اردکانیان: برای مقابله با سیلاب‌های محتمل آمادگی داریم

0
۷۵۸ views

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت درباره روند بارندگی‌ها و افزایش حجم ذخایر گفت: حجم زیادی از مخازن سدهای کشور نیز آماده شده تا سیلاب های محتمل را درخود جای دهند.

شرایط نرمال برای پاییز پیش‌بینی شده است

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو گفت: از ابتدای امسال تاکنون و با هدف آمادگی در برابر سیلاب های محتمل، ۵۷۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان‌های سیل خیز لایروبی شده‌اند.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت درباره روند بارندگی‌ها و افزایش حجم ذخایر گفت: حجم زیادی از مخازن سدهای کشور نیز آماده شده تا سیلاب های محتمل را درخود جای دهند.

وی ادامه داد: برای یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های اولویت دار کشور طرح‌هایی آماده شده تا با استفاده از منابع مالی موجود کارهای مانند آماده سازی، لایروبی و کناره بندی صورت می گیرد و علاوه بر آن در استان‌های سیل‌خیز به خصوص خوزستان و گلستان اکنون کارها آغاز شده است، به گونه ای که ۱۴۶ کیلومتر از سیل بندها در این استان ها مرمت شده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: امید است با کارهای انجام شده و در دست اقدام امسال بتوان از نزولات آسمانی استفاده بهتری داشته باشیم و برکت برای کشور باشد.

اردکانیان سازمان هواشناسی را مسئول پیش‌بینی‌ها دانست و گفت: بر اساس پیش‌بینی این سازمان برای پائیز امسال شرایط نرمال است و شرایط نرمال به معنای متوسط بارش ۳۵ ساله است. آنچه که در یک ماه فصل پائیز اتفاق افتاده تا روز ۵ آبان ماه حدود ۱۷.۷ میلی متر بارندگی گزارش شده که اگر در درازمدت ۵۰ ساله مقایسه شود، حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه شرایط یکسان نخواهد ماند، افزود: در وضعیت فعلی مخازن سدها که ظرفیتی نزدیک ۵۰ میلیارد مترمکعب دارند، اکنون نزدیک ۲۶ میلیارد مترمکعب آنها پر است و در عین حال برابر با برنامه، کار رهاسازی‌ برای برخی مناطق شروع شده است.

اردکانیان ادامه داد: تلاش می شود رهاسازی در زمان‌هایی باشد که بتوان از آب رها شده تولید برق انجام شود و پایین دست هم مصارفی داشته باشد و در عین حال مخزن هم برای سیلاب های محتمل پیش رو خالی شود.

وزیر نیرو با تاکید بر آمادگی برای مقابله با سیلاب های محتمل گفت: آنچه تاکنون انجام شده با این هدف بوده تا بتوان از سیلاب ها بهترین بهره برداری را داشت ضمن آنکه سازمان هواشناسی برای فصل زمستان هم به زودی پیش بینی هایی خواهد کرد و بر این اساس از همه توان فنی و مهندسی کشور برای آمادگی در برابر سیلاب ها استفاده خواهد شد.

**رشد ۵۷ درصدی بارش‌ها

میزان بارش‌های کشور در حالی در ۳۷ روز ابتدایی سال آبی جدید ( مهرماه۹۸ تا پایان شهریورماه ۹۹) به رقم ۱۷.۷ میلی متر رسید که این میزان بارش در مقایسه با میانگین بارش‌های درازمدت – که ۱۱.۳ میلی متر بود – از رشدی ۵۷ درصدی برخودار شده است.

میزان بارش‌های کشور در سال آبی جدید(مهرماه ۹۸ تا انتهای شهریور۹۹) بر اساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نسبت به مدت مشابه پارسال با بارش ۲۱.۴ میلی متر با رشد منفی ۱۷درصد روبرو شده اما در مقایسه با میانگین بارش‌های ۱۱ ساله اخیر با بارش ۱۳.۷ میلی متری رشدی ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

ایران دارای ۶ حوضه آبریز شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه اورمیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم است که میزان بارش‌های دریای خزر به ۵۴.۲ میلی متر در ۳۷ روز ابتدایی سال آبی جدید رسیده است. این درحالی است که بارش‌های این حوضه آب ریز در سال آبی پارسال ۶۶.۹ میلی متر بوده و رشد منفی ۱۹درصدی را نشان می دهد.

میزان بارش های حوضه خلیج فارس و دریای عمان در سال آبی جدید به رقم ۱۸.۹ میلی متر رسیده درحالی که پارسال میزان بارش‌های آن در همین بازه زمانی ۲۷ میلی متر بوده و رشد منفی ۳۰درصدی را تجربه کرده است.

بارش‌های دریاچه ارومیه در سال آبی جدید به رقم ۲۰.۸ میلی متر رسید درحالی که میزان بارش های این حوضه پارسال۲۲ میلی متر بود و امسال با رشد منفی ۵ درصدی روبرو است.

بارش ها در حوضه فلات مرکزی در سال آبی جدید به ۱۱.۷ میلی متر رسیده است در حالی که پارسال بارش ۱۰.۵ میلی متری داشته و رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد.

میزان بارش‌های مرزی شرق درحالی در سال آبی جدید به رقم ۴.۲ میلی متر رسیده که این حوضه پارسال بارش ۳.۲ میلی متری را تجربه کرده و اختلاف امسال و پارسال این حوضه ۳۲ درصد است.

بارش‌های حوضه آبریز قره قوم درسال آبی جدید ۲.۸ میلی متر گزارش شد درحالی که پارسال بارش‌های آن ۳۳.۱ میلی متر بود و بارشد منفی ۹۲درصدی روبرو شده است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102913