اختلاف بانک مرکزی ایران و چین سد راه ۷ طرح فولادی

0
۲۹۵ بازدید

گروه تولید: رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: تاکنون فعالیت‌های خوبی برای هفت طرح فولادی انجام شده اما این هفت طرح، درگیر اختلاف بانک مرکزی ایران و چین شده‌اند‎.

‎مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روزشنبه در حاشیه مراسم امضای قرارداد طراحی پایه و دانش فنی طرح نفلین سینیت سراب که بعد از ۲۰ سال تاخیر با شرکت اتوتک آلمان امضا شد، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که تاکنون مشارکت‌های خوبی برای اتمام هفت طرح فولادی صورت گرفته است، اظهار کرد: پنج طرح فولادی درگیر مشارکت شده‌اند و پیش بینی می‌شود در نیمه اول سال آینده سه طرح شادگان،‌ میانه و سپیددشت به بهره‌برداری برسند‎.
‎وی ادامه داد: در تلاش هستیم طرح نیریز فارس را نیز تا نیمه اول سال آینده به بهره برداری برسانیم‎.
‎رییس سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) با بیان این‌که هنوز دو طرح مشارکت نگرفته‌اند، گفت: دلیل عمده آن اختلاف بانک مرکزی ایران و چین است‎.
‎کرباسیان در خصوص قرارداد طراحی پایه و دانش فنی نفلین سینیت سراب اظهار کرد: هشت ماه است که دانش فنی این طرح آغاز شده و با توجه به این که شرکت اتوتک آلمان، شرکتی معتبر است می توان پیش‌بینی کرد که زمان بهره‌برداری آن کمتر از چهار سال طول بکشد‎.
‎معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ذخیره این طرح را ۲۰۰ هزار تن پودر آلومینا و ۱۵۰ هزار تن نمک صنعتی عنوان و اظهار کرد: بودجه در نظر گرفته شده ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو است اما پیش بینی می‌شود برای کل پروژه ۴۰۰ میلیون دلار هزینه شود‎.
‎وی با بیان این‌که هزینه تکمیل زیرساخت‌های این طرح ۶۰ میلیارد تومان است، اظهار امیدواری کرد با انجام این سرمایه‌گذاری زمان طرح را کوتاه‌تر بکنیم‎.
‎رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: اگر بخواهیم پروژه‌های برنامه پنجم توسعه را عملی کنیم باید این میزان پودر آلومینا را در کشور برطرف کنیم. به همین دلیل باید در این راستا راهکارهای اساسی اندیشیده شود‎.
‎وی هزینه قرارداد این پروژه را ۹۳۰۰ یورو عنوان و اظهار کرد: درا ین پروژه ۲۵ درصد آلومینا، ۱۰ درصد پتاس و کربنات بهره برداری می شود‎.
‎رییس هیات عامل ایمیدرو تاریخچه این پروژه مربوط به سال ۱۳۶۹ عنوان و اظهار کرد:‌ این پروژه ۲۰ سال است که به دلیل وجود تحریم‌ها و برخی دیگر از مشکلات متوقف مانده که امیدواریم به زودی شاهد نتایج چشمگیر آن باشیم‎.
‎ایمیدرو با یک شرکت آلمانی قرارداد امضا کرد
گفتنی است روز شنبه قرارداد طراحی پایه و انتقال دانش فنی طرح نفلین سینیت سراب آذربایجان شرقی بین سازمان ایمیدرو و شرکتی آلمانی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل این وزارتخانه امضا شد‎.
‎امضای این قرارداد در حضور محمدرضا نعمت زاده صورت گرفت و ارزش آن ۹.۳ میلیون یورو ، طی هشت ماه این طرح به مورد اجرا گذاشته می شود و طرف ایرانی آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ۶۵۰ میلیارد ریال صرف هزینه های زیرساخت خواهد کرد‎.
‎اجرای طرح نفلین سینیت سراب موجب می شود سالانه ۲۰۰ هزار تن پودر آلومینا و ۱۵۰ هزار تن نمک صنعتی به دست آید. بهره برداری از این طرح سبب اشتغال مستقیم دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار نفر و تا ۱۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم خواهد شد‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7191