جمعه 19 خرداد، 1402

کدخبر: 13879 14:21:02 1394-04-13
از نقش فساد اقتصادی تا ضعف مدیریت

از نقش فساد اقتصادی تا ضعف مدیریت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
از نقش فساد اقتصادی تا ضعف مدیریت

از نقش فساد اقتصادی تا ضعف مدیریت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

تحلیل مشاورآخوندی ازچگونگی نیمه تمام ماندن ۲۹۰۰پروژه عمرانی

مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره نقش فساد درناکارآمدی پروژه‌های عمرانی و ایجاد ۲۹۰۰ طرح‌های نیمه‌تمام می‌گوید: در۸ سال گذشته کم منابع نداشتیم و صحبت از ۷۰۰، ۸۰۰ میلیارد دلار است. یک مقداری ازاین رقم ممکن است درمجراهای فساد از بین رفته باشد، اما ۹۰ درصد آن در اثر ضعف مدیریت و بی‌توجهی و بی‌برنامه‌گی از بین رفته است.

غلامرضا سلامی در پاسخ به این پرسش که نقش فساد را در ناکارآمدی پروژه‌های عمرانی در سال‌های گذشته چطور می‌بینید؟ توضیح می‌دهد: در ایران تقریبا پیشگیری به آن صورت در حوزه فساد صورت نگرفته و اگر هم پیشگیری‌ای صورت گرفته بود، به صورت صحیح نبوده است. بعد هم که بیماری در حوزه فساد حادث شده، به صورت اصولی با آن مقابله نشده است.

به گزارش خبرآنلاین، وی می‌افزاید: پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی، یکی از محل‌هایی است که در آن فساد رخ می‌دهد، ولی به این معنا نیست که فساد در بخش‌های دیگر کمرنگ‌تر بوده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح می‌کند: درشرکت‌های دولتی و بخش‌هایی که با منابع عمومی سر و کار داشتند، متاسفانه فساد مالی زیاد است. علت این موضوع این بوده که پیشگیری درستی صورت نگرفته و بعد هم که فساد رخ داد و توسعه پیدا کرد، مبارزه جدی با آن صورت نگرفت.

سلامی در پاسخ به این پرسش که ایجاد ۲۹۰۰ پروژه نیمه‌تمام چه معنا را دارد؟ عنوان می‌کند: «توقف پروژه‌ها و عقب‌ماندگی پروژه‌ها الزاما فساد نیست؛ البته هدررفت منابع رخ داده است، اما هر هدر رفتی و اتلاف منابعی ناشی از فساد نیست، ناشی از سوءمدیریت و ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی است.

وی متذکر می‌شود: اگر این همه پروژه نیمه‌کاره رها شده و منابع زیادی هدر رفته، بیشتر ناشی از ضعف برنامه‌ریزی و تخصیص بهینه منابع و ضعف مدیریت است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه می‌دهد: هدررفت منابع ناشی از چند عامل می‌تواند باشد؛ یکی از عوامل آن، فساد است، اما ما هدررفت در نتیجه عدم کارایی، ضعف بهره‌وری و مدیریت داشتیم که الزاما همراه با فساد نیست.

سلامی یادآور می‌شود: البته اگر بخواهیم از دید جامعه‌شناسی و روان‌شناختی به موضوع نگاه کنیم، آن هم شاید نوعی فساد در آن باشد، اما درصد اتلاف منابعی که در اثر ضعف و سوء مدیریت و ضعف کارایی و بهره‌وری در ایران وجود دارد، به مراتب بیشتر از درصدی است که در اثر فساد رخ می‌دهد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |