ارزش افزوده معدن‌کاری از کشور خارج می‌شود

0
۲۹۰ بازدید

‎رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در دنیا زنجیره معدن‌کاری از اکتشاف تا فروش و مصرف به صورت کامل دیده می شود و در این زنجیره بازیافت مواد معدنی نیز درنظر گرفته شده است در حالیکه در ایران بازیافت مواد معدنی دیده نشده بنابراین ارزش افزوده آن از کشور خارج می شود‎.
‎محمدتقی کره‌ای تصریح کرد: بخش معدن برخلاف نفت قابل بازیافت است و در شرایط تحریم می تواند بدون کمترین مشکل، توسعه پیدا کنند و این نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح است‎.
‎وی با بیان اینکه خشکی‌های زمین به دو بخش کهن با ۴۰ درصد و جوان با ۶۰ درصد از کل مساحت زمین تقسیم بندی می شوند، اظهار کرد: ایران پنج معدن سنگ آهن، دو معدن مس، دو معدن سرب و روی و یک کانسار طلا در مقیاس کلاس جهانی دارد و از نظر تولید مواد معدنی در رتبه دهم جهان قرار گرفته است‎.
‎ایران از نظر ارزش تولید مواد معدنی رتبه ۱۵ را در دنیا دارد
وی سهم ایران را در مواد معدنی کل دنیا ۱۳.۸ درصد عنوان و اظهار کرد: چین، استرالیا، برزیل و هند بالاترین رشد تولید محصولات معدنی را نسبت به سایر کشورها دارند و از نظر ارزش تولید نیز ایران رتبه ۱۵ را در دنیا به خود اختصاص داده است که می‌توان گفت با گذشت زمان و تکیه بر نفت، رتبه ما باز هم پایین تر نسبت به دنیا از لحاظ تولید مواد معدنی خواهد آمد‎.
‎رییس سازمان زمین شناسی ادامه داد: در کشور سهم هزینه و ارزش افزوده در بخش اکتشاف پنج تا ۱۵ درصد، معدن‌کاری ۳۵ درصد و فرآوری مواد معدنی ۵۰ درصد است‎.
‎وی تصریح کرد: در دنیا زنجیره معدن‌کاری از اکتشاف تا فروش و مصرف به صورت کامل دیده می شود و در این زنجیره بازیافت مواد معدنی نیز درنظر گرفته شده است در حالیکه در ایران بازیافت مواد معدنی دیده نشده بنابراین ارزش افزوده آن از کشور خارج می شود‎.
‎کره ای تصریح کرد: بخش معدن برخلاف نفت قابل بازیافت است و در شرایط تحریم می تواند بدون کمترین مشکل، توسعه پیدا کنند و این نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح است‎.
‎وی با اشاره به نقش سازمان زمین شناسی از پی جویی و اکتشاف تا اکتشاف عمومی و تفضیلی گفت: نقش سازمان در این راستا به ترتیب کمرنگ تر می شود در صورتی که نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور پررنگ تر می شود‎.
‎سهم ذخایر معدنی ایران چقدر است؟
رییس سازمان زمین شناسی ۶۷ درصد ذخایر معدنی کشور را شامل مصالح ساختمانی، ۱۰ درصد فلزی، ۱۹ درصد غیرفلزی و ۴ درصد را تزیینی از مجموع ۴۲ میلیارد تن ذخیره عنوان و اظهار کرد: از ۱۹ درصد ذخایر غیر فلزی تنها هفت درصد استخراج شده است‎.
‎طبق اعلام سازمان زمین شناسی، مجموع بودجه واقعی اکتشاف کشور در ۱۰ سال اخیر ۳۶۷.۴ میلیون دلار بوده و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل بازنگری، تصویب و اجرای استراتژیک اکتشاف، اکتشاف کانسارهای پنهان، اکتشاف عناصر استراتژیک، سرعت بخشیدن به تولید اطلاعات پایه، ایجاد فضای مناسب جهت جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد بستر مناسب جهت مشارکت بخش خصوصی در عملیات اکتشاف است‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5341