاکستان در حال ارتقا می باشد. بورس کالای پاکستان می تواند در راستای مبادلات فیزیکی کالا، معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا و بازارهای مشتقه جهت گیرد . افزایش حجم و ارزش معاملات میان بورس کالای ایران و پاکستان با شفافیت، قانون مداری و بااستانداردهای بین المللی می تواند بر محوریت در قیمت گذاری کالاهای عرضه شده در منطقه بیافزاید .

این کارشناس ارشد اقتصادی اضافه کرد: بورس اوراق بهادار در سال ۸۴ به عضویت فدراسیون بورس جهانی درامد و در مهر ماه سال ۱۳۹۰ عضویت آن به تعلیق درامد و دلیل اصلی تعلیق ،عدم عضویت  ایران در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (ICOSCO) بود . هشت سال پس از تسلیم درخواست عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان در IOSCO، سرانجام این سازمان موفق شد به عضویت سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) درآید.تا تعلیق عضویت لغو گردد.

وی افزود: از آیسکوبایستی به عنوان یک نهاد بین المللی نام برد که با سیاست گذاری و استاندارد گذاری برای نهادهای ناظر حوزه مالی کشورها، تلاش دارد تا فعالیت آنها را همسو کند، اقدامی که رشد دانش مالی بازار سرمایه را نیز به همراه خواهد داشت.   برای ورود سرمایه ها باید زیر ساخت قوانین کشور با مقررات دنیا مشابه و برابر شود. و با افزایش تعاملات با بورس های جهانی ،سرمایه گذاران خارجی بیشتری جذب بازار سرمایه کشور گردند

این کارشناس بازار سرمایه افزود: آیسکو به یکسان سازی رویه‌ها و با ترویج رویه های احتیاطی به بهبود کیفیت اطلاعات کمک می کند .و خود را به عنوان نماینده ای در سطح بین المللی برا ی حمایت از حقوق سرمایه گذاران فعالیت می نماید.. بنابراین با عضویت در این نهاد ،ضمن لغو تعلیق عضویت در فدراسیون جهانی بورس ،با افزایش اطمینان سرمایه گذاران خارجی ،حجم ورود سرمایه به بازار سرمایه کشور فزونی می یابد.

وی در پایان گفت:  برای افزایش رونق و تسهیل ورود سرمایه گذاران خارجی ،بهبود فضای کسب و کار ، یکسان سازی و انطباق قوانین با استانداردهای جهانی و ایجاد فضای حقوقی مناسب باید در الویت برنامه ها قرار گیرد . بازار سهام کشورمان با حدود ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش ،رتبه ۳۶ را در دست دارد. بورس کشورمان نسبت به بورسهای منطقه ،ظرفیت و قابلیت بیشتری برای رشد و پویایی برخوردار است . این پتانسیل با ورود به دوره پسابرجام قابلیت بیشتری برای جذب سرمایه های خارجی و داخلی را خواهد داشت .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35474