ارائه پیشنهاداتی برای طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد

0
۱۷۳ بازدید

انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به ایرادات ۶ گانه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، برای اصلاح هر یک از آنها پیشنهاداتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به ایرادات ۶ گانه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، برای اصلاح هر یک از آنها پیشنهاداتی را به شرح زیر ارائه کرد:

عرضه مواد اولیه معدنی در بورس کالا زنجیره فولاد را به هم می‌ریزد
بند اول: طی سال‌های گذشته تاکنون در هیچ مقطعی مشکل تنظیم بازار آهن و فولاد در بخش تولید تا فولاد میانی (بیلت و اسلب) وجود نداشته و آن چه موجب شد مجلس به این موضوع ورود کند وجود مشکل در شیوه توزیع و فروش از مرحله شمش به بعد بوده و صدور دستورالعمل برای کل زنجیره از سنگ آهن تا محصول نهایی نه فقط ضرورت نداشته بلکه تبعات آن می‌تواند به هم ریختگی در زنجیره و ایجاد عدم تعادل در بازار سرمایه و سایر بخش‌های اقتصادی مربوط به این صنعت را باعث شود.

تبصره‌های ضد صادراتی حذف شود
بند دوم: در شرایطی که کشور به تامین ارز حاصل از صادرات غیر نفتی نیاز مبرم دارد و صادرات فولاد با ظرفیت بیش از ۶ میلیارد دلار ارز آوری سالانه پس از نفت و پتروشیمی مهمترین منبع تامین ارز بشمار می‌رود، طرح مواردی همچون حذف معافیت مالیاتی صادرات فولاد ( تبصره ۲ ماده ۳ طرح مذکور) و وضع عوارض صادراتی بر این زنجیره ( تبصره۳ ماده ۳ طرح) بسیار عجیب و فاقد توجیه بوده و مغایر با اهداف برنامه ششم توسعه و تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) بر جهش تولید و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت است.

عرضه اختصاصی فولاد برای صنایع پایین دستی
بند سوم: عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا باعث خدشه دار شدن روند تولید در صنایع مصرف کننده فولاد از جمله پروژه‌های نفت و گاز، صنایع خودرو و لوازم خانگی ارزیابی شده که باتوجه به عدم امکان عرضه محصولات خارج از استاندارد در بورس کالا پیشنهاد می شود محصولات صنعتی خاص (سفارشی) و خارج از درجه بندی کیفی استاندارد از شمول ماده ۲ طرح مذکور خارج شود و بر مبنای قیمت‌های مکشوفه در بورس صرفا به کارخانجات تولیدی بصورت عرضه اختصاصی فروخته شود.

سهمیه‌های سامانه بهین یاب غیرواقعی است
بند چهارم: سهمیه‌های غیر واقعی و نادرست سامانه بهین یاب یکی از عوامل التهاب آفرین بازار فولاد در ماه‌های اخیر است. بر این اساس انجمن فولاد پیشنهاد داده یک بازه زمانی ۶ ماهه برای اصلاح و به روز رسانی سهمیه‌های مندرج در سامانه بهین یاب در نظر گرفته شود و در این زمان بر اساس تجربه ۲۵ ساله فولاد مبارکه تخصیص سهمیه‌ها بصورت ظرفیت سنجی تولید واقعی تولیدکنندگان انجام پذیرد. با توجه به لزوم تمرکز تنظیم بازار بر محصولات نهایی که به دست مردم می‌رسد، پیشنهاد می شود لوله و پروفیل نیز در بورس کالا عرضه شود.

صادرات فولاد برنامه‌ریزی قبلی لازم دارد
بند پنجم: مشروط کردن صادرات به مازاد عرضه هفتگی در بورس کالا در تضاد با فرآیند صادرات آن هم در شرایط تحریم است. صادرات فولاد نیازمند برنامه‌ریزی قبلی و هماهنگی‌های متعدد با مشتریان و سایر ذینفعان به منظور دور زدن تحریم‌ها است. پیشنهاد می شود در راستای تحقق هم زمان تامین نیاز داخلی و توسعه صادرات فولاد بر رعایت کف عرضه هفتگی در بورس کالا تمرکز شده و صادرات کلیه محصولات زنجیره فولاد به میزان مازاد کف عرضه (اعم از این که فروش رفته یا نرفته باشد) مجاز شناخته شود.

بخش خصوصی را به رسمیت بشناسید!
بند ششم: انجمن با تاکید بر لزوم بهره گیری حداکثری از نظرات تشکل‌ها و بخش خصوصی برای اتخاذ تصمیمات کارشناسی و اجرایی، درخواست دارد هر ۷ عضو تعیین شده برای این کمیته دارای حق رای باشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=121195