کد خبر: 6509
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

از سوی افخم صورت گرفت؛ ایران موافقت با انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده به روسیه را تکذیب کرد

از سوی افخم صورت گرفت؛  ایران موافقت با انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده به روسیه را تکذیب کرد

وزارت خارجه ایران خبر موافقت با انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده به روسیه را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای نیویورک تایمز مبنی بر موافقت ایران با انتقال بخشی از ذخایر اورانیوم غنی شده خود به روسیه در صورت دستیابی به توافق، برای چندمین بار تاکید کرد که هیچ‌یک از گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی که توسط برخی رسانه‌های خارجی و با اغراض خاص سیاسی صورت می گیرد مورد تایید نیست.

او تلاش این رسانه‌ها برای تخریب فضای سیاسی موجود پیش از آغاز دور جدید مذاکرات را تقبیح کرد و گفت: مذاکره‌کنندگان ایرانی بدون توجه به این جوسازی‌ها و صرفا با درنظر داشتن منافع ملی و حقوق مردم ایران در مذاکرات حضور پیدا خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از مقامات مذاکره کننده‌ی ایرانی مدعی شده بود که ایران اعلام کرده است در صورت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با غرب، با انتقال بخش عظیمی از اورانیوم غنی شده خود به خاک روسیه موافقت خواهد کرد.

این روزنامه‌ی آمریکایی هم‌چنین در صورت اجرا شدن این اقدام توسط ایران، آن را مهم‌ترین پیشرفت مذاکرات از زمان آغاز آن دانسته بود.

ایران مجازات عاملان حمله به عزاداران حسینی در عربستان را خواستار شد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حمله تروریستی به مراسم عزاداری عاشورای حسینی در شهر الأحسا در شرق عربستان را که منجر به کشته و زحمی شدن تعدادی از مردم بی‌گناه و عزادار شد به‌شدت محکوم کرد.

به گزارش  ، مرضیه افخم افزود: مراسم عزاداری به‌مناسبت سالگرد شهادت مظلومانه اهل بیت پیامبر أکرم ص، سنت آیینی مقدسی در جوامع اسلامی است که همواره مورد احترام بوده و از دیرباز دولت‌ها در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی نیز به این مراسم احترام گذاشته و امنیت عزادران حسینی را تأمین می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از دولت عربستان خواست ضمن تأمین امنیت مردم در مراسم و مناسبت‌های مذهبی عاملان اقدام تروریستی روز عاشورا در الأحسا را شناسایی و مجازات کند.

به دنبال حمله افراد مسلح ناشناس به روستایی در شرق عربستان دستکم شش تن کشته و 30 تن دیگر زخمی شدند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، به دنبال حمله افراد مسلح به یک حسینیه در روستای الدالوة واقع در استان الإحساء در عربستان دستکم شش تن از شهروندان عربستانی کشته و بیش از 30 تن دیگر که اکثر آنها کودکان بودند مجروح شدند.

همزمان با این حمله به سمت دو حسینیه در روستاهای القاره و القرین واقع در همین استان تیراندازی شد.

خیابان‌های الإحساء شاهد حضور گسترده نیروهای پلیس بوده که نیروهای امنیتی در این استان منع آمد و شد تا اطلاع ثانوی در تمام روستاها اعلام کردند.

خبرگزاری عربستان گزارش داد به دنبال حمله افراد مسلح که صورت خود را پوشانده بودند در روستای الدالوة واقع در شرق عربستان دستکم پنج تن کشته شدند.