اساسنامه شرکت قطارهای حومه‌ای تصویب شد

0
۷۷۴ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی قطار حومه‌ای شهر جدید مجلسی گفت: صنعت هوایی که سخت ترین بخش در حوزه حمل و نقل است، توانسته خود را در مسیر متفاوت قرار بدهد.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توجه به تولید داخل در شرایط تحریم گفت: تاب آوری صنعت هوایی افزایش یافته است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی قطار حومه‌ای شهر جدید مجلسی گفت: صنعت هوایی که سخت ترین بخش در حوزه حمل و نقل است، توانسته خود را در مسیر متفاوت قرار بدهد.

وی ادامه داد: جدول عملکرد ایرلاین ها در سال گذشته نشان می دهد ناوگان هوایی کشور در حداکثر بهره وری خود قرار گرفته و میزان قابل توجهی از تاخیرها کاسته شده است.

این عضو کابینه دوازدهم به توسعه کشور در بخش ریلی اشاره کرد و گفت: در بخش ریلی، سال گذشته در تاریخ ۲۷ اسفند سند استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید. طبق این تفاهم نامه با اعتبار ۲هزار میلیارد تومان، ساخت بیش از هزار دستگاه لوکوموتیو، ریل باس و واگن در دستور کار قرار گرفت و ۱۶ شرکت بهره بردار ریلی با ۹ شرکت سازنده در ارتباط قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ شاهد توقف خط تولید ریلی نبودیم و کارخانه ای بدون سفارش وجود نداشت.

اسلامی به ساخت شناورها و تجهیزات بندری در کشور اشاره کرد و گفت: مرداد ماه امسال تمام شرکت های کشتیرانی کانتینرهای خود را خالی، از ایران بردند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود به افزایش قیمت سوخت اشاره کرد و گفت: برای پیشرفت کشور باید مصرف را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از موارد کنترل مصرف، مصرف بنزین است، افزود: مصرف بی رویه سوخت در کشور روند افزایشی داشته است، به طوری که روزانه ۱۰۳ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود.

اسلامی گفت: با ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، کشور به خودکفایی در تولید بنزین رسیده است، اما با این روند مصرف لازم است در آینده ایجاد پالایشگاه جدید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین برای کنترل مصرف سوخت، جلوگیری از سوختن ذخایر کشور و کاهش آلودگی هوا، لازم بود قیمت بنزین افزایش یابد.

این عضو کابینه تدبیر و امید با بیان اینکه رویکرد وزارت راه و شهرسازی برای کنترل مصرف سوخت، توسعه حمل و نقل شهری و برون شهری ریل پایه است، گفت: در سال جاری حجم بار و مسافر جابجا شده توسط ریل افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در شهرسازی ریل پایه، ایجاد ایستگاه های تبادلی در دستور کار قرار گرفته است. پروژه ای که عملیات اجرایی آن آغاز شد، از مصادیق این رویکرد است که به افزایش بهره وری و کاهش مصرف سوخت منجر می شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه توسعه قطارهای حومه ای از اولویت های مهم دولت است، گفت: اساسنامه شرکت قطارهای حومه ای در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و مورد موافقت شورای نگهبان نیز قرار گرفت. امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این شرکت را تاسیس کنیم.

وی ادامه داد: اتصال شهر جدید هشتگرد به تهران با استفاده از مترو در روزهای آتی انجام می شود. پروژه قطار حومه ای شهر جدید گلبهار در خراسان رضوی نیز امسال آغاز شده و تا پایان سال ۹۹ به اتمام می رسد.

اسلامی با اشاره به توسعه زیرساخت های حمل و نقل ریلی در کشور گفت: در بخش راه آهن، اکنون ۱۴ هزار کیلومتر خط آهن در کشور وجود دارد و همزمان عملیات ساخت، طراحی و مطالعه ۱۵ هزار کیلومتر ریل در کشور در جریان است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اولویت های دولت، جابجایی بار سنگین بر روی ریل است و در این زمینه دو خطه کردن راه آهن بافق-زرین آباد از پروژه های مهم کشور است. اکنون احداث ۱۷۰ کیلومتر از خط دوم این راه آهن ۵۳۴ کیلومتری به اتمام رسیده و در صورت تامین ۱۰۰۰ میلیارد تومان، باقی این پروژه نیز تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

اسلامی به اتمام احداث راه آهن میانه-بستان آباد به عنوان یک راه میان‌بر برای رسیدن به تبریز اشاره کرد و گفت: هفته آینده با حضور رییس جمهور راه آهن میانه به بستان آباد به افتتاح رسیده و یک تعهد مهم دولت محقق می شود.

