اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال برای مقابله ریزگردهای دریاچه ارومیه

0
۷۴۹ بازدید

معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: شهرستان سلماس و دشت لکستان بعنوان پایلود طرح‌های آبخیزداری و کنترل گرد وغبار و ریزگردهای دریاچه ارومیه انتخاب شده است.

پرویز گرشاسبی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: مهار کانون‌های تولید گرد وغبار اولویت اول سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال ۱۳۹۳ برای احیای دریاچه ارومیه می باشد.
وی اظهارکرد: تغییرات اقلیمی و بهره‌برداری مضاعف براثرعدم تطبیق با تغییرات اقلیم سبب بروز پدیده ریزگرد در حوزه دریاچه ارومیه شده است.
گرشاسبی بیان کرد: مجموعا ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله و کنترل گرد وغبار و ریزگردهای دریاچه ارومیه پیش بینی شده است که سهم استان آذربایجان غربی از این اعتبار۱۲۰ میلیارد ریال و سهم آذربایجان شرقی ۱۸۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده که در خصوص تامین منابع مالی، این ارقام ثابت نبوده و می توان بر اساس نیازسنجی و تلاش دست‌ اندرکاران استانی مقدار بیشتری اعتبار صرف هزینه‌های این طرح کرد.
معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در سال ۱۳۹۴ سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرای طرح‌های آبخیزداری را نیز به برنامه‌های نجات دریاچه ارومیه می‌افزاید و برای تغذیه مصنوعی آبهای زیرزمینی دشت‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان سلماس و دشت لکستان بعنوان پایلود طرح‌های آبخیزداری و کنترل گرد وغبار و ریزگردها انتخاب شده و بنا داریم حوزه این شهرستان را هر چه سریعتر زیر پوشش عملیات آبخیزداری قرار دهیم و طبق برآوردها انتظار داریم در ۳۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی ساماندهی چرا و مراتع صورت گیرد که در دو بخش کنترل دام و کنترل چرا انجام می‌شود.
معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشوراظهار کرد: مدل‌های توسعه‌ای خوبی بر اساس تمرین‌های بیابانی و کویری که بدترین نوع اکوسیستم را شامل می شوند مطالعه و شناسایی کرده‌ایم و بر اساس نتایج مطالعات در ۱۸ استان کشور، الگویی را که هم بیابان‌ها و مراتع را احیا کند و هم فقر مردم را از بین ببرد را انتخاب و اجرا می‌کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8181