کد خبر: 1141
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

اخبار کوتاه بازار سرمایه /۲۵فروردین

اخبار کوتاه بازار سرمایه /۲۵فروردین

شرکت فولاد صائب وارد فرابورس می شود

گروه بازارسرمایه : عضو هیأت مدیره شرکت فولاد صائب از تصمیم این شرکت برای ورود به بازار سرمایه(فرابورس) خبر داد و گفت:«پس از ساعت ها کار کارشناسی و بررسی های لازم و در نظر گرفتن مزایای ورود به بازار سرمایه سرانجام اعضاء هیأت مدیره به ورود و عرضه سهام فولاد صائب در فرابورس رأی مثبت دادند و روند اجرای مراحل مقدماتی آن شروع شده است. فریدون احمدی، تأمین مالی آسان و ارزان و بهره‌مندی از معافیت مالیاتی برای متقاضیان عرضه در بازار سرمایه را از مهمترین مزایای عرضه در بازار فرابورس ایران دانست و افزود: «با تصویب و ابلاغ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و بر اساس ماده ۶ از این قانون، کلیه شرکت هایی که ورود آن ها به بازار سرمایه به تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده باشد می توانند از حداقل ۱۰ درصد معافیت مالیاتی برخوردار شوند.وی همچنین با اشاره به افزایش نقد شوندگی سهام، نقل و انتقال سهام بصورت آسان ، سریع و کم هزینه از طریق مبادلات الکترونیکی ، شفافیت و اعتبار قیمت سهام بواسطه مبادله در فرابورس، معرفی شرکت و محصولات به طیف وسیعی از اقشار جامعه و در نهایت افزایش اعتبار شرکت در نتیجه ورود به فرابورس،بر لزوم انضباط و شفافیت مدیریتی پیشش از گذشت در این مجموعه تاکید کرد.مجتمع فولاد صائب با مشارکت بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران در مجاورت کلانشهر تبریز و بازار های صادراتی شمال و غرب ایران شامل زنجیره­ کامل معادن و کارخانجات آهن و فولاد در حال تکمیل است و فاز اول آن در سال جاری به بهره برداری می­رسد.فروش اولیه و داخلی سهام این شرکت از ۲۳ بهمن به کارکنان ارتش آغاز شد و تا آخرین روز کاری سال ۹۲ بیش از ۱۵ هزار نفر برای پذیره نویسی ثبت نام کردند.

رکورد معاملات روزانه در بورس کالا شکسته شد

گروه بازارسرمایه : روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه، با معامله حدود ۳۲۵ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۴۱۵ میلیارد ریال، رکورد معاملات روزانه در بورس کالای ایران شکسته شد.شرکت فولاد خوزستان ۱۲۸ هزار و ۵۰۰ تن شمش بلوم را به قیمت ۱۵ هزار و ۵۰۰ ریال و به صورت سلف در تالار محصولات صنعتی و معدنی معامله کرد. شرکت فولاد هرمزگان جنوب نیز ۸۱ هزار و ۵۰۰ تن تختال C را به قیمت ۱۴ هزار و ۳۲۰ ریال و به صورت سلف به فروش رساند.

شایان ذکر است، معامله ۹۴ هزار و ۲۰۰ تن انواع ورق فولادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سیستم مچینگ ثبت شد.

این گزارش همچنین حاکی است، تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی شاهد معامله حدود ۱۱ هزار تن انواع مواد پلیمری مجتمع های پتروشیمی اروند، آریاساسول، پلی نار، تبریز، رجال، شازند، مارون و نوید زرشیمی بود. از دیگر محصولات معامله شده در تالار مذکور می توان به ۳ هزار تن لوب کات سنگین، ۲۴۵۳ تن انواع قیر و ۵۰۰ تن پارازایلین اشاره کرد.

                مشتریان در حال محک زدن خرید نفت از بورس انرژی

گروه بازارسرمایه : ششمین عرضه نفت خام در حالی با فروش ۴۳۸ بشکه ای از این محصول به پایان رسید که بسیاری از مصرف کنندگان می گویند در حال امتحان کردن این بازار جدید هستند.در معاملات دوشنبه ۲۵ فروردین ، ششمین محموله نفت خام سبک از سوی شرکت ملی نفت ایران روی تابلو عرضه رفت .امروز ۲۹۲۰ بشکه نفت خام به قیمت هر بشکه ۳۰۸ هزار تومان پیش روی خریداران قرار گرفت که ۴۳۸ بشکه از آن به ارزش ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال خریداری شد.میعانات گازی که حالا ۵ ماه از تشکیل بازارش می گذرد مشتریان دائمی پیدا کرده است. شرکت ملی نفت ۲۳۸۰ بشکه میعانات گازی پالایش گاز ایلام را در لیست عرضه های امروز گذاشت. مشتریان هم کل این محموله را به قیمت ۴ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال خریداری کردند.دیروز همچنین پروپیلن پالایش نفت شازند در رینگ بین الملل و آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس در رینگ داخلی عرضه شد که توافقی بین خریداران و فروشندگان صورت نگرفت.

معرفی بازار سرمایه ایران به سرمایه گذاران بریتانیایی

گروه بازارسرمایه : هیات اعزامی به لندن جلساتی را با فعالان بازار سرمایه بریتانیا، شرکت های مشاوره حقوقی و مشاور پذیرش در بورس های لندن و AIM برگزار کرد.

دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با اعلام خبر فوق افزود: هیات اعزامی به لندن جلساتی را با فعالان بازار سرمایه بریتانیا، شرکت های مشاوره حقوقی و مشاور پذیرش در بورس های لندن و AIM برگزار کرد.

همچنین در این جلسات نمایندگان خبرگزاری های رویترز و بلومبرگ در دیدار با مدیرعامل بورس تهران تمایل خود را برای انتشار داده ها و اطلاعات بورس ابراز کردند.لازم به ذکر است بیش از یکصد نفر از اعضای اتاق بازرگانی بریتانیا- ایران روز جمعه مورخ ۲۲ فروردین ماه با هیات اعزامی از بازار سرمایه ایران دیدار کردند. در این نشست سه نفر از اعضای هیات از جمله دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و علاقه مندان به سرمایه گذاری در ایران را با فرصت های موجود در بازار سرمایه آشنا کردند.

معامله ۹۵.۱ میلیون اوراق در فرابورس

گزوه بازارسرمایه : در معاملات دوشنبه ۲۵ فروردین ماه جاری، ۹۵.۱ میلیون اوراق به ارزش ۱.۷ هزار میلیارد ریال در فرابورس به ثبت رسید.دیروز در حالی که آیفکس فرابورس با ۱۲.۸واحد کاهش به رقم ۷۰۶.۳ واحد رسید، بیش از ۹۵ میلیون اوراق به ارزش ۱.۷هزار میلیارد ریال در ۳۳هزارو ۸۷۲ نوبت معاملاتی تغییر مالکیت داد. بیشترین حجم معاملات به خرید و فروش ۱۴.۸میلیون سهم بانک دی به ارزش ۲۴.۲ میلیارد ریال تعلق گرفت هر چند این سهم در پایان معاملات با افت ۳.۸درصدی روبرو شد و قیمت آن ۱۶۳۸ریال را ثبت کرد.از طرفی در میان شرکت های فرابورسی بیشترین رشد قیمت از آن ۴ شرکت بیمه آرمان، کویرتایر، افرانت و بانک خاورمیانه شد.بازار تسهیلات مسکن هم شاهد کاهش ۲تا۴ درصدی قیمت بود و هر برگه اوراق تسهیلات مسکن بهمن ماه ۹۱ ،۷۲۰ هزار ریال مبادله شد.

دو عرضه جدید سازمان خصوصی‌سازی در فرابورس

گروه بازارسرمایه : بلوک ۴۹.۹ درصدی شرکت مهندسین مشاور نیرو متعلق به شرکت مادرتخصصی ساتکاب به قیمت پایه هر سهم ۱۰۰ میلیون و ۷۳۴ هزار ریال در روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه روی میز فروش می‌رود. بلوک ۴۹.۹ درصدی شرکت مهندسین مشاور نیرو متعلق به شرکت مادرتخصصی ساتکاب به قیمت پایه هر سهم ۱۰۰ میلیون و ۷۳۴ هزار ریال در روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه روی میز فروش می‌رود.سهام کنترلی این شرکت که به ارایه خدمات مهندسین مشاور برای طرح‌های احداث تاسیسات الکتریکی و تاسیسات جانبی می‌پردازد، به صورت نقد یا نقد و اقساط به فروش می‌رسد و شرایط پرداخت ثمن این معامله ۴۰ درصد نقد و مابقی اقساط دوساله با نرخ ۱۵ درصد اعلام شده است.همچنین ۴۸.۲۷ درصد از سهام شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر که به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تعلق دارد به قیمت پایه هر سهم ۱۰۰۰ ریال روز دوشنبه هشتم اردیبهشت عرضه خواهد شد.

عرضه اوراق مشارکت ۴ طرح عظیم فولاد و مس

فارس : مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت از انتشار نخستین نسخه اوراق مشارکت صنعت فولاد و مس کشور با واریز سود ماهانه در سال ۹۳ خبر داد.علی قاسمی اعلام کرد: اوراق مشارکت چهار طرح عظیم در صنعت فولاد و مس کشور از سوی شرکت مادر تخصصی هلدینگ توسعه و صنایع معدنی خاورمیانه ( میدکو) منتشر می‌شود.وی گفت: این اوراق از ۲۵فروردین ماه ۹۳ به مدت چهار روز در بازار سرمایه جهت تأمین مالی پروژه های فولادسازی بردسیر، فولادسازی بوتیا، مس کاتدی شهر بابک و نیروگاه سیکل ترکیبی بوتیای کرمان منتشر می شود.به گفته مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت، از ویژگی های این اوراق می توان به سود علی الحساب ۲۰ درصد روز شمار آن، پرداخت ماهانه آن، مدت زمان چهار ساله با نرخ صفر مالیاتی، با نام بودن، قابل بازخرید قبل از سررسید با نرخ ۲۰ درصد و در نهایت تضمین سود و اصل سپرده توسط بانک ملت اشاره کرد.

کاهش ۲۵۰۰ واحدی در دو روز

گروه بازارسرمایه : در پایان معاملات دیروز بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل بازار با افت ۹۴۷ واحدی به کانال ۷۳ هزار واحدی سقوط کرد.در پایان معاملات دیروز بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بورس روند نزولی روزهای گذشته خود را ادامه داد و از کانال ۷۴ هزار واحد به ۷۳ هزار و ۹۷۳ واحد سقوط کرد.بنابراین گزارش، ارزش روز بازار دیروز به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان رسید و تعداد معاملات انجام شده در روز جاری ۴۷۶۱۹ فقره و ارزش معاملات ۱۵۶ میلیارد تومان و حجم معاملات ۵۲۰ میلیون ورق سهام بوده است.دیروز اکثر نمادهای مهم با رنگ قرمز نشان ازافت ارزش داشتند و بیشترین تاثیر نمادها در افت شاخص شامل نماد تاپیکو با ۸۹ واحد تاثیر ، پارسان با ۸۷ واحد تاثیر، فولاد با ۸۳ واحد، اخابر با ۶۲ واحد، رمپنا با ۵۸ واحد، نماد وصندوق با ۴۱ واحد و نماد وپاسار با ۴۱ واحد افت بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس داشته‌اند.قیمت هر سهم بانک صادرات ایران ۱۰۱۲ ریال، قیمت هر سهم تاپیکو ۴۳۷۴ ریال، نماد پاکشو ۱۲۳۰۱ ریال، نماد بانک ملت با قیمت ۲۳۰۳ ریال، قیمت سهام گروه مپنا ۶۸۹۶ ریال، قیمت پایانی سهام پالایش نفت بندرعباس ۱۱۵۶۶ ریال و قیمت پایانی سهام بانک تجارت ۱۲۴۶ ریال معامله شد.