۱۵ هزار کیلومتر راه آهن در حال ساخت، طراحی و مطالعه است

در ادامه، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توجه دولت به افزایش ظرفیت حمل بار در خطوط ریلی کشور گفت: ۱۵ هزار کیلومتر خط آهن در حال ساخت، طراحی و مطالعه است.

اسلامی با اشاره به وجود ۱۴ هزار کیلومتر خط ریلی در کشور گفت: در حوزه ریل هدفگذاری کشور افزایش ۲۰ درصدی حمل بار است که تحقق این هدف به توسعه زیرساخت ها بستگی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر طراحی و اجرای ۱۵ هزار کیلومتر پروژه ریلی در کشور در جریان است که اتصال به مراکز بار، ایجاد خط دوم، افزایش راندمان و سرعت و بهسازی خطوط را شامل می شود.

اسلامی با اشاره به افتتاح بخشی از پروژه خط دوم راه آهن بافق گفت: مهم ترین پروژه ریلی که امیدواریم بتوانیم با تامین بودجه تا پایان سال به افتتاح برسانیم، پروژه خط دوم راه آهن بافق- زرین شهر به طول ۵۳۴ کیلومتر است که فعلا ۱۷۰ کیلومتر از آن آماده شده است.

وی افزود: این طرح موجب میشود ظرفیت حمل بار کشور توسط ریل از حدود ۵ میلیون تن به ۱۵ میلیون تن در مسیر شرقی افزایش پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی راه آهن حومه ای شهر جدید مجلسی، گفت: قطارهای حومه ای به منظور محقق شدن توسعه پایدار و کنترل ترافیک های غیر ضرور دارای اولویت است.

وی ادامه داد: پروژه ای که عملیات اجرایی آن آغاز شد، از مصادیق رویکرد دولت در توجه به قطارهای حومه ای است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن اشاره کرد و گفت: در طرح اقدام ملی برای عرضه مسکن، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طی دو سال پیش بینی شده و استان ها و شهرستان ها، سهمیه مشخصی در این طرح دارند. در فاز ثبت نام، صورت مساله را دقیق طرح می کنیم تا در شهرها بتوانیم به میزان تقاضا، مسکن عرضه کنیم.

وی ادامه داد: هیچ استانی از این طرح حذف نشده، بلکه ثبت نام به ترتیب انجام می شود. وزارت راه و شهرسازی از اقدامات هیجان زده و بدون محاسبات اجتناب کرده و می کند. بنابراین در حال حاضر ثبت نام در هر مقطع برای سه استان انجام می شود.

اسلامی با بیان اینکه سامانه ثبت نام تاکنون پاسخگویی مناسبی داشته است، گفت: در اکثر شهرها به این جمع بندی رسیده ایم که باید به سهمیه اضافه شود. ما باید زمین بیشتری را شناسایی کرده و در فاز دوم ثبت نام، در اختیار مردم قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به برنامه این وزارتخانه برای احداث و بهسازی راه های روستایی اشاره کرد و گفت: بهسازی معابر داخل روستا بر عهده دهیاری ها و شوراهای روستا است، که با مشارکت استانداری ها و فرمانداری ها انجام می شود.

وی ادامه داد: اما بهسازی راه های روستایی در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. به منظور ایجاد توسعه متوازن و عادلانه، برنامه ما این است که در سال جاری در قالب طرح ابرار، ۲ هزار کیلومتر راه روستایی احداث، آسفالته و بازسازی شود.

اسلامی گفت: این پروژه به صورت فعال در تمام استان ها در جریان است. سال آینده نیز احداث و بهسازی ۳ هزار کیلومتر راه روستایی در برنامه قرار دارد. به نحوی که یک رکورد در توسعه راه های روستایی ثبت کرده و محرومیت را برای همیشه از چهره روستاهای کشور پاک کنیم.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103214