کد خبر: 5341
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳

ارزش افزوده معدن‌کاری از کشور خارج می‌شود

ارزش افزوده معدن‌کاری از کشور خارج می‌شود

‎رييس سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور گفت: در دنيا زنجيره معدن‌کاري از اکتشاف تا فروش و مصرف به صورت کامل ديده مي شود و در اين زنجيره بازيافت مواد معدني نيز درنظر گرفته شده است در حاليکه در ايران بازيافت مواد معدني ديده نشده بنابراين ارزش افزوده آن از کشور خارج مي شود‎.
‎محمدتقي کره‌اي تصريح کرد: بخش معدن برخلاف نفت قابل بازيافت است و در شرايط تحريم مي تواند بدون کمترين مشکل، توسعه پيدا کنند و اين نيازمند برنامه ريزي و مديريت صحيح است‎.
‎وي با بيان اينکه خشکي‌هاي زمين به دو بخش کهن با 40 درصد و جوان با 60 درصد از کل مساحت زمين تقسيم بندي مي شوند، اظهار کرد: ايران پنج معدن سنگ آهن، دو معدن مس، دو معدن سرب و روي و يک کانسار طلا در مقياس کلاس جهاني دارد و از نظر توليد مواد معدني در رتبه دهم جهان قرار گرفته است‎.
‎ايران از نظر ارزش توليد مواد معدني رتبه 15 را در دنيا دارد
وي سهم ايران را در مواد معدني کل دنيا 13.8 درصد عنوان و اظهار کرد: چين، استراليا، برزيل و هند بالاترين رشد توليد محصولات معدني را نسبت به ساير کشورها دارند و از نظر ارزش توليد نيز ايران رتبه 15 را در دنيا به خود اختصاص داده است که مي‌توان گفت با گذشت زمان و تکيه بر نفت، رتبه ما باز هم پايين تر نسبت به دنيا از لحاظ توليد مواد معدني خواهد آمد‎.
‎رييس سازمان زمين شناسي ادامه داد: در کشور سهم هزينه و ارزش افزوده در بخش اکتشاف پنج تا 15 درصد، معدن‌کاري 35 درصد و فرآوري مواد معدني 50 درصد است‎.
‎وي تصريح کرد: در دنيا زنجيره معدن‌کاري از اکتشاف تا فروش و مصرف به صورت کامل ديده مي شود و در اين زنجيره بازيافت مواد معدني نيز درنظر گرفته شده است در حاليکه در ايران بازيافت مواد معدني ديده نشده بنابراين ارزش افزوده آن از کشور خارج مي شود‎.
‎کره اي تصريح کرد: بخش معدن برخلاف نفت قابل بازيافت است و در شرايط تحريم مي تواند بدون کمترين مشکل، توسعه پيدا کنند و اين نيازمند برنامه ريزي و مديريت صحيح است‎.
‎وي با اشاره به نقش سازمان زمين شناسي از پي جويي و اکتشاف تا اکتشاف عمومي و تفضيلي گفت: نقش سازمان در اين راستا به ترتيب کمرنگ تر مي شود در صورتي که نقش سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني کشور پررنگ تر مي شود‎.
‎سهم ذخاير معدني ايران چقدر است؟
رييس سازمان زمين شناسي 67 درصد ذخاير معدني کشور را شامل مصالح ساختماني، 10 درصد فلزي، 19 درصد غيرفلزي و 4 درصد را تزييني از مجموع 42 ميليارد تن ذخيره عنوان و اظهار کرد: از 19 درصد ذخاير غير فلزي تنها هفت درصد استخراج شده است‎.
‎طبق اعلام سازمان زمين شناسي، مجموع بودجه واقعي اکتشاف کشور در 10 سال اخير 367.4 ميليون دلار بوده و برنامه هاي کوتاه مدت و ميان مدت وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل بازنگري، تصويب و اجراي استراتژيک اکتشاف، اکتشاف کانسارهاي پنهان، اکتشاف عناصر استراتژيک، سرعت بخشيدن به توليد اطلاعات پايه، ايجاد فضاي مناسب جهت جذب سرمايه گذاري خارجي و ايجاد بستر مناسب جهت مشارکت بخش خصوصي در عمليات اکتشاف است‎.