کد خبر: 194906
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

ارزش تراکنش‌های الکترونیکی نزولی شد

ارزش تراکنش‌های الکترونیکی نزولی شد

به گزارش جها اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در مردادماه سال جاری به ۳۷۱۵ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۶۷۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به تیرماه معادل ۱.۴۶ درصد کاهش در تعداد و ۱.۳۸ درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است. البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل ۱۱.۵۲ و ۲۵.۹۶ درصد رشد داشته است.  

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی ۱.۳۸ درصد بوده است. در مردادماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۸۳ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۲.۷۵ درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی ۹۲.۴۳ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.  

اما از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۹.۵۵ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۶.۳۷ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۰۸ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در مردادماه معادل ۹۲.۳۳ درصد موفق و ۷.۶۷ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است.

همچنین از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۳.۲۶ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۳ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۲.۸ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۳.۱۱ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۶۸ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در مرداد ماه سال جاری نیز ۱۴.۲ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۹ درصد بوده است.  

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در مرداد ماه سال‌ جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم ۹۲.۴۳ درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی کم شد

متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارت‌خوان فروشگاهی ۴۱۹ تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب ۳۸۹ و ۷۹۴ عدد بوده است. افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۴۲۳ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۳.۹۶ واحدی (۰.۹۳ درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، در مرداد ماه امسال بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد ۴۶۱ هزار و ۶۳۲ ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم ۲۱.۶ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.  

همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از ۱۲۸ هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا ۱۵۰۷ میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها ۵۷۴ هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و ۱۸۹ هزار و ۴۴۴ عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و ۱۷ میلیون تومان رسیده است.

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی کم شد


علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در مرداد ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط ۵.۵۸ میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است.  

با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد ۰.۱۵ میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش ۱.۶۷ میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است،  در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، ۱.۸۲ میلیون ریال بوده است. 

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی کم شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.