ارز دو نرخی فضای کسب و کار را غبارآلود کرده است

0
۵۳۸ بازدید

دو نرخی بودن ارز زمینه و بستر رانت را برای واحدهای تولیدی ایجاد می کند که حتی اگر مواد اولیه را هم با ارز دولتی وارد کنند بعضا برای فروش در بازار‌آزاد می اورند.

دو نرخی بودن ارز زمینه و بستر رانت را برای واحدهای تولیدی ایجاد می کند که حتی اگر مواد اولیه را هم با ارز دولتی وارد کنند بعضا برای فروش در بازار‌آزاد می اورند.

اصغر نوراله زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص ارز تک نرخی اظهار داشت: دو نرخی بودن ارز زمینه بروز برخی از فسادها و رانتها را در کشور ایجاد کرده است.

وی افزود: برخی از کالاها با نرخ ارز اتاق مبادلات می آید و مشابه همان کالا نیز با نرخ ارز آزاد، اما در زمان فروش آن کالا هیچ واردکننده ای نمی گوید من این کالا را با نرخ ارز ۲۵۰۰ تومانی اتاق مبادلات آورده ام و مبنای قیمت فروش آن کالا نرخ ارز آزاد خواهد بود.

نوراله زاده تصریح کرد: این موضوع زمینه و بستر رانت را برای واحدهای تولیدی ایجاد می کند که حتی اگر مواد اولیه را هم با ارز دولتی وارد کنند بعضا برای فروش ان را در بازار‌آزاد می آورند.

وی با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز به شفافیت فضای اقتصادی در کشورکمک می کند افزود: این موضوع در فضای کسب و کار بسیار حائز اهمیت است زیرا در شرایط دو نرخی بودن ارز فضای کسب و کارغبار الود است و نمی توان برنامه ریزی مشخصی داشت اما بهتر آن است که فضا را برای فعالین عرصه کسب و کار مناسب و مساعد کنیم.

وی در مورد ادعای مسئولین در خصوص تک نرخی شدن ارز تا ۶ ماه اینده نیز خاطر نشان کرد: تک نرخی کردن ارز را یک شبه نمی توان انجام داد، حتی با فرض اینکه قرار باشد نرخ ارز تک رقمی شود این موضوع شوک بزرگی به اقتصاد کشور وارد می کند لذا بهتر است در یک پروسه زمانی و به صورت آهسته افزایش نرخ ارز اتفاق بیفتد.

نوراله زاده گفت: این موضوع شاید کمی بیشتر از ۶ ماه طول بکشد ضمن اینکه نرخ ارز بازار آزاد نیز ممکن است کاسته شود و نرخ ارز رسمی نیز بالا رود تا مرز اینکه این دو نرخ به تعادل برسند.

وی با بیان اینکه این موضوع به بخش صادرات بسیار کمک می کند افزود: اگر حتی نرخ ارز افزایش یابد باعث می شود کالای ایرانی در خارج از کشور ارزانتر تمام شود و این به نفع بخش صادرات خواهد بود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=27369