کد خبر: 3925
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳

اخبار کوتاه بازارپول ۹مردادماه

اخبار کوتاه بازارپول ۹مردادماه

آخرین مهلت موسسات اعتباری غیرمجاز

گروه بازارپول : بسیاری از موسسات نسبت به حذف عبارت تحت نظارت بانک مرکزی اقدام کرده‌اند و به دنبال دریافت مجوز از بانک مرکزی هستند.

حمید تهرانفر درخصوص موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به باشگاه خبرنگاران،گفت: بانک مرکزی به عنوان مرجع نظارت بر بانک‌ها است و علاوه بر این مردم اگر می‌خواهند برای سپرده‌گذاری به بانکی مراجعه کنند با اطمینان به بانک مرکزی اقدام به به این کار می‌کنند و مسلما ما خود را موظف می‌دانیم در این زمینه بی‌تفاوت نباشیم.وی در ادامه گفت: بعضی از این موسسات بازرسی و نظارتی از بیرون در مورد آن‌ها اتفاق نیفتاده و متأسفانه باید بگم مدیرانی هم که در این موسسات فعالیت داشتند، به فن بانکداری توجهی نداشتند و موجب به وجود آمدن فضای بدوی در کشور شده است.معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: خوشبختانه به تدریج این شرایط طبیعی شده است و مسلما موسساتی که علاقه‌مند به دریافت مجوز از بانک مرکزی نیستند تنها به دلیل محدودیت‌هایی که بانک مرکزی برای اینگونه موسسات گذاشته‌اند بسیار کمتر شده‌اند.تهرانفر با بیان اینکه فرصت کوتاهی برای حذف عبارت تحت نظارت بانک مرکزی به این موسسات داده شده است بیان کرد: در چند روز گذشته از این موسسات اعتباری خواسته شده تا نسبت به حذف عبارت تحت نظارت بانک مرکزی اقدام کنند و خوشبختانه بسیاری از موسسات هم نسبت به حذف این عبارت اقدام کردند و این عبارت را از تیزرها و تابلوهای خود حذف کردند.

حمایت بانک گردشگری از پایان‌نامه‌ دانشجویان

گروه بازارپول : در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان بانک گردشگری و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران از کتاب «نظام اعتباری، فرایند عملیات اعتباری» رونمایی شد.در این مراسم «علی‌اصغر سفری، مدیرعامل بانک گردشگری» با اشاره به اهمیت همکاری میان دانشگاه و صنعت، بر ضرورت تولید پایان‌نامه‌ها و انجام پژوهش‌های مورد نیاز صنعت بانکداری کشور تاکید کرد و گفت: بانک گردشگری آماده حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی است. بر اساس این گزارش، «انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک با هدف توسعه ملی در حوزه های مرتبط به ویژه صنعت گردشگری» و «همکاری در برگزاری سمینارها، نشست های علمی و پژوهشی در حوزه های پولی، بانکی، مدیریتی، گردشگری و... حسب توافق طرفین» از جمله مهم‌ترین سرفصل‌های تفاهم‌نامه است. یادآور می‌شود، در حاشیه امضای تفاهم‌نامه فوق از کتاب «نظام اعتباری، فرایند عملیات اعتباری» که توسط «علی‌اصغر سفری، مدیرعامل بانک گردشگری» نگارش شده نیز رونمایی شد. گفتنی‌است، در راستای ارتقا و گسترش سطح همکاری های متقابل فیمابین دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و بانک گردشگری، توسط «طهمورث حسنقلی‌پور» و «علی‌اصغر سفری» امضا شد.

5بانک روسی تحریم شد

گروه بازارپول : اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در روزنامه رسمی خود از محدود شدن دسترسی پنج موسسه مالی دولتی روسیه به بازارهای سرمایه این اتحادیه خبر داد.به گزارش ریانووستی، دسترسی موسسات مالی روسی اسبربانک ، وی.تی.بی (VTB) ، گازپروم بانک ، ونِشِکونوم بانکو روسِلخوز بانک به بازارهای سرمایه اروپا محدود می شود.

به نوشته روزنامه رسمی اتحادیه اروپا، سرمایه گذاران اتحادیه اروپا از این پس دیگر نمی توانند اوراق قرضه ، سهام یا دیگر اسناد مالی منتشر شده از سوی بانک های دولتی روسی مذکور یا شعب آنها ، با سررسید بیش از 90 روز را خرید و فروش کنند یا خدمات کارگزاری ارائه دهند و یا هر گونه عملیات مربوط به آن را انجام دهند.این منبع افزود این تحریم ها همچنین شامل حال شعب این پنج بانک (با سهم بیش از 50 درصد) در خارج از اتحادیه اروپا و همچنین سازمان هایی که به نمایندگی از آنها فعالیت دارند ، می شود.