ارز آوری ۲۰۶ هزار دلاری صادرات ماسک در سال جاری

0
۱۰۵ بازدید

بر همین اساس طی هشت ماهه سال جاری در مجموع ۹.۲ تن ماسک صورت به ارزش ۲۰۶ هزار دلار به ۹ کشور به استثنای عراق، صادرات انجام شده است و در مقابل ۱۳۲ تن از این کالا به ارزش ۱۶.۶ میلیون دلار از چهار کشور واردات صورت گرفته است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، بر اساس آمار منتشر شده معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ارزش بازار جهانی صادرات ماسک برای سال ۲۰۲۰ حدود ۱۴۰ میلیارد دلار برآورد می شود که ایران سهم ناچیزی از این بازار را به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس طی هشت ماهه سال جاری در مجموع ۹.۲ تن ماسک صورت به ارزش ۲۰۶ هزار دلار به ۹ کشور به استثنای عراق، صادرات انجام شده است و در مقابل ۱۳۲ تن از این کالا به ارزش ۱۶.۶ میلیون دلار از چهار کشور واردات صورت گرفته است. بیشترین صادرات به دو کشور عمان و افغانستان با مجموع سهم ۶۲ درصد و بیشترین واردات از چین با سهم ۹۸ درصد انجام شده است.

بر اساس جدول منتشر شده ۱۲۷ تن به ارزش ۱۶ میلیون و ۲۲۵ هزار دلار از چین، دو تن به ارزش ۲۱۰ هزار دلار از امارات متحده عربی، یک تن به ارزش ۱۲۱ هزار دلار از هنگ کنگ و ۲۰۰ کیلوگرم به ارزش ۲۲۶ دلار از افغانستان وارد شده است. همچنین دو تن ماسک به ارزش ۶۸ هزار دلار به عمان، دو تن به ارزش ۵۹ هزار دلار به افغانستان، یک تن به ارزش ۳۳ هزار دلار به کویت، یک تن به ارزش ۲۴ هزار دلار به ارمنستان و ۳۸۶ کیلوگرم به ارزش ۱۲ هزار دلار صادرات داشته ایم که اکوادور، نیجریه، پاکستان و قطر نیز در ادامه این لیست قرار دارند.

میانگین قیمت صادرات ماسک صورت بهداشتی در زیرگروه سایر اقلام نساجی دوخته طی مدت مورد بررسی ۲۲ دلار در هر کیلوگرم و میانگین قیمت واردات ۱۲۶ دلار در هر کیلوگرم است.

از اسفندماه سال ۹۸ ویروس کرونا در ایران به طور گسترده ای شیوع پیدا کرد که تعطیلی ها و محدودیت های فراوانی را برای بخش های مختلف به همراه داشت و حتی در ماه های نخست سال جاری برخی مرزهای تجاری با کشورهای همسایه بسته شدند.

همچنین در آغاز شیوع این ویروس، صادرات هرگونه لوازم بهداشتی مقابله با ویروس کرونا از جمله ماسک ممنوع اعلام شد تا نیاز داخلی تامین شود و سپس با توجه به انباشته شدن ذخایر داخلی اجازه صادرات برخی از این محصولات به طور محدود آزاد اعلام شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=128332

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید