اخبار کوتاه ‏امور زیربنایی ۲۲ اردیبهشت

0
۲۳۷ بازدید

نگرانی در مورد تامین آب در استان های شمالی

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم تدوین طرحی جامع برای تامین آب در استان های شمالی گفت: اینکه در استان های شمالی نیز مانند استان های جنوبی دغدغه تامین آب داشته باشیم، اتفاق خوبی نیست.اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب، به گزارش وزارت نیرو مبنی بر نگرانی در مورد تامین آب در استان های شمالی کشور اشاره کرد و اظهارداشت: اینکه در استان های شمالی و پُربارش کشور نیز مانند استان های جنوبی و محروم، دغدغه تامین آب داشته باشیم، اتفاق خوبی نیست و ایجاب می کند با مطالعه دقیق و مدیریت صحیح برای برون‌رفت از این شرایط اقدام شود.

اوپک فاقد سازوکار تنبیه متخلفان است

عضو هیات علمی دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا با بیان اینکه در اوپک سازوکار تنبیبه و برخورد با متخلفین پیش بینی نشده است، گفت: درجلسات اوپک در خصوص سهمیه بندی و میزان تولید اعضا تصمیم گیری می شود، اما زمانی که اعضا از جلسه خارج می شوند هر کدام کار خود را معمولا فراتر از سهمیه، نفت صادر می کنند. مهدی راستاد اظهار داشت: اعضای اوپک در نشست های خود ابتدا میزان مصرف نفت خام در بازار را تخمین می زنند و سپس براساس آن، میزان عرضه نفت خام و سهمیه اعضا را تعیین می کنند.

هیچ دانش آموخته رشته دریانوردی در کشور بیکار نیست

معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت : با توجه به رویکرد توسعه دریامحور و نیاز به تربیت نیروی انسانی ؛ هیچ دانش آموخته بیکار در رشته دریانوردی در کشور وجود ندارد. محمد سعیدنژاد افزود:صنعت دریانوردی و بویژه افزایش طول و حجم کشتی های قاره پیما که هم اینک ساخت آنها در دنیا آغاز شده است می طلبد رشته های علوم دریایی و بویژه دست یابی به دانش و فناوری روز برای عقب نماندن از تجارت جهانی در حوزه دریایی و اقیانوسی به طورجد در دستور کار قرار گیرد.

خط مستقیم کشتیرانی ایران و عمان افتتاح می‌شود

روز پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت قراراست خط مستقیم کشتیرانی بین ایران و عمان به طور رسمی شروع به کار کند و در این روز اولین کشتی از طریق این مسیر به سمت بندر صحار حرکت می کند.به گفته احمد شیرزادگان، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان پیش از این در اوایل اردیبهشت ماه هیات و گروهی از فعالان اقتصادی عمان سفری به ایران داشتند و در زمینه‌هایی از جمله سرمایه گذاری، ساخت و سازو بخش های بانکی و مالی مذاکره کردند. در این دیدار دو تفاهم نامه اقتصادی بین ایران و عمان منعقد شد که یکی از این تفاهم نامه ها ایجاد خط مستقیم کشتیرانی بین دو کشور بود.وی به ایسنا گفت: راه اندازی این خط کشتیرانی جدید متعلق به یک شرکت خصوصی ایرانی است.

در صورت موافقت بانک مرکزی، بازار مسکن جان می‌گیرد

رییس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران گفت: در صورت پذیرش بانک مرکزی و اجرای طرح افزایش وام خرید مسکن رونق نسبی به این بازار باز می‌گردد، چرا که رکود به وجود آمده در بازار مسکن ناشی از عدم کمک‌ دولت به متقاضیانی است که پشت خط مسکن‌دار شدن ایستاده‌اند .حسن محتشم در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح‌های مطرح شده از سوی دولت یازدهم اظهار کرد: طرح افزایش تسهیلات خرید مسکن که مدتی است در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باقی مانده است، می‌تواند به خروج از رکود در این حوزه کمک کند.وی افزود: عدم افزایش مبلغ وام خرید در طول سال‌های اخیر باعث شده متقاضیان این بخش نتوانند اقدام به خرید کنند.

توسعه پارس جنوبی منتظر کنفرانس لندن

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه قراردادهای جدید نفتی بتواند منجر به ورود سرمایه گذاران به کشور شود، گفت: پروژه های میدان گازی پارس شمالی برای جذب سرمایه گذار در کنفرانس لندن معرفی می شود.علی اکبر شعبان پور در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی قراردادهای جدید نفتی ایران، گفت: با توجه به حجم زیاد کار که برای تدوین قراردادهای جدید نفتی صورت گرفته به نظر می رسد که بتواند سرمایه گذاران به نسبت زیادی را جذب کند.

مذاکره تاسیسات دریایی با کشورهای بلوک شرق

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با اشاره به انجام مذاکرات با سایر کشورها و به ویژه کشورهای بلوک شرق به منظور جذب سرمایه خبر داد و گفت: برخی از این مذاکرات برای فاینانس حدود ۱۰۰ میلیون دلار در حال نهایی شدن است.تورج دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه با رفع تحریم‌ها و گشایش‌هایی که در پی آن حاصل می شود شاهد فاینانس خارجی پروژه ها خواهیم بود، اضافه کرد: در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی و آغاز مذاکره برای جذب سرمایه ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه میادین موفقیت‌هایی حاصل شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12560