«ارتودنسی» درمان پرکارد این روزها

0
۵,۶۶۲ بازدید

یکی از درمان های پرکاربرد این روزها ارتودنستی است که دارای دو نوع ثابت و متحرک است و به لحاظ علمی در این مورد نباید بیمار درمان را انتخاب کند.

عبدالرضا جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت درباره اردتونستی و انواع آن گفت: زمانی که می خواهیم فکین را حرکت دهیم به بیماران توصیه اردتودنسی و زمانی که بخواهیم دندان ها را حرکت دهیم ارتودنستی ثابت را انتخاب می کنیم.

به گزارش مهر،عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی افزود: نوع ناهنجاری است که تعیین می کند که چه دستگاهی به بیمار داده شود، ارتودنستی ثابت کمی گران تر از متحرک است است و دو شکل مختلف دارد و تفاوت این دو تنها در ظاهر است و از نظر کیفیت و طول درمان مشابه هم هستند.

جمیلیان ادامه داد: هر دو دستگاه اردتودنسی ثابت اند که یک مدل از دستگاه ارتودنسی فلزی است که امروزه دستگاه های سفید شفاف همرنگ دندان  نیز به بازار آمده است.

عضو انجمن ارتودنتیست‌های ایران، آمریکا و اروپا به دو دستگاه تانک پلیت و آر اپلاینس و کاربردهای آن در ارتودنسی اشاره کرد و گفت: دستگاه تانک پلیت برای اینکه فک بالا عقب است و بایستی فک را به جلو حرکت دهیم کاربرد داشته و دستگاه دوم آر اپلاینس است و زمانی کاربرد دارد که فک پایین عقب است و می خواهیم آن را به سمت جلو حرکت دهیم استفاده می شود.

استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی درباره انحراف فک و درمان آن گفت: چنانچه انحراف فک در سنین کودکی تشخیص داده شود و در همان سنین درمان شود می‌توان با ارتودنسی آن را درمان کرد، اما در صورتیکه درمان در سنین بالاتر به خصوص بعد از بلوغ انجام شود نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی است.

جمیلیان درباره تفاوت ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان افزود: ارتودنسی در کودکان و ارتودنسی در بزرگسالان تفاوت های عمده ای دارد که شناخت این تفاوت ها می تواند در تعیین زمان مناسب برای ارتودنسی موثر باشد.

وی ادامه داد: ارتودنسی در کودکان دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فردی می باشد که با ارتودنسی در بزرگسالان متفاوت است، به دلیل رشد دائمی و پیوسته کودکان، برخی مشکلات دندانی و فکی ممکن است در آنها ایجاد شود.

جمیلیان افزود: این مشکلات یا منشا ژنتیکی دارند و یا در اثر عادات بد مثل مکیدن انگشت ایجاد می شوند ، در حالت عادی، از خانواده ها درخواست می شود تا کودکان خود را در سنین ۸ تا ۱۰ سالگی برای انجام معاینات دندانی و فکی، نزد یک متخصص ارتودنسی ببرند.

وی ادامه داد: در این سنین به دلیل رشد کافی دندان های شیری و جایگزینی آنها با دندان های دائمی، درصورتی که کودک دارای مشکلات دندانی شدید باشد و متخصص ارتودنسی تشخیص بدهد که این مشکلات می تواند درعملکرد طبیعی دندان های بیمار تاثیر بگذارد و یا باعث پوسیدگی زود هنگام دندان ها شود، از روش های درمانی ارتودنسی در کودکان استفاده می شود.

جمیلیان گفت: درسنین کودکی، به دلیل امکان رشد استخوانی در آنها بسیاری از این مشکلات درمدت کوتاه تری قابل درمان است.

وی با اشاره به اینکه از ارتودنسی در کودکان  برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از دست دادن زود هنگام دندان های شیری نیز استفاده می شود، در این حالت به دلیل افتادن زود هنگام دندان و عدم رشد دندان دائمی، یک فضای خالی در دندان ها ایجاد می شود که می تواند باعث جا به جایی و به هم ریختگی کلیه دندان ها شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر کاربرد ارتودنسی در کودکان برای درمان ناهنجاری های دندانی و فکی، از درمان ارتودنسی برای ترک عادت هایی مثل مکیدن انگشت، رانش زبان و تنفس دهانی  نیز استفاده می شود.

جمیلیان ادامه داد: در بسیاری از موارد به دلیل عدم رشد همه دندان های دائمی، متخصص ارتودنسی معمولا تا ۱۴ سالگی برای انجام ارتودنسی صبر می کند و از روش های جایگزین در این سن استفاده می نماید.

وی خاطرنشان کرد: برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان، شما باید لثه های سالمی داشته باشید. حرکت فکین در ارتودنسی بزرگسالان سخت تر از حرکت فکین در کودکان است و در برخی از ناهنجاری های شدید فکی نیاز به مداخله جراحی است که به این روش ارتودنسی و جراحی ارتوسرجی یا جراحی ارتوگناتیک می گوییم.

عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی افزود: معمولا یک سال ونیم برای رفع مشکل فکی زمان لازم است و یک سال ونیم هم برای رفع مشکل دندانی نیاز به زمان وجود دارد ، حال اگر بیمار فقط مشکل دندانی داشته باشد فقط درمان یک سال و نیم طول می کشد.

بهترین سن برای ارتودنسی از شروع ۸ سالگی تا قبل از بلوغ کودک است، اما این بدان معنا نیست که افراد بالای ۱۴ یا ۱۸ سال نمی توانند از درمان ارتودنسی بهره ببرند.درمان ارتودنسی بزرگسالان ممکن است در مقایسه با ارتودنسی کودکان زمان بیشتری ببرد، اما در نهایت به نتیجه دلخواه می رسند.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103705