ارزش صندوق‌های با درآمد ثابت به چند میلیارد رسید

0
۶۴ بازدید

عضو اسبق هیات مدیره بورس گفت: ابزارهای مالی بازار سرمایه طیف‌های متعدد سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد و وقتی سوپرمارکتی از ابزارهای مالی داشته باشیم، چه سرمایه‌گذار خرد و چه کلان می‌تواند برای سرمایه خود گزینه‌های متنوعی داشته باشد و تمام گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید بر روی میز سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، محمودرضا خواجه نصیر در مراسم رونمایی پیشخوان ارائه خدمات بازار سرمایه و ابزارهای مالی با بیان اینکه این اقدام می‌تواند در جهت رفع نیاز افراد علاقمند به حضور در بازار سرمایه باشد، اظهار داشت: افرادی که از دانش مالی کمتری برخوردارند می‌توانند از این خدمات استفاده کنند و هدف از ارائه این خدمات در واقع ارائه سبد کاملی از محصولات و خدمات مالی از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خدمات بانکی، کارگذاری سهام و بیمه است تا سرمایه‌گذاران به صورت حرفه‌ای برنامه مالی خود را تنظیم کنند.

وی گفت: سرمایه‌گذاران باید خدمات متنوعی از بازار سرمایه دریافت کنند تا بتوانند در بازارهای مالی نسبت به شرایط و امکاناتی که دارند، گزینه‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

عضو اسبق هیات مدیره بورس افزود: ابزارهای مالی بازار سرمایه طیف‌های متعدد سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد و وقتی سوپرمارکتی از ابزارهای مالی داشته باشیم، چه سرمایه‌گذار خرد و چه کلان می‌تواند برای سرمایه خود گزینه‌های متنوعی داشته باشد و تمام گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید بر روی میز سرمایه‌گذار قرار بگیرد.

خواجه نصیر با اشاره به تفاوت‌ها در این زمینه با سیستم بانکی تاکید کرد: در سیستم بانکی،  خدمات برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان متفاوت است و سرمایه‌گذاران بزرگ خدمات بیشتر با سود بیشتر دریافت می‌کنند، این در حالی است که در ابزار مالی هیچ تفاوتی بین سرمایه‌گذار با آورده ۱۰۰ هزار تومان با سرمایه‌گذاری با آورده چند ده میلیاردی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سرمایه‌گذاران در صندوق‌های درآمد ثابت از طیف سرمایه‌گذاران خرد هستند، گفت: در این زمینه عدالتی بین سرمایه‌گذار خرد، سرمایه‌گذار کلان و عموم مردم وجود دارد که این عدالت باعث هدایت نقدینگی به سمت این ابزارهای مالی می‌شود.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: از دیگر مزیت‌ها در ابزارهای مالی، ارائه خدمات به صورت مستمر است.

خواجه نصیر در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه در حال حاضر شاهد افزایش تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت هستیم، به نظر شما با احتمال افزایش نرخ سود بانکی ورود نقدینگی به این صندوق‌ها کاهش پیدا می‌کند، بیان داشت: نکته اساسی این است که همواره یک مزیتی برای صندوق‌های با درآمد ثابت وجود داشته که آن تنوع در سرمایه‌گذاری اوراق، سهام و سپرده بانکی است که این تنوع و ترکیب، شرایط بهتری را نسبت به سپرده بانکی فراهم می‌کند.

وی افزود: به فرض اینکه نرخ سود بانکی افزایش پیدا کند طبیعتا نرخ سپرده‌های صندوق‌ها هم بالا می‌رود که باز هم این یک مزیتی برای صندوق‌های با درآمد ثابت محسوب می‌شود ضمن اینکه صندوق‌ها در بحث سوددهی بر اساس قانون، شرایط بهتری نسبت به بانک‌ها دارند و امکان اینکه برای یک روز سرمایه‌گذاری هم سود به سرمایه‌گذاران بپردازند خواهند داشت این در حالی است که سیستم بانکی در این زمینه‌ها با محدودیت قانونی مواجه است.

عضو اسبق هیات مدیره بورس ادامه داد: اگر سیستم بانکی در رقابت با صندوق‌ها بخواهد نرخ سود را بالا ببرد نیاز به مجوز و مصوبه قانونی دارد در غیر این صورت به صورت غیرقانونی نسبت به افزایش سود اقدام کرده است.

خواجه نصیر در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه در حال حاضر میزان سرمایه صندوق‌های با درآمد ثابت چقدر است و آهنگ رشد آن در سالهای اخیر چگونه بوده، گفت: در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت به ۵۰۰ هزارمیلیارد تومان رسیده است که از سال ۹۶ نرخ رشد این صندوق‌ها افزایشی بوده است که موضوع بسیار موثر در این مقوله رشد نقدینگی محسوب می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=159116

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here