ارتباط برداشت بی رویه سفره‌های زیرزمینی با فرهنگ غرب

0
۳۶۴ بازدید

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات گفت: با ورود فرهنگ غرب و آموزش استفاده از پمپ، ایرانیان میزان برداشت آب از سفره‌ها را افزایش داده و به ظاهر زمین‌های لم یزرع بیشتری را آباد کردند.

علی اصغر سمسار یزدی در نشست تخصصی «قنات برای آینده» اظهار داشت: اگر در روند مدیریت، بهره‌برداری، نگهداری و محافظت از قنات مطابق ۷۰ سال گذشته رفتار کنیم، دیری نمی‌پاید که قنات به دست فراموشی سپرده می‌شود.

وی افزود: اگرچه قنات در زندگی مردم یزد نقش محوری داشته و هر جرعه یا سهم آن در کابین زنان قرار می‌گرفته‌ است، اما در دنیای امروز بسیاری از مردم یزد این شاهرگ‌های حیاتی را فراموش کرده‌اند.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات گفت: کاهش حجم مخازن و افت سطح سفره آبهای زیرزمینی سبب شده که قنات کارکردهای خود را از دست بدهد.

وی افزود: قنات همواره متناسب با آب تغذیه شده از منابع زیرزمینی برداشت می‌کند، در قنات به دلیل ساختارهای افقی، امکان برداشت بیشتر از توان سفره وجود ندارد.

سمساریزدی خاطرنشان کرد: خبرگان قنات به این موضوع واقف بودند که چاه‌های عمیق اثر منفی روی آبدهی قنات‌ها دارند؛ بنابراین بسیاری از دعاوی دهه ۳۰ مربوط به شکایت صاحبان قنات از چاه‌های نوظهور بود اما همواره این دعاوی به ضرر صاحبان قنات و به نفع چاه‌های عمیق پایان می‌یافت.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات ادامه داد: اگر روند احداث چاه‌های عمیق ادامه یابد، قنات‌ها از مدار بهره‌برداری خارج می‌شوند.

وی اذعان داشت: آمارها نشان می‌دهد با افزایش تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق از تعداد قنات‌های کشور کاسته شده‌است.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات گفت: وضعیت قنات در ایران ۱۴۲۰ مشابه وضعیت کنونی کشورهایی نظیر اسپانیا، مراکش یا الجزایر خواهد بود، زیرا این کشورها سطح وسیعی از اراضی خود را با قنوات آبیاری می‌کردند.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات افزود: در گذشته تجار یزدی یک سوم پول خود را صرف ایجاد قنات می‌کردند، زیرا زارعین به محض جاری شدن آب قنات، برای کسب سهمی از آن با یکدیگر رقابت می‌کردند.

سمساریزدی تصریح کرد: قنات نقش اقتصادی خود در دنیای امروز را از دست داده و صرف پول نه تنها برای احداث قنات بلکه برای مرمت آن هم غیر اقتصادی شده‌است.

مشاور عالی مرکز بین‌المللی قنات گفت: در حال حاضر جامعه با پمپ به آب زیرزمینی وصل شده و در برابر فنا و بقای قنات، بی‌تفاوت شده‌است، در نتیجه دانش قنات هم حفظ نمی‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13129