ادامه مشکلات در زمینه توزیع واکسن مانع از رشد بیشتر قیمت نفت شده است

0
۲۳۷ بازدید

تحلیلگر بازارهای انرژی در این باره گفت: «ادامه مشکلات در زمینه توزیع واکسن و نزدیک شدن تعداد موارد ابتلا به رقم های پیک ثبت شده در ماه ژانویه احتمالا مانع از رشد بیشتر قیمت نفت در کوتاه مدت شده است. در عین حال، تداوم خوش بینی ها در مورد ترمیم اقتصاد آمریکا و قرار گرفتن جهان در آستانه خروج از بحران کرونا کف قیمت را بالا برده است.»

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش۱.۱۱درصدی ویک دلار و۶سنت افزایش داشت و به قیمت۶۳ دلارو۲۱سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با افزایش ۱.۳۴درصدی وبا ۲سنت افزایش به ۵۱ دلارو ۵۰سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۲.۲۹درصدی ویک دلار و۳۷ سنت کاهش به۵۸دلارو۵۰ سنت رسید.

پس از آنکه آمارهای انستیتوی نفت آمریکا نشان داد که ذخایر نفت این کشور بیش از حد انتظار کاهش داشته و اوپک نیز چشم انداز خود از تقاضای نفت را افزایش داد قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد افزایش بود، اما نگرانی ها در مورد بحران کرونا و افزایش عرضه نفت مانع از رشد بیشتر قیمت ها شد.

نشانه هایی از ترمیم قدرتمند اقتصاد چین و آمریکا عامل اصلی رشد قیمت نفت در روزهای اخیر بوده است، اما نگرانی ها از روند کند واکسیناسیون کرونا در جهان و بالا رفتن آمار مبتلایان در هند و برزیل مانع از رشد بیشتر قیمت ها شده است.

واندانا هاری، تحلیلگر بازارهای انرژی در این باره گفت: «ادامه مشکلات در زمینه توزیع واکسن و نزدیک شدن تعداد موارد ابتلا به رقم های پیک ثبت شده در ماه ژانویه احتمالا مانع از رشد بیشتر قیمت نفت در کوتاه مدت شده است. در عین حال، تداوم خوش بینی ها در مورد ترمیم اقتصاد آمریکا و قرار گرفتن جهان در آستانه خروج از بحران کرونا کف قیمت را بالا برده است.»

هاری افزود، تضعیف دلار نیز «تا حدودی به رشد قیمت نفت کمک کرده اما همانگونه که مشاهده می شود هیچ عامل افزایشی قابل توجهی نبوده که سبب جهش در قیمت ها شود.»

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی را ۷۰ هزار بشکه نسبت به ماه قبل افزایش داد و اعلام کرد در سال ۲۰۲۱ میزان تقاضا ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=137847

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here