کد خبر: 12068
تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۴

ادعای صفر شدن امضافروشی مهندسان ساختمان در تهران

ادعای صفر شدن امضافروشی مهندسان ساختمان در تهران

رونمایی از پدیده جعل اسناد مهندسان و انجام تخلفات میلیاردی

گروه امورزیربنایی: رئیس سازمان نظام‌ مهندسی استان تهران با بیان اینکه امضافروشی مهندسان ناظر در حال حاضر به صفر رسیده است، از پدیده جدیدی تحت عنوان جعل اسناد مهندسی برای انجام تخلفات میلیاردی خبر داد.

سعید غفرانی با بیان این مطلب درجمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پس ازانتخاب مهندسان ناظر ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی، آیا امضاهای صوری توسط مهندسان ناظر به صفر رسیده است یا خیر؟ گفت: پس از اجرای برنامه انتخاب مهندسان ناظر توسط سازمان نظام‌مهندسی می‌توانم با قاطعیت بگویم که امضاءفروشی مهندسان ناظر ساختمان صفر شده است و دیگر مثل گذشته که برخی از مهندسان ناظر امضاهای صوری بر روی برگه‌های ساختمانی انجام می‌داده‌اند دیده نمی شود.

شناسایی یک باند متخلف مهندسی

رئیس سازمان نظام مهندسی اما از شناسایی یک باند متخلف که اسناد نظام مهندسی را جعل می‌کردند، خبر داد و گفت: ۳۰۰پرونده تخلف به شورای انتظامی ارجاع داده شده است.

غفرانی در پاسخ به پرسشی درخصوص تخلفات مهندسان ناظر اظهارداشت: از سال گذشته تاکنون بیش از ۳۰۰پرونده از تخلفات مهندسان ناظر به شورای انتظامی ارسال شده است و سازمان با جدیت موضوع تخلفات را پیگیری می کند.

غفرانی با اشاره به شناسایی یک باند متخلف که اسناد نظام مهندسی را جعل کرد، ادامه داد: در بخش گاز سازمان نظام مهندسی تخلفاتی صورت گرفته بود و عواملی خارج از سازمان با استفاده از مهر مهندسان ناظر تخلفاتی را انجام دادند که در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران تصریح کرد: فعلا مشخص نیست که مهر از سوی مهندسان سازمان به آنها داده شده و یا اینکه آن را جعل کردند. بنابراین فعلا در حال رسیدگی به این موضوع در مراجع قضایی هستیم.

وی با اشاره به تاکید ترکان بر پیگیری این موضوع اضافه کرد: یک باندی در شهرری با جعل اسناد این تخلفات را انجام می داد و دفاتر سازمان نظام مهندسی در تهران و شهرستان ها درگیر این موضوع شده بود.

غفرانی با بیان اینکه اگر فردی از مهندسان آگاهانه این تخلف را مرتکب شده باشد، به‌شدت برخورد می‌شود، تصریح کرد: تخلفات در این زمینه حتما بیش از میلیارد تومان انجام شده است و فعلا ما از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری آن هستیم.

دادن اطلاعات غلط به نمایندگان مجلس

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: قانون نظام مهندسی ساختمان مربوط به دهه هفتاد است، بنابراین هر قانونی که از زمان آن سالها می‌گذرد قطعاً یک نارسایی‌هایی دارد که باید برطرف شود، اما دادن اطلاعات غلط به نمایندگان مجلس باعث شد که فعلاً اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان از دستورکار مجلس خارج شود.

به گفته وی، برای اصلاح قانون نظام‌مهندسی ساختمان مجدداً باید دولت از طریق دادن لایحه و یا نمایندگان موافق مجلس، این کار دوباره از سر گرفته شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: سیاست کلی ما این است که باید در هر جایی که ساختمان‌ها به صورت فنی ساخته نمی‌شوند ورود کنیم تا از وقوع هر حادثه‌ای جلوگیری کنیم، پس باید دقت کنیم ساخت هر واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده که به هر دلیلی تخریب می‌شوند، ساختمانی ساخته نشود که با یک زلزله‌ای ضعیف تخریب و از بین برود.

به گفته وی، به دنبال مصوبه‌ای هستیم که حق نظارت مضاعف بر ساختمان‌هایی که در بافت‌های فرسوده ساخته می‌شوند را افزایش دهیم تا بتوانیم به این هدف خود برسیم.

وی با تأکید بر اینکه کیفیت ساخت و ساز در تهران ارتقا یافته است، گفت: نظارت حقیقی و حقوقی بر اقدامات مهندسان ناظر باعث شده کیفیت ساختمان‌ها افزایش یابد.

۱۵۰۰ گود اخطار گرفتند

وی در خصوص نظارت بر گودبرداری‌های پرخطر گفت: در دوره ششم فعالیت سازمان نظام مهندسی تهران به موضوع گودبرداری به طور جدی ورود پیدا کردیم به طوری که در سال گذشته ۱۵ تا ۱۶ هزار مورد از گودبرداری‌ها در شهر تهران بازدید کردیم که یک‌هزار و ۴۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ مورد اخطار دادیم و حتی برخی از این گودبرداری‌ها را نیز متوقف کردیم.