کد خبر: 3345
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳

ارائه تسهیلات برای ساخت‌وساز‌ مکان‌های هنری

ارائه تسهیلات برای ساخت‌وساز‌ مکان‌های هنری

گروه بازارپول : سرپرست بانک کارآفرین گفت: با همکاری تعاونی هنرمندان و بانک و بیمه کارآفرین، هنرکارت و بیمه هنرمندان به منظور حمایت از آنها در دستور کار قرار می‌گیرد

فضل الله معظمی با اشاره به این‌که این بانک کاملا خصوصی بوده و عمده سهامداران آن پیمانکاران ساختمانی و مدیران صنایع هستند، اظهار کرد: براین اساس با توجه به این‌که هر روزه از تصدی‌های دولت کم می‌شود نقش بانک‌ها به ویژه نقش بخش خصوصی از جمله بانک‌های خصوصی در اداره کشور بیشتر خواهد شد، بنابراین اقدام ما در ارائه‌ی خدمات به هنرمندان نیز جدای از این موضوع نخواهد بود.
وی با اشاره به این‌که هنر جهت‌دهنده فرهنگ و تفکر کشور‌هاست، افزود: بنابراین می‌توان گفت اهمیت هنر از معدن و یا سایر بخش‌ها بیشتر خواهد بود. بر این اساس می‌باید هنرمندان مورد حمایت قرار گیرند.
معظمی با بیان این‌که خدمات جدیدی که از سوی بانک کارآفرین در دستور کار قرار گرفته است به ارائه‌ی هنرکارت اشاره کرد و گفت: هنرکارت این امکان را به هنرمند می‌دهد تا بتواند در برخی از مراکز و شبکه‌های شناسایی شده برای دریافت اقلام مورد نیاز که اقلام هنری را نیز در بر می‌گیرد از تخفیفات ویژه‌ای برخوردار باشند.
به گفته سرپرست بانک کارآفرین ارائه‌ی هنرکارت و حمایت بانک کارآفرین در قالب مسوولیت‌های اجتماعی این بانک انجام شده است.
وی در مورد ارائه خدمات و تسهیلات برای ساخت‌وساز‌های مکان‌های هنری نیز یادآور شد: ارائه تسهیلات کار بانک‌هاست و ما منابع را از سپرده‌گذاران جمع‌آوری و به اقتصاد تزریق می‌کنیم، بنابراین بعد از اعتبار‌سنجی اگر مشکلی وجود نداشته باشد ما تسهیلات خود را حتی در قالب ساخت‌وساز مکان‌های هنری ارائه خواهیم کرد.
ارائه هنرکارت به بیش از پنج هزار نخبه هنری
در بخش دیگری از این نشست روشن یکی از اعضای تعاونی هنرمندان با اشاره به این‌که هنرمندان هیچ‌گاه دارای نظام صنفی مشخص و سامانه معینی در این رابطه نبوده و همواره به دنبال رایزنی با دولت بوده است، گفت: بنابراین بهترین مکان برای حمایت از آنها تعاونی حقوقی هنرمندان است.
وی در تشریح پروژه هنرکارت توضیح داد: هنرمندان می‌توانند توسط بیش از ۱۴۰۰ شبکه‌ای که در کل کشور شناسایی شده از طریق شبکه بانکی مایحتاج مورد نیاز خود را تهیه کنند.
روشن با اشاره به این‌که پیش از این نیز مشاور هنرکارت وجود داشته و گروه‌های ویژه اجتماعی از آن برخوردار بوده‌اند، بیان کرد: اما در حال حاضر زیرساخت‌هایی که با کمک بانک کارآفرین تهیه شده تنها رفاهی نیست و هنرمندان می‌توانند توسط شبکه‌های ایجاد شده اقلام مورد نیاز خود حتی اقلام آثار هنری را نیز تهیه کنند.
رییس هیات مدیره تعاونی‌ هنرمندان با بیان این‌که با حمایت جدی دولت معاونت سینمایی و بانک کارآفرین می‌توانیم توزیع عادلانه‌تر ثروت و کمک به هنرمندان را محقق کنیم، بیان کرد: انتظار داریم در آینده نزدیک سرمایه بانک نیز به این پروژه اضافه شده وحرکت مناسبی را انجام دهیم.
وی خاطر نشان کرد: با اقدامات انجام شده قرار بر این است تا به پنج هزار نخبه هنری هنرکارت تعلق گیرد.
روشن همچنین از بیمه آثار هنری هنرمندان خبر داد و افزود: اگر ایران بخواهد به wto بپیوندد بعد از بازشدن مرزها تنها جایی که می‌تواند به‌طور قدرتمند از طریق آن وارد شود بحث هنر است. این درحالی است که هنرمندان ما اکنون از آثار قابل توجهی در جهان برخوردار بوده و مورد توجه قرار می‌گیرند، اما با این حال کمتر از نیم درصد بودجه جهان به هنر اختصاص دارد.
رییس هیات مدیره تعاونی‌ هنرمندان افزود: قصد داریم تا با بیمه آثار هنری آنها را به آثار بهادار تبدیل کنیم و سپس با گذاردن وثیقه به بانک‌ها هنرمندان بتوانند از طریق آن تسهیلات دریافت کنند.
وی نوع دیگر پوشش بیمه‌ای را که می‌تواند مزیتی برای هنرمندان، صاحبان کالا و خدمات و مجموعه بیمه داشته باشد را بیمه عضوی که هنرمند با آن هنرش را تولید می‌کند عنوان کرد و گفت: براین اساس به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که اعضایی که هنرمند آثار خود را تولید می‌کند بیمه می‌شود.
به گزارش ایسنا ، وی یادآور شد: در ۲۰ مرداد‌ماه در کاخ سعد‌آباد ۱۰۰ نفر از هنرمندان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و این آغازی است تا مابقی هنرمندان نیز به این مجموعه اضافه شوند.