از ابتدای انقلاب تا کنون ظرفیت نیروگاه ها ۱۲ برابر شد

0
۱۶۶ بازدید

وزیر نیرو گفت: اکنون در فصل زمستان مشکلاتی به دلیل سرما وجود دارد و مصرف حدود ۸۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز تامین می‌شود که این مهم نیز نقطه روشنی در کارنامه کشور است

به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، “رضا اردکانیان” افزود:بخش برق از هفت هزار مگاوات ظرفیت نصب شده کشور در ۴۲ سال پیش در حالی که جمعیت ۲.۳ برابر شده به ۸۵ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دست یافتیم، رشد حدود ۱۲ برابری است، در حالی که جمعیت ایران به دو برابر رسید.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در فصل زمستان مشکلاتی به دلیل سرما وجود دارد و مصرف حدود ۸۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز تامین می‌شود که این مهم نیز نقطه روشنی در کارنامه کشور است.

وزیر نیرو توضیح داد: امروز در دنیا بعد از آمریکا، روسیه و ژاپن، ایران چهارمین کشوری است که سهم عمده‌ سوخت نیروگاه‌ها، گازی است که از پاک‌ترین سوخت‌ها بوده، اما چون مصرف خانگی افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده، مقداری محدودیت برای همکاران در وزارت نفت بوجود آمد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به تعداد چهار تصفیه‌خانه در سراسر کشور بود، در حالی که جمعیت کشور ۴۰ درصد جمعیت فعلی بود و در ثروت، منابع و غیره نیز بیشتر از این مقدار و در دسترسی به دنیا محدود نبود.

اردکانیان افزود:دوازدهم بهمن ( روز گذشته) دویست و شصت و پنجمین واحد تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور افتتاح شد که ۷۷ واحد از این تصفیه‌خانه‌ها در دولت تدبیر و امید انجام شد.

عضو هیات دولت گفت: بررسی ها نشان می دهد در دولت تدبیر و امید به شکل متوسط هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب بهره‌برداری شد و امروز در استان کردستان شاخص جمعیت تحت پوشش شبکه‌های فاضلاب از شاخص جهانی به مراتب بالاتر است و تعداد ۹ تصفیه‌خانه‌ که در حوزه فناوری بالاتر از سطح دنیا است در استان کردستان در حال فعالیت بوده که این نقش مستقیمی در سلامت مردم دارد و این فاضلاب تصفیه شده در آبیاری فضای سبز، صنعت و غیره استفاده می‌شود.

وی گفت: دیروز طرح‌های بزرگی در خراسان‌شمالی و کردستان افتتاح شد و هفته آینده هم طرح‌های بزرگتری دراستان‌های اردبیل و فارس به مدار بهره‌برداری خواهد رسید.

اردکانیان خاطرنشان کرد: سال‌آبی که از اول مهر شروع تا آخر شهریور ادامه می‌یابد، از اول مهر تا دیروز مجموع بارش‌ها در سطح کشور حدود ۸۸ میلیمتر بود که به نسبت متوسط بلند مدت (۵۰ ساله) حدود ۲۴ درصد کمتر و به نسبت سال گذشته که یکی از پربارش‌ترین سال‌های پنج دهه اخیر بود، بارش‌های امسال ۴۲ درصد کاهش را دارد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: استفاده از مخازن سدها در چهارماه گذشته مدیریت شد و حجم آب موجود در مخازن کشور با توجه به بارش‌ها که میزان زیادی کمتر بوده، اما حجم آب موجود در کشور را به نسبت پارسال دو درصد کمتر داریم.

به گفته وی، پارسال ۲۷ میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدها داشتیم و امسال نیز حدود ۲۶.۵ میلیارد مترمکعب است که تمام تدبیر به‌کار گرفته خواهد شد تا تابستان مشکل خاصی نداشته باشیم و پیش‌بینی‌ها حاکی است که تا آخر زمستان این کسری جبران خواهد شد و مردم هم با رعایت لازم و مدیریت مصرف در بخش خانگی می توانند همکاری داشته باشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=131597