کد خبر: 195198
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

ارزش صادرات ترکیه به روسیه ۲ برابر شد

ارزش صادرات ترکیه به روسیه ۲ برابر شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، آمار منتشرشده از سوی انجمن صادرکنندگان ترکیه نشان می‌دهد که این کشور فقط در ماه آگوست 738 میلیون دلار به روسیه صادرات داشته است که هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش رشد چشمگیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رسانده است.

به گزارش این انجمن این میزان صادرات نسبت به ماه آگوست سال 2021 بیش از 87 درصد رشد کرده است. درواقع ترکیه در این ماه یک رکورد جدیدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صادرات به روسیه از خود به جای گذاشته است.

از زمانی که آنکارا به شرکت‌های ترکیه اجازه داد تا جای خالی شرکت‌های غربی در روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که به خاطر درگیری نظامی با اوکراین، از این کشور رفته بودند، پر کنند، صادرات ترکیه به این کشور افزایش یافته است.

ماه گذشته میلادی ترکیه و روسیه یک نقشه راه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و رساندن حجم مبادلات تجاری دوجانبه به 100 میلیارد دلار امضا کردند. این دو کشور همچنین توافق کردند تا روبل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان ارز مبنای مبادله بین دو کشور تعیین کنند و حتی پول صادرات گاز روسیه به ترکیه به روبل پرداخت شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور، طی دیداری که در ماه آگوست با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه داشت، اعلام کرد که در سال 2021 حجم مبادلات تجاری بین مسکو و آنکارا 60 درصد رشد کرده و در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.