از ابتدای امسال مصرف گاز ۱۱ میلیارد متر مکعب بیشتر شد

0
۱۵۹ بازدید

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: مصرف گاز در بخش خانگی در روزهای سرد تا ۶۵ میلون متر مکعب در روز، افزایش یافت.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «حسن منتظر تربتی» با اشاره به این‌که تولید گاز در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است، ادامه داد: با این حال در مصرف نیز افزایش به ثبت رسیده و از ابتدای امسال تاکنون مصرف گاز ۱۱ میلیارد متر مکعب بیشتر شده است.

وی افزود: مصرف گاز در بخش خانگی در روزهای سرد تا ۶۵ میلون متر مکعب در روز، افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: موضوع کمبود گاز ناشی از مصرف بیش از برنامه تعیین شده بوده و این افزایش مصرف هم در بخش نیروگاهی و هم در بخش خانگی به دلیل شیوع کرونا اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه این کمبود ناشی از کمبود تولید نیست، اضافه کرد: برنامه موازنه ما تغییر یافته است و در بخش‌های دیگر محدودیت‌هایی اعمال کردیم. تربتی با بیان این‌که مطابق برنامه‌ای که بین وزارت نفت و نیرو تدوین شده، قرار بود مصارف سوخت معادل در نیروگاه‌ها معادل ۱۸۰ میلیون مترمکعب در روز باشد، افزود: با این حال میزان مصرف در نیروگاه ها به ۱۹۳ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد، اما با هماهنگی‌ها این رقم اکنون به عدد برنامه ریزی‌شده رسیده است.

وی ادامه داد: میانگین افزایش مصرف گاز در بخش خانگی ۵۵ میلیون متر مکعب در روز است. معاون وزیر نفت در امور گاز تاکید کرد: در بهینه سازی مصرف، اصلاح موتورخانه‌ها در دستور کار قرار گرفته است. همچنین باید تعویض بخاری‌ها و رعایت مبحث ۱۹ در ساخت و سازها مورد توجه باشد.

وی با اشاره به این‌که موضوع بهینه‌سازی هم صنعتی و هم فرهنگی است، افزود: با انجام بهینه‌سازی موتورخانه ها ۱۰ تا ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف موتور خانه‌ها ایجاد می‌شود. تعویض بخاری ها نیز ظرفیت حدود ۲۵ درصد کاهش مصرف را دارد.

تربتی گفت: ظرفیت خوبی در بحث بهینه‌سازی در بخش خانگی و صنعتی داریم. وی ادامه داد: تلاش این است تا موضوع بهینه‌سازی را جدی‌تر دنبال کنیم و از شرکت های استارتاپ هم دعوت کردیم تا در این عرصه وارد شوند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: پیش‌بینی این بود که در روزهای اخیر مصرف بخش خانگی به ۶۵۰ میلون متر مکعب در روز برسد با این حال از موج سرما عبور کردیم و مشکلی برای پایداری شبکه رخ نداد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=130380