از رانت ۵۰۰تومانی در نرخ ارز تا فساد اقتصادی

0
۳۳۰ بازدید

حکایت ترکان از ارز دو نرخی

از رانت ۵۰۰تومانی در نرخ ارز تا فساد اقتصادی

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با تاکید بر ضرورت تک نرخ شدن ارز گفت : ارز دو نرخی ( مبادله ای ۲۸۵۰ تومانی و آزاد ۳۳۵۰ تومانی ) از بنیادهای فساد اقتصادی در کشور است. اکبر ترکان در گفتگو با رادیو اقتصاد اظهار داشت : وقتی رانت ۵۰۰ تومانی در نرخ ارز به صورت شفاف وجود دارد ، افراد استثنایی شاید بتوانند از کنار این رانت عبور کنند و عمدتا گرفتار می شوند. وی افزود : کالاهایی که با ارز مبادله ای وارد می شود با نرخ آزاد و گاهی هم با نرخ بالاتر قیمت گذاری می شود ، پس ارز دو نرخی عامل فساد اقتصادی است ، چون هزاران میلیارد تومان رانت ایجاد می کند. ترکان گفت : اگر ارز تک نرخی شود ، به سلامت و شفافیت اقتصادی ، تجارت ، صادرات و واردات کمک خواهد کرد.

مشاور رئیس جمهوری همچینین بر ضرورت تغییر رویکرد صندوق توسعه ملی در ارائه تسهیلات ، به سمت حمایت از تولید داخلی تاکید و پیشنهاد کرد صندوق توسعه ملی ارائه تسهیلات خود را به کارفرمایان و صنعتگران منوط به خرید ۸۵ درصد از منابع ارائه شده برای خرید کالای ایرانی کند که متاسفانه این طور نیست. ترکان اظهار داشت : نباید اجازه دهیم کارفرمایان با تسهیلات این صندوق به سمت خرید خارجی بروند و ظرفیت های تولید داخلی تعطیل شود. ترکان تصریح کرد: کشورهای خارجی وقتی وام و فاینانس می دهند، منوط می کنند که از کشور مبدا فاینانس ۸۵ درصد کالا و تجهیزات تامین شود اما در ایران برعکس رفتار می کنیم که هشداری جدی است.

مشاور رئیس جمهوری افزود: صندوق توسعه ملی وام و تسهیلات ارزان قیمت به صنعتگران و کارفرمایان می دهد اما منوط به ۸۵ درصد خرید ایرانی نمی شود. ترکان تصریح کرد : این رویکرد ، سیاستی اشتباه است و باید تغییر کند. بنابراین گزارش پیش از این هم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه ۶۰ میلیارد دلار واردات رسمی با دلار ۲۸۵۰ تومانی داریم که با ارز آزاد ۳۳۵۰ تومانی قیمت گذاری و در بازار توزیع می شود ،گفته است : این روند حداقل در هر دلار ، ۵۰۰ تومان و در مجموع ۳۰ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد می کند.

محمد حسن نژاد افزوده است : مجلس شورای اسلامی در سال های اخیر تلاش کرده است دولت به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند و اگرچه ممکن است در کوتاه مدت تأثیر روانی و تورمی اندکی داشته باشد اما در بلندمدت به نفع تولید است و بخشی از این ۳۰ هزار میلیارد تومان را می توان در خدمت تولید قرار داد. کالایی که حتی برای تولیدات صادرات محور وارد می شود ، صادر کنندگان ارز حاصل از صادرات آن را به داخل کشور می آورند و با نرخ آزاد می فروشند و به هیچ وجه ارزهای حاصل از صادرات به نرخ مبادله ای فروخته نمی شود. باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم تا شاخص های رقابت و شفافیت در اقتصاد ملی در عرصه داخلی و خارجی به طور دقیق مشخص شود و برنامه ریزی ها نیز روند هوشمندی به خود بگیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12555